
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2021 р. Справа№200/7926/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просить суд:
Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не здійснення в період з 01.03.2019 по 01.03.2021 всупереч ч.ч. 1, 2 ст. 40, ст. 42, абз. 2 п. 4-4, 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки в розмірі 5377,90 грн. на індекс інфляції 01.03.2019, 01.05.2020, 01.03.2021.
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити з 01.03.2019 позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. 40, ст. 42, абз. 2 п. 4-4, 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки в розмірі 5377,90 грн. підвищений на індекс інфляції з 01.03.2019, 01.05.2020, 01.03.2021, з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 20 червня 2018 року перебуває на обліку у Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах (п. а ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення") відповідно до п. 2 частини 2 ст.114 розділу XIV-1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV) з урахуванням змін Закону України № 2148-VIII від 03.10.2017 з 20.06.2018. Має статус працюючого пенсіонера.
У квітня 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про отримання інформації щодо правильності нарахування пенсії.
Позивачем отримано лист відповідача з якого їй стало відомо, що при обчисленні розміру пенсії було визначено середньомісячний заробіток з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, пенсійна виплата позивача осучасненню з 1 березня 2019 року не підлягає. Також у відповіді було зазначено, що з 1 травня 2020 року індексації пенсія позивача не підлягала, так як була призначена в 2018 році із застосуванням середнього заробітку за 2016 та 2017 роки - 5 377,90 грн.
Вважає такі дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області неправомірними.
21 липня 2021 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, відповідачем надано відзив на адміністративний позов, в якому він просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що діяв відповідно до законодавства.
Ухвалою суду від 29 травня 2021 року відкрито провадження у справі № 200/7926/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 19 серпня 2021 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням та замінено відповідача правонаступником.
Ухвалою суду від 12 жовтня 2021 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі №200/7926/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження в межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, з 20 червня 2018 року перебуває на обліку у Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах (п. а ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення") відповідно до п. 2 частини 2 ст.114 розділу XIV-1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV) з урахуванням змін Закону України № 2148-VIII від 03.10.2017 з 20.06.2018. Має статус працюючого пенсіонера.
09.04.2021 позивач через ВЕБ кабінет ПФУ звернувся до відповідача з клопотанням в якому просив надати відповідь поштою та надати доступ до нєї в електронному кабінеті:
1. Виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з часу призначення та з 01.01.2018 та з 01.03.2019, з 01.05.2020, з 01.03.2021, з 01.04.2021 (із інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії).
2. Довідку про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії із розшифруванням за видами доплат помісячно за період часу з часу призначення пенсії до теперішнього часу.
3. Відомості які коефіцієнти по стажу та по заробітку застосовуються для нарахування пенсії заявника, які доплати, надбавки нараховуються до пенсії заявника та на якій підставі, яка заробітна плата (дохід) застосовуються для обчислення, перерахунку, індексації пенсії, відомості про членів сім`ї, які знаходяться на утриманні застрахованої особи, та її дітей.
4. Копії рішення про призначення (перерахунок) пенсії, документів, які використовувались для нарахування пенсії та які знаходяться в матеріалах пенсійної справи (довідки для підтвердження стажу роботи, довідки про заробітну плату).».
На звернення від 09.04.2021 № 1611/С-0580-21 на Веб-портал Пенсійного фонду України, розглянуто Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області відповідно до Закону України „Про звернення громадян". З питання, порушеному у зверненні, повідомлено наступне:
Позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком на пільгових умовах (п. а ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення") відповідно до п. 2 частини 2 ст.114 розділу XIV-1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV) з урахуванням змін Закону України № 2148-VIII від 03.10.2017 з 20.06.2018. Має статус працюючого пенсіонера.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи загальний стаж враховано за період з 25.08.1983 по 31.05.2018 та складає 42 роки 7 місяців 19 днів, у тому числі додаткові 9 років за Список №1 (розрахунок стажу додається). Коефіцієнт стажу складає 0,42583.
Заробіток для призначення пенсії враховано за період з 01.07.2000 по 31.05.2018 на підставі індивідуальних даних системи персоніфікованого обліку.
