Рішення № 101138518, 17.11.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2021
Номер справи
120/9734/21-а
Номер документу
101138518
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

17 листопада 2021 р. Справа № 120/9734/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до виконавчого комітету Вінницької міської ради про скасування запису та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов Вінницького обласного військового комісаріату (далі- Вінницький обласний військомісаріат, комісаріат, позивач) до виконавчого комітету Вінницької міської ради (далі - виконавчий комітет Вінницької міськради, відповідач) в якому просив:

- скасувати запис № 11741200000001322 про включення відомостей про Вінницький обласний війсьвий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08362793) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внесеного 20.04.2005 р. державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Вінницької міської ради;

- зобов`язати виконавчий комітет Вінницької міської ради вчинити дії щодо виключення запису №11741200000001322 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомості про Вінницький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08362793), внесеного 20.04.2005 р. державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Вінницької міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю внесення місцевим органом державної реєстрації до ЄДРПОУ відомостей про державну реєстрацію юридичної особи - Вінницький обласний війсьвий комісаріат, оскільки такі містять інформацію із обмеженим доступом.

09.09.2021 р. ухвалою суду відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

19.10.21 р. надійшли пояснення від відповідача, в яких вказав, що позивачем подано заяву про внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. У поданій ним реєстраційній картці не зазначено про те, що інформація відносно даної юридичної особи містить державну таємницю, а чинним законодавством не передбачено обов`язку державного реєстратора перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці.

26.10.21 р. надійшли заперечення на письмові пояснення, в яких вкотре зазначено про те, що інформація про місце розташування позивача не може перебувати у вільному доступі, відтак, підлягає виключенню .

08.11.2021 р. замінено Вінницький обласний комісаріат його правонаступником Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

09.10.1997 р. Вінницький обласний військовий комісаріат включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Міністерством оборони України з наданням статусу юридичної особи та присвоєнням ідентифікаційного коду 08362793, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, видана заступником начальника оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України № 913/12 від 30.10.1997. Як видно зі змісту цієї довідки, видами діяльності Вінницького ОВК за КВЕД була діяльність у сфері оборони. Реєстрація була здійснена на підставі пункту 5 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 №118, відповідно до якого присвоєння ідентифікаційних кодів суб`єктам, відомості про які становлять державну таємницю, здійснюється відповідними центральними органами виконавчої влади, яким Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку.

В подальшому, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (набрав чинності з 1 липня 2004 року) був створений Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), як автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; який забезпечує єдиний державний облік всіх юридичних осіб, їх філій, представництв.

20.04.2005 р. відповідачем внесено запис №11741200000001322 про включення відомостей про Вінницький обласний війсьвий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08362793) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, підприємств та організацій .

При цьому, як стверджує позивач, внесення запису №11741200000001322 було здійснено на вимогу Головного Управління Державного Казначейства України у Вінницькій області області для проведення фінансових операцій .

13.07.2021 р. Вінницький обласний ТЦК СП звернувся до Вінницької міської ради із заявою щодо виключення запису №11741200000001322 про включення відомостей про Вінницький обласний війсьвий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08362793) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, підприємств та організацій.

За наслідком розгляду цього звернення, виконавчий комітет Вінницької міської ради листом від 26.07.2021 р. за вих. №01-00-011-50345 повідомив, що скасування записів в Єдиному державному реєстрі здійснюється виключно на підставі відповідного судового рішення.

Відтак, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог суд керується та виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV ( далі - Закон № 755-IV).

Частиною першою статті 3 Закону № 755-IV визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом;.

Відповідно до п. 4 та п. 8 ч. 1 ст. 4 Закону № 755-IV державна реєстрація базується на таких основних принципах: державної реєстрації за заявницьким принципом та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах (ч. 4 ст. 10 Закону № 755-IV).

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій врегульовано статтею 25 Закону №755-IV.

Пунктом 2 частини першої статті 25 Закону №755-IV встановлено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо, зокрема, зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Отже, як видно підставою для внесення відомостей в Єдиний державний реєстр, є зокрема, судове рішення, яке набрало законної сили та тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій.

