
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 листопада 2021 року Справа № 280/7827/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів за податковим боргом, -
ВСТАНОВИВ:
31.08.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), відповідно до якого просить суд стягнути з відповідача податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 9527,30 грн. (UA898999980314000699000008411, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ с.Водяне/18050400. банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за відповідачем рахується податковий борг в розмірі 9527,30 грн. по єдиному податку з фізичних осіб, що виник на підставі поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (по строкам нарахувань 20.01.2020, 20.02.2020, 20.03.2020, 20.04.2020, 20.05.2020, 20.06.2020, 20.07.2020, 20.08.2020 та 20.09.2020). Відповідачу було виставлено податкову вимогу. Проте вжиті заходи не призвели до добровільного погашення відповідачем заборгованості. Представник позивача задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 06.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав, причини його неподання не повідомив.
Згідно положень частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Приписами частини четвертої статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 11.09.2018 по теперішній час зареєстрований як фізична особа-підприємець з таким основним видом діяльності як: «46.31 - Оптова торгівля фруктами й овочами».
Станом на 25.08.2021 ФОП ОСОБА_1 має податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 9527,30 грн., з яких: 8412,70 грн. - основний платіж. 1114,60 грн. - штрафні (фінансові) санкції, 0.00 грн. - пеня.
Заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб виникла на підставі наступного.
ФОП ОСОБА_1 була подана заява про застосування спрощеної системи оподаткування №2436 від 25.09.2018. відповідно до якої відповідачем з 01.10.2018 обрано 2 групу платника єдиного податку зі ставкою 20%.
Щомісячна плата єдиного податку, відповідно до розміру ставки, визначеної для другої групи платників єдиного податку становить 20 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати.
З 01.01.2020 мінімальна заробітна плата складала 4723,00 грн., відповідно ставка єдиного податку для 2 групи протягом 2020 становила 944,60 грн. щомісячно.
Починаючи з січня 2020 по вересень 2020 ФОП ОСОБА_1 не сплачено єдиний податок на загальну суму 8501,40 грн., а саме:
- за січень 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.01.2020). За січень 2020 року розмір грошового зобов`язання був сплачений частково на суму 88,70 грн., тому залишок суми, який підлягає сплаті, складає 855.90 грн.;
- за лютий 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.02.2020);
- за березень 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.03.2020);
- за квітень 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.04.2020);
- за травень 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.05.2020);
- за червень 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.06.2020);
- за липень 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.07.2020);
- за серпень 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.08.2020);
- за вересень 2020 року - 944,60 грн. (термін сплати - 20.09.2020).
Крім того, Головним управління ДПС у Запорізькій області була проведена камеральна перевірка щодо своєчасності сплати єдиного податку ФОН ОСОБА_1 , за результатами якої встановлено порушення, а саме: несвоєчасне подання податкової звітності - декларації платника податку фізичної особи-підприємця за 2018 рік.
На підставі встановлених фактів складений Акт камеральної перевірки своєчасності сплати єдиного податку за №001673/08-01-58-05/ НОМЕР_1 від 27.08.2019, який був отриманий відповідачем нарочно - 08.11.2019.
На підставі Акту №001673/08-01-58-05/ НОМЕР_1 від 27.08.2019 було винесене податкове повідомлення-рішення №0025165807 від 27.08.2019. яким боржника зобов`язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 170,00 грн. (термін сплати - 24.02.2020).
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення було отримане відповідачем нарочно - 27.08.2018.
Також, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області була проведена камеральна перевірка щодо своєчасності сплати єдиного податку ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої встановлено порушення, а саме: несвоєчасна сплата грошових зобов`язань з єдиного податку з фізичних осіб за січень-лютий 2020 року.
На підставі встановлених фактів складений Акт камеральної перевірки своєчасності сплати єдиного податку за №000574/08-01-58-05/ НОМЕР_1 від 18.03.2020, який був отриманий відповідачем нарочно - 18.03.2020.
На підставі Акту №000574/08-01-58-05/ НОМЕР_1 віл 18.03.2020 було винесене податкове повідомлення-рішення №0008485805 від 18.03.2020. яким боржника зобов`язано сплатити штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 944,60 грн. (термін сплати - 31.03.2020).
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення було отримане відповідачем нарочно - 18.03.2020.
Вищезазначені Акти камеральних перевірок та податкові повідомлення-рішення у адміністративному або судовому порядку боржником не оскаржувались, а тому - є узгодженими.
Тому, суми грошових зобов`язань, нараховані Головним управління ДПС у Запорізькій області та узгоджені боржником, набули статусу податкового боргу.
У зв`язку з відсутністю сплати узгодженої суми податкового зобов`язання, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За правилами пункту 122.1 статті 122 Податкового кодексу України несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
Статтею 87 Податкового кодексу України визначені джерела сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків.
Пунктом 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, окрім іншого, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені в главі 1 розділу 14 Податкового кодексу України.
Згідно пунктів 291.2. та 291.3. статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Підпунктом 10.1.2 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України встановлено, що єдиний податок належить до місцевих податків.
За приписами пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку. Згідно з підпунктом 2 цього пункту до другої групи належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Відповідно до положень пунктів 293.1, 293.2 статті 293 Податкового кодексу України, ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно з вимогами пункту 295.1 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Відповідно до пункту 300.1 статті 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Відповідно до довідки про заборгованість по єдиному податку та розрахунку податкового боргу, заборгованість позивача з єдиного податку станом на 25.08.2021 складає 9527,30 грн.
Таким чином, станом на день розгляду справи за відповідачем наявний податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб на суму 9527,30 грн., що виник у зв`язку з несплатою узгоджених сум податкових зобов`язань.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 24.06.2020 №30017-57 на суму 6693,50 грн., яку надіслано за адресою відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та 03.07.2020 вручено особисто під підпис відповідачу.
Однак, у встановлений законом строк відповідач заборгованість не сплатила.
Згідно пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 9527,30 грн. за відповідачем, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, які слід задовольнити.
За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів за податковим боргом, - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 9527,30 грн. (UA898999980314000699000008411, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ с.Водяне/18050400, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 15.11.2021.
Суддя М.С. Лазаренко