
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ
15 листопада 2021 рокуСправа № 280/4810/19 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.11.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задоволено.
Визнано протиправними з 01.01.2016 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення раніше призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158б, код ЄДРПОУ 20490012).
За заявою стягувача видано виконавчий лист.
04.11.2021 ОСОБА_1 (далі - заявник) подала заяву, у якій просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького адміністративного суду по справі № 280/4810/19 відносно Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області по виплаті заявнику заборгованості в розмірі 28 881,98 грн.; зобов`язати суб`єкта владних повноважень- Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення; в разі порушення строку подання звіту, накласти штрафні санкції відносно Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Ухвалою суду від 05.11.2021 призначено до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами.
Від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до суду надійшов звіт, в якому відповідач зазначає, що рішення суду виконано відповідачем в межах своїх повноважень та донараховано 28881,98 грн. Донарахована сума пенсії за період з 01.01.2016 по 06.12.2019 в розмірі 28881,98 грн. внесена до Реестру судових рішень, виконання яких гарантовано державою (порядковий номер у реєстрі 58223). З 07.12.2019 пенсія виплачується відповідно до рішення Запорізькою окружного адміністративною суду від 06.11.2019 по справі № 280/4810/19 в розмірі 79 % грошового забезпечення. Зважаючи на ненадання заявницею доказів в підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення, не вбачається підстав для задоволення заяви.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає, що вона не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Так, статтею 382 КАС України передбачений судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Відповідно до частин першої та другої вказаної статті суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу викладених норм убачається, що судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, або встановлення нового строку подання звіту, або накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є правом суду, а не його обов`язком.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 року за №1189/3264, затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. В реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 розділу II Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, основним завданням управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі висування пенсій та виплати пенсій, щомісячного довічного утримання судцям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між зонами (містами). Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст.23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з п.20 та 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Також Верховний Суд України неодноразово приходив до висновку (справи № 21-66а14, № 21-199а15, №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а), що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
З наданих до матеріалів справи письмових доказів судом встановлено, що відповідачем рішення суду виконано в межах своїх повноважень, а саме проведено перерахунок, та нараховано позивачу належні до виплати суми пенсії, за рахунок коштів Пенсійного фонду, пенсію позивач отримає у розмірі встановленому Законом з урахуванням рішення суду. Донарахована сума пенсії за період з 01.01.2016 по 06.12.2019 в розмірі 28881,98 грн. внесена до Реестру судових рішень, виконання яких гарантовано державою (порядковий номер у реєстрі 58223).
При цьому, з урахуванням встановлених обставин, виплата позивачу грошових коштів буде проводитись в порядку черговості та під час виділення відповідних асигнувань Пенсійному фонду на відповідну потребу.
За таких обставин, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю у даній справі, оскільки не встановлено обставин, які б свідчили про те, що відповідач намагається ухилитися від виконання рішення суду, а також не встановлено яким чином встановлення судового контролю буде сприяти швидшому виконанню рішення суду.
В свою чергу, позивач не позбавлений права вирішувати питання судового контролю у порядку, встановленому статтею 287КАС України.
Враховуючи наведене, керуючись ст.241, 248, 256, 382 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її підписання, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.В.Конишева