Частинами 1, 2 статі 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", в редакції Закону від 01.04.2005 , чинній на момент здійснення державним реєстратором спірного запису, було визначено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток. При цьому, перелік відомостей щодо юридичної особи в Єдиному державному реєстрі наведено у частині 2 цієї статті. Однак, частиною 4 ст. 16 Закону в редакції від 01.04.2005 р, передбачено, що до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Аналогічні приписи містяться в частині 4 ст. 7 редакції Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755-IV, чинного на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п.5 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. N 118 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 ролку), присвоєння ідентифікаційних кодів з реєстру здійснюється відповідними центральними органами виконавчої влади - суб`єктам, відомості про які становлять державну таємницю. Таким органам Держкомстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку. Порядок передачі ідентифікаційних кодів для присвоєння їх суб`єктам затверджується Держкомстатом разом з відповідними центральними органами виконавчої влади.

Статтею 3 Закону України "Про Збройні Сили України" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України. Генеральний штаб Збройних Сил України як головний орган військового управління.

Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зареєстрований у відомчому обліку Міноборони України за кодом 08362793, що підтверджується довідкою № 1/21 від 05.01.2021.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну таємницю" від 21.01.1994 №3855-XII (далі - Закон №3855-XII), державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №3855-XII до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони:

- про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань;

- про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час;

- про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни,про застосування систем озброєння, підготовку та проведення військових операцій;

- про винаходи, дослідження і розробку нових зразків озброєння в інтересах забезпечення національної безпеки і оборони та про результати таких досліджень і розробок;

- про заходи та показники розвитку Збройних Сил України та їх спроможностей;

- про склад, завдання та матеріально-технічне забезпечення розвідувального органу Міністерства оборони України та зібрану і створену ним інформацію в результаті його діяльності;

За приписами частини 3 статті 10, частини 1 статті 12 Закону №3855-XII, інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом. Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.

Відтак, інформація щодо дислокації, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період є інформацією , що відноситься до державної таємниці з часу опублікування Зводу відомостей.

Визначення "особливого періоду" міститься в абзаці 11 статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 № 1932-XII, в якому передбачено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У відповідності до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII, особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. У свою чергу, мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано (абз. 4 статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

Отже, як видно із вищепроцитованого особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію та охоплює час мобілізації, а в разі оголошення стану війни - воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Так, 17 березня 2014 року виконуючим обов`язки Президента України видано Указ "Про часткову мобілізацію" №303/2014, який затверджено Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 17 березня 2014 року № 1126-VІІ. Таким чином, з 18 березня 2014 року в Україні настав особливий період, який триває і на день розгляду справи судом. При цьому, суд враховує, що з оголошенням рішення про часткову мобілізацію, згідно із Указом Президента України "Про часткову мобілізацію" від 17.03.2014 №303/2014, позивач продовжує функціонувати в умовах особливого періоду.

Враховуючи вищевикладене, відомості про державну реєстрацію позивача становлять державну таємницю, а тому, з огляду на імперативні приписи частини 4 статті 7 Закону №755-IV, не повинні бути наявними в Єдиному державному реєстрі.

Так, Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснює режимно-секретну діяльність на підставі спеціального дозволу на провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею № В I I-2020-86 від 02.12.2020 року (терміном до 15.11.2021), виданого управління Служби безпеки України в Вінницькій області.

При цьому, суд погоджується з доводами представника відповідача, що підстав для відмови у 2005 році у проведенні вищевказаних реєстраційних дій у державного реєстратора не було, оскільки Законом №755-IV не передбачено обов`язку державного реєстратора перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці. Державний реєстратор під час проведення державної реєстрації на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує факт, тобто виконує функцію легалізації події. Виконання цієї функції не передбачає і не наділяє його повноваженнями перевірки (контролю) інших критеріїв, ніж визначені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Разом з тим, суд вказує, що згідно з пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо, серед іншого: зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу є ухвалення відповідного судового рішення.

При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до положень частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматись від вчинення певних дій, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Враховуючи викладені обставини, суд доходить висновку щодо необхідності скасування запису про Вінницький ОВК та зобов`язання відповідача вчинити дії щодо виключення даного запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб`єкта владних повноважень пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати запис № 11741200000001322 про включення відомостей про Вінницький обласний війсьвий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08362793) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внесеного 20.04.2005 р. державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Вінницької міської ради.

Зобов`язати виконавчий комітет Вінницької міської ради вчинити дії щодо виключення запису №11741200000001322 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомості про Вінницький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08362793), внесеного 20.04.2005 р.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Д.Галицького, 31, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 083627793).

Відповідач: виконавчий комітет Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 030848132)

Повний текст рішення сформовано: 17.11.21 р.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна