Рішення № 101133190, 11.11.2021, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
11.11.2021
Номер справи
310/2240/21
Номер документу
101133190
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 310/2240/21

2/310/1480/21

РІШЕННЯ

Іменем України

11 листопада 2021 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Кошевої О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Ледовської А.В.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бердянську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого опалення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду до відповідача про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого теплопостачання, посилаючись на наступне.

В квітня 2018 року Приватне акціонерне товариство «Бердянське підприємство теплових мереж» (Приватне акціонерне товариство «Бердянське підприємство теплових мереж» є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства») звернулося до Бердянського міськрайонного суду з заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за надані послуги з теплопостачання з ОСОБА_3 . 14.05.2018 року суд видав судовий наказ №310/2869/18. Позивач зазначив, що на підставі поданої ОСОБА_3 заяви про скасування судового наказу, 19.06.2018р. суд ухвалив скасувати вищезазначений судовий наказ.

Позивачем здійснюється господарська діяльність з постачання теплової енергії на потреби опалення в м. Бердянськ та Бердянському районі на підставі ліцензій (на виробництво теплової енергії, постачання теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами) в термін визначений органом виконавчої влади Бердянської міської ради.

Відповідач ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 , опалювальна площа, якої складає 37,6 кв. м.

Квартира відповідача є вбудованим житловим приміщенням і система опалення цього приміщення є невід`ємною частиною системи опалення будинку, який має єдину систему централізованого теплопостачання, яка була закладена при проектуванні будинку як засіб теплопостачання, а тому теплова енергія на приміщення подається з початком опалювального сезону та підключення усього будинку. Послуги надавалися в повному об`ємі

05.01.2007 року між Позивачем та Відповідачем було укладено Договір № 12187 про надання послуги з централізованого опалення, який на сьогоднішній день є діючим.

Позивач зазначив, що відповідач в своїй заяви про скасування судового наказу посилається на відсутність приладів централізованого опалення як на підставу для здійснення перерахунку та припинення правовідносин за договором. Як вбачається із доданих документів та не заперечується Відповідачем, його квартира є вбудованим житловим приміщенням. Система опалення цього приміщення є невід`ємною частиною системи опалення будинку, а тому теплова енергія на приміщення подається з початком опалювального сезону та підключення усього будинку.

Квартира Відповідача розташована в багатоповерховому будинку, який має єдину систему централізованого теплопостачання, яка була закладена при проектуванні будинку як засіб теплопостачання.

Згідно з вимогами будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув`язані між собою для забезпечення стабільної роботи внутрішньобудинкової системи теплопостачання загалом. Будь-яке втручання в неї без розробки проекту відключення від мереж централізованого опалення відповідно до встановленого порядку та проведення робіт з дотриманням всіх будівельних, протипожежних, санітарних та екологічних норм, призводить до зміни гідравлічного опору, що погіршує роботу системи опалення загалом, яка відноситься до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу, чим порушить права інших мешканців, що є недопустимим за Цивільним кодексом України.

Позивач вважає, що відповідач повинен дотримуватись загальних правил відключення від мереж централізованого теплопостачання, оскільки ПРАТ «Бердянське підприємство теплових мереж» не надавало відповідачу погодження на переобладнання системи централізованого опалення.

В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 змінені позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі, стягнути заборгованість за період з 01 квітня 2015 року по 31 жовтня 2020 року в сумі 29508,38 грн.

Представник відповідача - ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, пославшись на відзив.

Суд, заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає позов підлягаючим задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що відповідно до договору міни від 30.10.2003р відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , яка є вбудованим житловим приміщенням і система опалення цього приміщення є невід`ємною частиною системи опалення будинку, який має єдину систему централізованого теплопостачання, яка була закладена при проектуванні будинку як засіб теплопостачання, а тому теплова енергія на приміщення подається з початком опалювального сезону та підключення усього будинку.

Згідно договору № 12187 про надання послуги з централізованого опалення, укладеного 05 січня 2007 року між ЗАТ «БПТМ», правонаступником якого є ПАТ «БПТМ», та ОСОБА_3 , виконавець зобов`язався надавати споживачеві вчасно та відповідної якості послугу з централізованого опалення, а споживач зобов`язалася своєчасно оплачувати надану послугу за встановленим тарифом у строки і на умовах, передбачених договором. Строк дії договору зазначений один рік, та вважається продовженим, якщо за місяць до закінчення строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання або про необхідність перегляду.

що відповідач в своїй заяви про скасування судового наказу посилається на відсутність приладів централізованого опалення як на підставу для здійснення перерахунку та припинення правовідносин за договором. Як вбачається із доданих документів та не заперечується Відповідачем, його квартира є вбудованим житловим приміщенням. Система опалення цього приміщення є невід`ємною частиною системи опалення будинку, а тому теплова енергія на приміщення подається з початком опалювального сезону та підключення усього будинку.

Квартира Відповідача розташована в багатоповерховому будинку, який має єдину систему централізованого теплопостачання, яка була закладена при проектуванні будинку як засіб теплопостачання.

Згідно з вимогами будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув`язані між собою для забезпечення стабільної роботи внутрішньобудинкової системи теплопостачання загалом. Будь-яке втручання в неї без розробки проекту відключення від мереж централізованого опалення відповідно до встановленого порядку та проведення робіт з дотриманням всіх будівельних, протипожежних, санітарних та екологічних норм, призводить до зміни гідравлічного опору, що погіршує роботу системи опалення загалом, яка відноситься до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу, чим порушить права інших мешканців, що є недопустимим за Цивільним кодексом України. А тому, Відповідач повинен дотримуватись загальних правил відключення від мереж централізованого теплопостачання.

На сьогодні існує низка нормативних актів які регламентують порядок відключення від мереж централізованого опалення. Так відповідно до ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах наданих їй договором або актами цивільного законодавства та при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушувати права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині, а ст. 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Крім того положеннями ст. 319 ЦК України встановлено, що власність зобов`язує, а власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі (така ж норма міститься в ст.41 Конституції України). Статтею 383 ЦК України встановлено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушують санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України №630 від 21.07.2005 року також передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення. Проте зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил.

Так п. 25 Правил, встановлено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральними органами виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства і самовільне відключення забороняється. Крім того п. 26 Правил встановлено, що відключення здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відповідно ж до ст. 117 Конституції України постанови та розпорядження Уряду, є обов`язковими до виконання.

В свою чергу, процедура відключення від систем централізованого опалення, крім Правил, встановлено «Порядком відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», що затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 року (зареєстрований в МЮУ 09.12.2005 р за №1478/11758), який містить в собі імперативні норми, тобто норми, що не допускають будь-яких відхилень від вичерпного переліку прав і обов`язків тих чи інших суб`єктів, зокрема, ним:

- встановлена процедура відключення від мереж централізованого опалення цілого будинку (а не окремого приміщення), а саме, шляхом написання заяви про надання дозволу на відключення до Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО;

- визначені суб`єкти звернення та суб`єкти, уповноважені давати дозволи на відключення від мереж централізованого опалення, яким є Міжвідомча комісія з розгляду питань відключення від мереж ЦО;

- передбачені документи, які оформлюються при проведенні відключення від мереж централізованого опалення, а саме: протокол Комісії, яким оформлюється прийняте нею рішення, акт про відключення від систем централізованого опалення.

Пунктом 1.2. даного порядку передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП. Відповідно ж до п. 2.1. даного порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП, у заяві зазначити причини відключення та додати копію протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Відповідно ж до п. 2.2.2. підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених зокрема у п.2.1. А п.2.2.3 взагалі встановлює, що якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.

На сьогодні чітко регламентовано порядок відключення споживачів від мереж централізованого опалення відповідно до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 р. №169. Порядком передбачається першочергово це звернення з питанням про відключення до постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання), яка утворюється органом місцевого самоврядування. При цьому відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення мають право власники, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менш як половина квартир та нежитлових приміщень будинку відокремлена (відключена) від централізованого опалення. Письмова заява оформлюється в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подається інформація про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) квартири.

На сьогодні вищезазначений Наказ Мінбуду і Постанова Кабінету Міністрів України (правила) є чинними без змін стосовно відключення від мереж ЦО та ГВП. Таким чином при відмові від послуг з теплопостачання Відповідач повинен дотримуватись певної процедури, що передбачена актами цивільного законодавства, так само як Позивач повинен виконувати норми встановлені актами цивільного законодавства.

В чинному законодавстві відсутні положення, в яких було б вказано, що споживач звільняється від своїх обов`язків по відношенню до теплопостачальної організації за отримані їм послуги, окрім випадків ненадання або неналежного надання цих послуг. Згідно ч. 1 ст.78 ЦПК України з боку Відповідача не надано жодного допустимого доказу випадків ненадання або неналежного надання цих послуг за період 01.04.2015-01.03.2021 року. Також згідно ч. 2 ст.78 обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування, зокрема, не надання послуг може бути підтверджено згідно чинного законодавства тільки актом про відключення від мереж ЦО і ГВП.

Приписи щодо погодження відключення від мереж централізованого опалення також містяться і в Правилах утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені наказом Держжитлокомунгоспу від 17.05.05 № 76. Пунктом 1.4.1 Правил встановлено, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства. За визначеннями Правил, переобладнання - це улаштування в окремих квартирах багатоповерхових будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Відповідно до пункту 1.4.4 цих Правил переобладнання та перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається. Згідно з п. 1.4.6. зазначених Правил, власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання та перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

Пунктами 2, 8 частини 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», на споживачів теплової енергії покладено обов`язок: своєчасно вживати заходів щодо усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з власної вини; дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг.

