
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження
10 листопада 2021 р. Справа №200/3274/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянувши у відкритому судового засіданні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, -
за участю:
секретар судового засідання - Загнібеда Е.О.
представник позивача - Малахов Р.Ю.
представник відповідача - Прокопенко Н.Л.
представник Лиманської міської ради - Косик Я.І.
В С Т А Н О В И В:
У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії.
За наслідком її розгляду 31.05.2021 судом прийнято рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та, зокрема, зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у запасі на території Рубцівської сільської ради Лиманської об`єднаної територіальної громади Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів, для ведення індивідуального дачного будівництва.
10.02.2021 видано відповідний виконавчий лист, боржником за яким визначено Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області звернулось до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, відкритого у цій справі, на Лиманську міську раду. Заява вмотивована тим, що у провадженні органу державної виконавчої служби перебуває відкрите по цій справі виконавче провадження № 66876871, за яким відповідач виступає боржником, однак, з 27.05.2021 у зв`язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-IX управління втратило право розпоряджатися земельними ділянками державної власності, що передаються у комунальну власність, у тому числі вирішувати питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Представник відповідача підтримав подане клопотання, представник позивача також зазначив на наявності підстав для заміни сторони виконавчого провадження.
Представник Лиманської міської ради проти задоволення заяви заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях. Згідно з викладеним у запереченнях, відповідач із правовідносин не вибув, не перебуває в стані припинення, тобто, підстав для його заміни немає.
В запереченнях зазначено, що під час розгляду справи суд не визначив належного відповідача. Так, земельна ділянка, дозвіл щодо якої був спірним у межах цієї справи, розташована за межами населеного пункту на території кварталів індивідуальних дачних будинків. Відповідно до Генерального плану вбачається, що ця ділянка є землею державної власності та не є землею сільськогосподарського призначення, а отже рада не вповноважена на розпорядження нею.
Відповідно до ст. 380 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції».
27.05.2021 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-IX, яким розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України) доповнено пунктом 24.
За приписами цього пункту, з дня набрання ним чинності землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.
З матеріалів справи вбачається, що в межах даної справи вирішено спір щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності за межами населених пунктів, відтак, згідно з абз. 1 п. 24 розділу X ЗК України ця земельна ділянка вважається землею комунальної власності територіальної громади з дня набрання чинності цим пунктом, тобто з 27.05.2021.
Докази реєстрації прав державної власності на цю земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно суду не надані.
Оскільки інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, що належать до земель державної власності за межами населених пунктів переходять до комунальної власності та вважаються комунальною власністю територіальних громад з дня набрання чинності пунктом 24 розділу X ЗК України, питання передачі таких земельних ділянок, з урахуванням ст. 122 ЗК України у власність або у користування вирішують сільські, селищні, міські ради.
За змістом ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Посилання представника Лиманської міської ради на те, що запитувана земельна ділянка не належить до земель сільськогосподарського призначення, а отже не переходить до комунальної власності суд не бере, оскільки пункт 24 розділу X ЗК України передбачає перехід у комунальну власність всіх земель державної власності за межами населених пунктів, крім тих, що передбачені абзацам 1-8 вказаного пункту (спірний дозвіл стосується ділянки, що не належить до останніх).
Інші доводи представника Лиманської міської ради полягають у незгоді із рішення суду в цій справі та не можуть бути підставою для відмови у клопотанні відповідача. При цьому вказане рішення суду оскаржувалось у апеляційному порядку та набрало законної сили.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У даному випадку, коли при виконанні судового рішення, яке набуло законної сили, боржником у справі є суб`єкт владних повноважень, боржником, фактично, є саме держава в особі того органу, який наділений повноваженнями на виконання функцій, які необхідні для реального відновлення та захисту прав особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Таким чином, в даному випадку, питання заміни сторони виконавчого провадження має розглядатись як публічне правонаступництво, при якому вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого. Функції держави, які реалізовувалися вибувшим із правовідносин органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 06.08.2021 у справі № 809/721/18, від 27.05.2021 року у справі № 2а/1215/98/2012, від 21.04.2021 у справі № 429/3281/13-а, від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а, від 10.09.2020 у справі № 420/5772/18, від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, від 13.03.2019 у справі № 524/4478/17, від 20.02.2019 у справі № 826/16659/15.
Тобто, в даному випадку, з 27.05.2021 відбулось публічне правонаступництво Лиманською міською радою прав та обов`язків Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни боржника у відповідному виконавчому провадженні.
На підставі вищезазначеного, та керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 370, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про заміну сторони у виконавчому провадженні, - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення у справі № 200/3244/21-а щодо зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у запасі на території Рубцівської сільської ради Лиманської об`єднаної територіальної громади Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів, для ведення індивідуального дачного будівництва, - з Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області на Лиманську міську раду Донецької області (адреса: 84406, Донецька обл., місто Лиман, вулиця Незалежності, будинок 46; код ЄДРПОУ 04053275).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 15.11.2021.
Суддя А.С. Михайлик