
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/9693/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (Відділення № 2) про визнання протиправним та скасування повідомлення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (Відділення № 2) (далі - УСЗН Ковельської РДА) про визнання протиправним та скасування повідомлення, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до відповідача із заявою та необхідними документами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, та у відповідь отримала повідомлення про те, що їй відмовлено у призначенні вказаної допомоги у зв`язку з наявністю непрацездатних членів сім`ї, які не сплатили в мінімальному розмірі єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) сумарно протягом 3 місяців.
Позивач вважає дії відповідача протиправними у зв`язку із тим, що працює в СВК «Україна» повний робочий місяць і роботодавцем сплачено ЄСВ, що стверджується довідками форми ОК-5, які були надані разом із заявою про призначення допомоги. Також позивачем повністю сплачено ЄСВ за перший квартал 2021 року, який входить до періоду, за який враховуються доходи при призначенні спірної допомоги. У повідомленні відповідач не вказав, яким нормативно-правовим актом чи порядком керувався при прийнятті оскаржуваного рішення. Крім того, враховуючи постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2020 № 1278, від 14.04.2021 № 404, посадові особи відповідача повинні були виявити відомості про сплату ЄСВ та призначити зазначену допомогу.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати повідомлення УСЗН Ковельської РДА (відділення № 2) про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 09.08.2021 № 971 та зобов`язати відповідача здійснити призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за заявою.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 15).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 15.09.2021 № 1603/1.16/2-21 відповідач УСЗН Ковельської РДА позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям не призначена, оскільки у складі сім`ї є працездатні особи, які за період з жовтня 2020 року по березень 2021 року не сплатили (за яких не сплачено) ЄСВ в мінімальному розмірі сумарно протягом трьох місяців згідно отриманих даних з реєстру застрахованих осіб (а. с. 31-32).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 28.05.2021 позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а. с. 33-36).
Рішенням УСЗН Ковельської РДА від 09.08.2021 № 971 відмовлено в наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а. с. 37 зворот), про що позивачу надіслано повідомлення від 09.08.2021 № 971 із зазначенням причин відмови: «у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, не працював три місяці в періоді, за який враховується дохід, в складі сім`ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців» (а. с. 11).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2020 № 1768-ІІІ (далі - Закон № 1768-ІІІ) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;
малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї;
непрацююча працездатна особа - особа працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім`ї, яка за станом здоров`я здатна до активної праці і не працює, не проходить військову службу, не займається підприємницькою діяльністю чи професійною незалежною діяльністю, не здобуває освіту за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.
Відповідно до статті 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
За приписами частин першої, другої статті 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 10 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.
Згідно із пунктом 1 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632, з наступними змінами; далі - Порядок № 250), цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
За приписами пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:
заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;
декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Відповідно до пункту 9 Порядку № 250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи). Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Пунктом 1 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 (далі - Порядок № 632), цей Порядок визначає механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) (далі - середньомісячний сукупний дохід) для призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім`ї (домогосподарства).
Обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період (два квартали або шість місяців) на 6, а в разі застосування суми річного сукупного доходу - на 12, якщо інше не передбачено законодавством. Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім`ї (домогосподарства) обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) на кількість членів сім`ї (домогосподарства) (пункт 3 Порядку № 632).
Згідно із підпунктом 1 пункту 10 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11цього Порядку).
Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:
сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців;
доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.
За приписами пункту 21 Порядку № 250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.
З рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 09.08.2021 № 971 та відзиву вбачається, що позивачу відмовлено у наданні вказаної допомоги через відсутність сплати ЄСВ у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців, про що надано розрахунок (а. с. 37).
Судом встановлено, що дійсно у розділі ІІ декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, стосовно доходів членів сім`ї за період з 01.10.2020 по 31.03.2021, вказано про отримання допомоги по інвалідності чоловіка ОСОБА_2 та одержання позивачем доходу від ФОП ОСОБА_3 в сумі 1000,00 грн.; з вказаної декларації вбачається, що єдиною працездатною особою у складі сім`ї є позивач ОСОБА_1 (а. с. 34 зворот).
Крім того, позивач додатково подала відповідачу довідку форми ОК-5 (індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування) від 08.06.2021, з якої вбачається отримання доходу від ФОП ОСОБА_3 за період жовтень, грудень 2020 року, січень - березень 2021 року по 200,00 грн. щомісячно, із відмітками «так» про сплату страхових внесків, та нарахування доходу (страхувальник ОСОБА_1 ) за період січень - березень 2021 року по 5800,00 грн. щомісячно, із відмітками «так» про сплату страхових внесків (а. с. 7-10).
Враховуючи, що позивач звернулася за отриманням спірної допомоги 28.05.2021, тому виходячи із приписів пункту 9 Порядку № 250, середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї позивача повинен обчислюватися з розрахунку доходів усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаного ними протягом четвертого кварталу 2020 року, першого кварталу 2021 року. Отже, у період січень - березень 2021 року (перший квартал 2021 року), тобто у період, який у даному випадку враховується при обчисленні середньомісячного сукупного доходу, наявна сплата сумарно позивачем ЄСВ у мінімальному розмірі, виходячи із доходу по 6000,00 грн. щомісячно.
Отже, наявними у справі матеріалами спростовуються твердження відповідача про те, що позивач ОСОБА_1 , як працездатна особа, не сплатила (за неї не сплачено) ЄСВ у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців, при цьому, відповідач належними та допустимими доказами не спростував відомості довідки форми ОК-від 08.06.2021 про сплату ЄСВ у мінімальному розмірі протягом трьох місяців, а саме першого кварталу 2021 року (періоду, який враховується при призначенні спірної допомоги).
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що згідно з Порядком № 250 довідка форми ОК-5 не є підставою для проведення розрахунку допомоги, якщо при автоматичному формуванні запитів інформація про сплату ЄСВ в мінімальному розмірі відсутня, оскільки вказана довідка форми ОК-5 є офіційним документом, відомості у якій щодо сплати позивачем ЄСВ відповідачем не спростовані, а для громадян не можуть наставати негативні наслідки у випадку надання недостовірної інформації під час її обміну між відповідними органами.
При вирішенні спору суд також враховує, що за приписами пункту 21 Порядку № 250 про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї приймається рішення, та у даному випадку таке рішення було прийняте за № 971 від 09.08.2021, тому саме вказане рішення (а не повідомлення) може бути предметом оскарження.
Додатково суд звертає увагу, що рішення від 09.08.2021 № 971 підписане саме начальником УСЗН Ковельської РДА та скріплено печаткою вказаного управління (а. с. 37 зворот).
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення від 09.08.2021 № 971 про відмову позивачу в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї прийняте безпідставно, з порушення пункту 10 Порядку № 250 та без урахування наданих документів, що підтверджують сплату ОСОБА_1 ЄСВ у мінімальному розмірі сумарно протягом трьох місяців, тому враховуючи також, що відповідач не вказав жодних інших підстав, які унеможливлюють призначення позивачу спірної допомоги, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача взаємопов`язані позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування рішення УСЗН Ковельської РДА від 09.08.2021 № 971 та зобов`язання відповідача здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за заявою від 28.05.2021.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 03.09.2021 № 1013521426 (а. с. 3, 14).
Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації від 09 серпня 2021 року № 971 про відмову в наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Івасюка, 15, ідентифікаційний код 03192046) здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за заявою від 28 травня 2021 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Івасюка, 15, ідентифікаційний код 03192046) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 гривень 00 копійок (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх