
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2021 року Справа № 160/16606/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (письмове провадження) в місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
15.09.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення від 03.08.2021 за №7/14570/4 про настання підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 та надання ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 30.07.2021 № ФД 82200, для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, виходячи з розрахунку 68% від грошового забезпечення, на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення від 03.08.2021 за №7/14570/4 про настання підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 та на підставі наданого ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за №ФД 82200 від 30.07.2021, для проведення перерахунку його пенсії з 01.04.2019, пенсії, з урахуванням проведених платежів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії відповідачу була направлена довідка про розмір грошового забезпечення, до якої останнім включено додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії. Крім того, Позивач 05.08.2021 звернувся з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ФД 82200 від 30.07.2021. Проте, відповідач листом повідомив позивача про відмову в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, оскільки для перерахунку пенсії на підставі довідки від 30.07.2021 №ФД82200 немає законних підстав. Крім того, відповідач також зазначив, що на виконання постанови №713 позивачу проведено перерахунок пенсії та її розмір з 01.07.2021 складає 7824,20 грн. Доплата за період з 01.07.2021 по 31.07.2021 в розмірі 2000,00 грн. виплачена позивачу у серпні місяці 2021. Позивач вказує, що такі дії відповідача є протиправними, такими, що суперечать Конституції та іншим законам України, призводять до порушення прав позивача, адже суперечать ст.ст.43, 63 Закону 2262-ХІІ.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.09.2021 було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Від відповідача 20.10.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позову. При цьому, зазначив, що після скасування з 05.03.2019 року Постанови №103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не приймалось рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що були б підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям та не вносились зміни до Постанови №704.
Довідка, надана Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 30.07.2021 №ФД82200 носить суто інформаційний характер.
Також відповідач вказує, що позивач звернувся до суду з пропуском строку звернення, встановленого ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
На виконання рішення Міністерства оборони України від 27.05.2021 №7503/з/1, доведеного листом Командування Сухопутних військ Збройних Сил України від 29.06.2021 №116/14/2/614 з урахуванням правових висновків Касаційного адміністративного суду Верховного суду України по справі №160/8324/19 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки до відповідача направлено довідку про розмірі грошового забезпечення №ФД82200 від 30.07.2021 для перерахунку пенсії.
Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення включало такі складові: посадовий оклад 4370,00грн.; оклад за військове звання - 1340,00грн.; надбавка за вислугу років 50% - 2855,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 65% -5567.25 грн., надбавка за таємність 15%- 655,50 грн., премія 53% - 2316,10 грн. Всього 17103,85 грн.
Водночас, позивач 05.06.2021 надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області заяву про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки.
Відповідач листом повідомив позивача про те, що для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 30.07.2021 за №ФД82200 немає законних підстав. Крім того, відповідач у листі від 03.09.2021 вказав, що відповідно до п. 1 постанови №713 з 01.07.2021 встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн.
Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області щодо не проведення перерахунку протиправними, звернувся до суду з позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 вказаного Закону перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 45 від 13.02.2008 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 (вказані судові рішення також залишені без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019), зокрема, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України у відповідній частині втратив чинність і не підлягає застосуванню. У зв`язку з наведеним додаток 2 Порядку № 45 діє в редакції, яка застосовувалась до внесення зазначених змін.
При цьому, суд зазначає, що порядок дій, які повинно вчинити Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно перерахунку пенсій у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Вказані висновки узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій адміністративній справі №160/8324/19.
Також в адміністративній справі № 553/3619/16-а Верховний Суд дійшов висновку, який викладено у постанові від 10 жовтня 2019 року, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Таким чином, відповідач, після отримання від позивача довідки №ФД82200 від 30.07.2021 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зобов`язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 року.
Також суд вважає безпідставними посилання відповідача на не прийняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після 05.03.2019 та не передбачення чинним законодавством індивідуального перерахунку пенсій по окремих особах, як на підставу відмови у задоволенні позову позивача, оскільки такі спростовуються висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 24.06.2020 у справі №160/8324/19.
Суд не бере до уваги доводи відповідача з приводу того, що 14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з огляду на наступне.
Відповідно до абзаців 1 та 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" встановлено що з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Однак, зазначеною постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 визначено порядок виплати або невиплати відповідної доплати особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тоді як позивач звернувся до відповідача про здійснення перерахунку пенсії відповідно до оновлених довідок про грошове забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача, суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Суд зазначає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії та зобов`язання перерахувати розмір пенсійного забезпечення є ефективним способом захисту порушеного права та підлягають задоволенню судом.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання відповідача перерахувати пенсію виходячи з розрахунку 68% грошового забезпечення, що відповідна вимога не підлягає задоволенню, оскільки права позивача в цій частині вимог на час звернення до суду не порушені. Суд наголошує, що судовому захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише порушені права позивача.
Як свідчать матеріали справи, предметом оскарження до суду є дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплатити пенсію на підставі довідки від 30.07.2021 №ФД82200.
Отже, перерахунок відповідачем ще не проведений, що виключає правові підстави для зазначення у резолютивній частині рішення будь-якої інформації окрім тієї, що пов`язана зі здійсненням такого перерахунку на підставі відповідної довідки.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення від 03.08.2021 за №7/14570/4 про настання підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 та надання ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 30.07.2021 № ФД 82200, для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 та зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення від 03.08.2021 за №7/14570/4 про настання підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 та на підставі наданого ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за №ФД 82200 від 30.07.2021, для проведення перерахунку його пенсії з 01.04.2019, пенсії, з урахуванням проведених платежів.
Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду, оскільки спірним при розгляді справи є правомірність непроведення перерахунку пенсії на підставі заяви позивача за довідкою Дніпропетровським ОТЦК та СП від 30.07.2021 №ФД82200, при цьому позивач звернувся до суду у вересні 2021 року, тобто в межах строку, передбаченого ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в загальному розмірі 908,00 грн., що документально підтверджується матеріалами справи.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог у сумі 908,00 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення від 03.08.2021 за №7/14570/4 про настання підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 та надання ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 30.07.2021 № ФД 82200, для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення від 03.08.2021 за №7/14570/4 про настання підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 та на підставі наданого ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за №ФД 82200 від 30.07.2021, для проведення перерахунку його пенсії з 01.04.2019, пенсії, з урахуванням проведених платежів.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 908,00грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко