
Справа № 585/1523/21
Номер провадження 2/585/703/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2021 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої судді - Цвєлодуб Г.О.,
секретаря судового засідання Салій О.І.
за участю представника позивача - Палянички О.В. ,
представника відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни в режимі відеоконференцзв`язку цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Роменської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надмірно виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям, -
В С Т А Н О В И В:
УПСЗН Роменської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_3 15.02.2018 року звернулась до УПСЗН Роменської міської ради з заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. В декларації про доходи та майновий стан за період з 01.02.2018 року до 31.07.2017 року ОСОБА_3 зазначила, що «доходами членів сім`ї є: ОСОБА_3 - допомога при народженні, яку отримує в управлінні соціального захисту населення; заробітна плата, яку отримує в ЦПО та РТМ відділу освіти; ОСОБА_4 - лише заробітна плата, яку отримує в Східній філії ТОВ «Секьюрайті», інших джерел доходів та натуральних надходжень сім`я не має». На основі заяви ОСОБА_3 було сформовано особову справу отримувача державної соціальної допомоги № 601962 та відділом прийняття рішень з призначення державних соціальних допомоги та компенсацій УПСЗН Роменської міської ради прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги від 22.02.2018 року на суму 2232,96 грн. з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року включно. Аналогічні заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг з декларацією про доходи та майновий стан ОСОБА_3 були подані від 28.08.2018 року та від 12.02.2019 року, за якими призначено державну соціальну допомогу ОСОБА_3 від 06.08.2018 року на суму 2183,48 грн. з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року включно, та від 27.02.2019 року на суму 2423,37 грн. з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року включно. 21.11.2019 року особова справа ОСОБА_3 вибірково була перевірена державним соціальним інспектором, який перевіряє правильність та повноту інформації наданої для призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг. Відповідно до акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлової субсидії від 20.01.2020 року виявлено, що заявниця ОСОБА_3 в декларації про доходи та майновий стан за період з 01.02.2018 року до 31.07.2018 року не зазначила відомості про доходи отримані її чоловіком ОСОБА_4 від здачі земельної ділянки в оренду ТОВ «Урожайна країна». 04.05.2020 року №1478/08 державним соціальним інспектором надіслано повідомлення ОСОБА_3 про перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та сплату нею надміру виплачених коштів в сумі 12033 грн. 98 коп. в добровільному порядку. Повторні повідомлення ОСОБА_3 були надіслані 22.12.2020 року та 18.03.2021 року, однак відповідач на них не відреагував. За період з 04.05.2020 року по 30.04.2021 року відповідачем в добровільному порядку кошти не були повернуті, тому УПСЗН Роменської міської ради змушено звернутись до суду.
Ухвалою суду від 08.06.2021 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, пояснила обставини, викладені в позовній заяві, підтримала поданий первісний позов.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову, у той же час визнала частково позовні вимоги в межах строку позовної давності - з 01.06.2018 року, також просила застосувати строк позовної давності у 3 роки.
Відповідач у відзиві на позов вказала, що діяла без умислу подання недостовірних відомостей, не переслідувала мету незаконного отримання державної соціальної допомоги, органи соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для призначення державної соціальної допомоги та проведення перевірок достовірних даних, просила суд застосувати строк позовної давності, стягнути надміру отримані кошти за вказаним позовом в межах строку позовної давності.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 15.02.2018 року ОСОБА_3 звернулась до УПСЗН Роменської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг(а.с. 8).
Також ОСОБА_3 заповнила декларацію про доходи та майновий стан, при цьому вона під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України(а.с. 9).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 22.02.2018 року на підставі заяви ОСОБА_3 з 01.02.2018 по 31.07.2018 було призначено соціальну дорогому в розмірі 2232,96 грн. (а.с. 10-11).
Також 28.08.2018 року та 12.02.2019 року ОСОБА_3 зверталася до позивача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Нею було подано декларації про доходи та майновий стан, при цьому вона під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України(а.с. 12-13, 16-17).
Рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 06.09.2018 року та від 27.02.2019 року на підставі заяв ОСОБА_3 з 01.08.2018 по 31.01.2019 було призначено соціальну дорогому в розмірі 2193,48 грн. та з 01.02.2019 по 31.07.2019 - в розмірі 2423,37 грн. відповідно (а.с. 14, 18).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_4 отримує орендну плату у розмірі 7 % від нормативно грошової оцінки за договором оренди землі з ТОВ «Урожайна країна»(а.с. 20-25).
Як вбачається з довідок про доходи ТОВ «Урожайна країна» загальна сума доходу ОСОБА_4 з 01.01.2017 по 31.12.2017 року без урахування аліментів становить: 7237,85 грн., з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року - 9592,33 грн., з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 9592,33 грн. (а.с. 27-29).
Відповідно до акту перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям від 20.01.2020 р. ОСОБА_3 в декларації про доходи не зазначено відомості про отримані кошти ОСОБА_4 (чоловік заявниці) від здачі землі в оренду ТОВ «Урожайна країна» за 2017-2019 р.р., внаслідок чого були надміру виплачені кошти в сумі 12033,98 грн. (а.с. 30-34).
Згідно довідки Роменського ВДВС у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) № 56752 від 25.10.2021 сплачені ОСОБА_4 аліменти згідно виконавчого листа № 2-352 від 25.03.2008 за 2017 рік - 9351,37 грн., за 2018 рік - 11138,13 грн.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати зазначених вище видів державної допомоги та перелік документів, необхідних для їх призначення, визначено Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що затверджений Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 3 Закону № 1768-ІІІ визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Статтею 6 Закону визначено, що державна допомога призначається на шість місяців.
Пунктом 6 Порядку № 250 визначено, що для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Пунктом 14 Порядку № 250 передбачено, що розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Відповідно до Пукту 1 зазначеної Методики, вона призначена для обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги і застосовується при визначенні їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру.
Відповідно до п. 5.3 Методики, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: стипендії, пенсії, допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності), допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати. При цьому до сукупного доходу не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід. При зверненні за призначенням декількох видів допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу, до сукупного доходу сім`ї входять розміри призначених на дату звернення зазначених видів допомоги, крім допомоги, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до підпункту 5.16 пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги (далі Методика) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема: - доходи від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для ведення городництва (садівництва), сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї. Також, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення та у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Пунктом 49 Порядку № 1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Щодо вжиття заходів досудового врегулювання спору, відповідачу 04.05.2020, 22.12.2020, 18.03.2021 було направлено повідомлення про повернення виплаченого надміру по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям в сумі 12033,98 грн. на рахунок УПСЗН. До цього часу, зазначена сума боргу залишилась не поверненою.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснила, що вона приймала документи від ОСОБА_3 , де остання вказала всі доходи, паспортні дані свої і членів сім`ї, заповнила декларацію. Перед тим як прийняти повний пакет документів особа попередньо отримує консультацію спеціалістів, щоб вона правильно вказала всі види доходів, наявну нерухомість та інше. Проте в декларації ОСОБА_3 не вказала, що сім`я має дохід від оренди землі, яка належить чоловіку - ОСОБА_4 , який уклав договір з ТОВ «Урожайна країна».
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пояснила, що вона працює на посаді головного спеціаліста відділу прийняття рішень УПСЗН РМР, куди подавала документи ОСОБА_3 , на підставі яких було сформовано справу та призначено соціальну допомогу. Зазначила, що ОСОБА_3 вперше звернулась у лютому 2018 року, подавши декларацію про доходи за останні шість місяців, тобто з липня 2017 року по січень 2018 року, вдруге - у липні 2018 року - дохід був вказаний за попередні шість місяців, у лютому 2019 року - з серпня 2018 року по січень 2019 року. Вона безпосередньо займалась перерахунком по довідках з ТОВ «Урожайна країна» відносно ОСОБА_4 про стягнення аліментів, які відраховувались лише з заробітної плати, а з паїв не стягувались. Інформація про наявність паю у ОСОБА_4 була отримана наприківці 2019 року.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пояснила, що вона здійснювала перевірку справи ОСОБА_3 . При перевірці було з`ясовано, що у чоловіка останньої - ОСОБА_4 є пай і він отримує від нього дохід з ТОВ «Урожайна країна», проте ОСОБА_3 у своїй декларації про це не зазначила. Лише при подачі втретє ОСОБА_3 , а саме у лютому 2019 році, був доступ до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, з якого було взято інформацію про належність паю ОСОБА_4 , до цього такої інформації в управлінні не було, а також у зв`язку з великим обсягом справ на перевірку.
При цьому, кожен із допитаних свідків підтвердтв суду, що при зверненні із заявою про надання соціальної допомоги, презюмується добросовісність дій та поведінки заявника, а так само і роз`яснюється наслідки приховання достовірних даних.
Отже, ОСОБА_3 , будучи обізнаною про необхідність повідомлення Управління соціального захисту населення Роменської міської ради про її доходи та майновий стан, наявність доходу у членів сім`ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, не повідомила про належність її чоловікові - ОСОБА_4 земельного паю, від оренди якого сім`я отримує дохід, який підлягає загальному обрахуванню із іншими доходами, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів, що свідчить про її недобросовісність.
Доводи позивача та її представникапро наявність підстав щодо застосування позовної давності суд не приймає до уваги, оскільки позивачем було виявлено порушення у лютому 2019 року, позов до суду, з урахуванням строку досудового врегулювання спору, подано 01.06.2021 року, тобто строк позовної давності не сплив.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 19, 81, 141, 258-260, 263-265, 274-279 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Роменської міської ради (місцезнаходження: м.Ромни, бульвар Шевченка, 8, розрахунковий рахунок: UA198201720343170048000026862, Банк отримувача: Державна казначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03198095) суму надміру виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям у розмірі 12 033 (дванадцять тисяч тридцять три) гривні 98 копійок, та судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 17 листопада 2021 року.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г.О.ЦВЄЛОДУБ