Середній заробіток для обчислення пенсії складає 12959,91грн. (2,38822 х 5426,60грн.), де:
- 2,38822 - індивідуальний коефіцієнт заробітку (після оптимізації);
- 5426,60грн.- показник заробітної плати, що застосовується для призначення
пенсії за два попередні роки 2016, 2017.
Розмір пенсії (на час звернення за призначенням пенсії) з 20.06.2018 складав 5570,83грн., де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 * 0.42583) 5469.19
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 101.64
Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.12.2018 складав 5573,98грн., де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 * 0.42583) 5469.19
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 104.79
Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі звільненням та встановленням надбавки на неповнолітніх дітей з 03.05.2019 складав 5873,98грн., де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 * 0.42583) 5469.19
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 104.79
Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00
Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.07.2019 складав 5878,67грн., де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 * 0.42583) 5469.19
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 109.48
Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00
Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.12.2019 складав 5883,85грн., де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 * 0.42583) 5469.19
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 114.66
Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00
Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.07.2020 складав 5889,03грн., де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 * 0.42583) 5469.19
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 119.84
Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00
Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку з працевлаштуванням з 26.12.2019 складав 5873,98грн., де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 * 0.42583) 5469.19
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 114.66
Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00
Розмір пенсії з 01.01.2020 складав 5583.85грн., де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 * 0.42583) 5469.19
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 114.66
З 01.03.2021 було проведено перерахунок пенсії у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.01.2017 (3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 = 5426,60грн.), шляхом збільшення зазначеного на 11% станом на 01.03.2020 зі змінами від 01.03.2021 (4888,83грн. х 1,11 = 5426,60грн.).
Вказано, що підвищення для кожного пенсіонера є індивідуальним, оскільки визначається з урахуванням індивідуальних показників (коефіцієнтів страхового стажу і заробітку) та доплат до встановлених законодавством мінімальних розмірів, які є складовими пенсійних виплати. Розмір підвищення не може бути меншим 100грн. Тому у разі, якщо розмір підвищення в результаті перерахунку становить менше 100грн., до пенсії встановлюється доплата в сумі, що не вистачає до 100 грн.
Розмір пенсії після перерахунку з 01.03.2021 становить 5683.85грн. (копія
розрахунку пенсії додається), де:
Розмір пенсії за віком (ст.27) (12959.91 * 0.42583) 5518.72
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 114.66
Доплата до 100 грн. індексації 01.03.2021 50.47
З 01.03.2019 та з 01.05.2020 у автоматичному режимі відповідно до ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV були проведені перерахунки пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (з 01.03.2019 - 4404,35, з 01.05.2020 - 4888,83).
Показник середньої заробітної плати, що застосовувався для призначення пенсії у 2018 році складає: 5377,90грн., тому пенсія з 01.03.2019 та з 01.05.2020 не набула змін. Пенсію призначено та виплачується вірно, відповідно до діючого пенсійного законодавства України.
Позивач вважає, що відповідач протиправно в період з 01.03.2019 по 01.03.2021 всупереч ч.ч. 1, 2 ст. 40, ст. 42, абз. 2 п. 4-4, 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV не здійснив збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки в розмірі 5377,90 грн. на індекс інфляції 01.03.2019, 01.05.2020, 01.03.2021.
Згідно статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до приписів статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.(ст.71 КАС України).
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Стосовно тверджень відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду слід зазначити наступне.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов`язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.
Згідно з частиною другою статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15 вересня 2020 року по справі № 635/7878/16-а, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Положеннями статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що пенсії є об`єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Так, спірним питанням у даній справі є наявність чи відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01 березня 2019 року з 01 травня 2020 року, 01 березня 2021 року на підставі частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" установлено, що:
- у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Зазначений коефіцієнт (1,17) визначений виходячи з індексу споживчих цін на товари і послуги у 2018 році - 9,8 % та зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески у 2018 році - 24,5 %.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" визначено Пенсійному фонду України забезпечити:
- перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року;
- виплату одноразової доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124.
Цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за умов, визначених пунктами 2, 3 та 5 Порядку, а саме - перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. Перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Судом встановлено, що пенсія позивача призначена з 20 червня 2018 року відповідно до Закону № 1058, що відповідає вимогам, визначеним пунктами 2 та 3 Порядку.