З`ясовано, що з боку Відповідача на адресу Позивача відповідного дозволу не надходило, тому у Позивача не виникає підстав для припинення нарахувань за опалення в наслідок самовільного переобладнання, тому відсутні підстави вважати відносини сторін припиненими.

Таким чином Самовільне, з порушенням визначеного для цього порядку відключення, споживачем своєї квартири від мережі централізованого теплопостачання не є підставою для звільнення його від оплати наданих послуг, тому відсутні підстави здійснювати перерахунок.

18 березня 2013 року виконавчим комітетом Бердянської міської ради було прийнято рішення № 122 «Про затвердження Порядку проведення переобладнання і перепланування житлових та нежитлових приміщень у житлових будинках, нежитлових та допоміжних приміщень, житлових кімнат у гуртожитках у м. Бердянськ».

Пунктом 1.5. «Порядку проведення переобладнання і перепланування житлових та нежитлових приміщень у житлових будинках, нежитлових та допоміжних приміщень, житлових кімнат у гуртожитках у м. Бердянськ» надається визначення, які вживаються в даному порядку:

«перепланування» - це проведення будівельних робіт в окремих приміщеннях будівлі при збереженні несучої конструкції та функціонального призначення об`єкта перепланування, без перевищення допустимих навантажень на перекриття, стіни та фундаменти за умови дотримання існуючих архітектурно-планувальних рішень, державних будівельних норм, що передбачають один із видів робіт (або їх комплекс): заміну (часткову або повну) не несучих перегородок, пробиття прорізів у несучих перегородках, заміну інженерного і сантехнічного обладнання приміщення (не призводить переобладнання по всій будівлі). До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів;

«переобладнання» - улаштування індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, встановлення та перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів; демонтування камінів, грубок, печей (без перекриття вентиляційних шахт, димоходів).

Виходячи із змісту наданих визначень затверджених Порядком, Відповідачу не було надано дозвіл на переобладнання системи опалення.

Крім того, пунктом 2.2. «Порядку проведення переобладнання…» визначено, що заявник повинен надати до заяви: погодження відповідних підприємств, установ, організацій (у разі переобладнання індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів, влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів).

Судом з`ясовано, що ПРАТ «Бердянське підприємство теплових мереж» не надавало Відповідачу погодження на переобладнання системи централізованого опалення.

Пунктом 3.3. «Порядку проведення переобладнання…» встановлено, що власник, наймач (орендар) житлових та нежитлових приміщень у житлових будинках, нежитлових та допоміжних приміщень, житлових кімнат у гуртожитках, що припустив самочинне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, гуртожитку, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

Відповідно до п. 3, 11 «Правил користування тепловою енергією» самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання - будь-яка зміна проектного рішення теплопостачання об`єкта, виконана споживачем або будь-якою іншою організацією без погодження з теплопостачальною організацією. Самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання забороняється.

З огляду на вищезазначене, враховуючи той факт, що відповідач весь час споживає теплову енергію, яка постачалася в будинок, в тому числі і до його квартири, добровільно не сплачував за послуги з централізованого опалення, отримання відповідачем послугу з централізованого опалення неналежної якості є наслідком його неправомірних дій щодо переобладнання системи опалення, та оскільки здійснити повний демонтаж системи централізованого опалення неможливо, в наслідок того, що по стоякам опалення, що проходять по приміщенню відповідача подається теплова енергія для надання послуг з централізованого опалення іншим споживачам - фізичним особам, тому є всі підстави для стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення в повному обсязі.

Вирішуючи питання, щодо розподілу судових витрат, суд на підставі ст.141 ЦПК України, враховуючи результат вирішення справи, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по справі, а саме судовий збір у розмірі 2270 грн. 00 коп.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України в редакції від 15.12.2017 року, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого опалення, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» ( р/рахунок НОМЕР_1 , АТ "Ощадбанк", МФО 313957, код ЄДРПОУ 05541120) заборгованість за надані послуги з централізованого опалення за період з 01 квітня 2015 року по 31 жовтня 2020 року в сумі 29508,38 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Приватного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» ( р/рахунок НОМЕР_2 , АТ КБ"Приватбанк", МФО 313999, код ЄДРПОУ 05541120) витрати на оплату судового збору в розмірі 2270грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивач - Приватне акціонерне товариство «Бердянське підприємство теплових мереж», код ЄДРПОУ 05541120, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Морська, 65/97.

Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення суду буде складено 16.11.2021 року

Суддя О. А. Кошева