Разом з цим, суд вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2019 року, з 01 травня 2020 року та 01 березня 2021 року з огляду на наступне.
Так, абзацом другим пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 визначено, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
З матеріалів справи встановлено, що розрахунок пенсії позивача проведено із загального страхового стажу 42 роки 7 місяців 19 днів, у тому числі додаткові 9 років за Список №1. Коефіцієнт стажу складає 0,42583. Заробіток для призначення пенсії враховано за період з 01.07.2000 по 31.05.2018 на підставі індивідуальних даних системи персоніфікованого обліку. Середній заробіток для обчислення пенсії складає 12959,91грн. (2,38822 х 5426,60грн.), де: - 2,38822 - індивідуальний коефіцієнт заробітку (після оптимізації); - 5426,60грн. - показник заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії за два попередні роки 2016, 2017. Розмір пенсії (на час звернення за призначенням пенсії) з 20.06.2018 складав 5570,83грн., де: Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 х 0.42583) 5469.19; Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 101.64; Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.12.2018 складав 5573,98грн., де: Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 х 0.42583) 5469.19; Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 104.79; Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі звільненням та встановленням надбавки на неповнолітніх дітей з 03.05.2019 складав 5873,98грн., де: Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 х 0.42583) 5469.19; Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 104.79; Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00; Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.07.2019 складав 5878,67грн., де: Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 х 0.42583) 5469.19; Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 109.48; Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00; Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.12.2019 складав 5883,85грн., де: Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 х 0.42583) 5469.19; Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 114.66; Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00; Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.07.2020 складав 5889,03грн., де: Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 х 0.42583) 5469.19; Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 119.84; Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00; Розмір пенсії після перерахунку пенсії у зв`язку з працевлаштуванням з 26.12.2019 складав 5873,98грн., де: Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 х 0.42583) 5469.19; Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 114.66; Надбавка на 2-х утриманців Пост. №654 п.4.3 300.00; Розмір пенсії з 01.01.2020 складав 5583.85грн., де: Розмір пенсії за віком (ст.27) (12843.61 х 0.42583) 5469.19; Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 114.66.
Таким чином, при призначенні пенсії позивачеві відповідачем у відповідності до абзацу другого пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки, в розмірі 5 377,90 грн.
При обчисленні пенсій станом на 1 жовтня 2017 року застосовувався усереднений показник середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки - 3 764,40 грн., і саме з урахуванням цього показника перераховувались всі раніше призначені пенсії з 1 жовтня 2017 року.
Таким чином, з 1 березня 2019 року перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року, тобто 3 764,40 грн.
Оскільки пенсія позивачу призначена у 2018 році та обчислювалася з урахуванням показника середньої заробітної плати 5 377,90 грн., тому перерахунку з 1 березня 2019 року не підлягає.
При цьому, суд зазначає, що з 1 травня 2020 року перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4 888,82 грн. (3 764,40 грн. х1,17х1,11)
Враховуючи, що при обчисленні розміру пенсійної виплати позивача враховані дані про заробіток із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки в розмірі 5 377,90 грн., тому суд приходить висновку про відсутність підстав для перерахунку з 1 травня 2020 року пенсії позивача, оскільки показник середньої заробітної плати в Україні, який враховувався при обчисленні пенсії позивачу (5 377,90 грн.) є більшим ніж середня заробітна плата в Україні, з якої сплачені страхові внески.
Вищенаведене дає підстави для висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Відповідно до вимог ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій відповідача щодо не здійснення в період з 01.03.2019 по 01.03.2021 всупереч ч. ч. 1, 2 ст. 40, ст. 42, абз. 2 п. 4-4, 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки в розмірі 5377,90 грн. на індекс інфляції 01.03.2019, 01.05.2020, 01.03.2021.; зобов`язання відповідача здійснити з 01.03.2019 позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. 40, ст. 42, абз. 2 п. 4-4, 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки в розмірі 5377,90 грн. підвищений на індекс інфляції з 01.03.2019, 01.05.2020, 01.03.2021, з урахуванням фактично виплачених сум., - відмовити повністю.
Повний текст рішення складено та підписано 12 листопада 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Шинкарьова