
10.11.21
Справа №522/20672/20
Провадження № 2/522/2440/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2021 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Свяченої Ю.Б.,
при секретарі судового засідання Шеян І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради про стягнення майнової шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду з позовом до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, в якому просить стягнути з відповідача на свою кристь 88966,67 грн. майнової шкоди та 12300 грн. судових витрат.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 29 вересня 2020 року, внаслідок падіння дерева за адресою: м. Одеса, вул. Ніжинська, 39, яке не перебуває на балансі КП «Міськзелентрест», спричинено матеріальну шкоду автомобілю позивача марки Audi A4, р/н НОМЕР_1 . Вартість збитків складає 88966,67 грн. Крім того. позивач сплатив 2300 грн. за оцінку збитків та 10000 грн. за отримання правничої допомоги.
Ухвалою суду від 30 листопада 2020 року по справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін з призначенням судового засідання на 04 березня 2021 року.
02 лютого 2021 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник Приморської районної адміністрації Одеської міської ради просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Приморська районна адміністрація Одеської міської ради не є балансоутримувачем дерева та до її повноважень не належить визначення або призначення відповідних балансоутримувачів.
04 березня 2021 року у зв`язку з отримання повідомлення про замінування будівлі суду, розгляд справи відкладено на 09 червня 2021 року.
09 червня 2021 року у зв`язку з неявкою сторін, розгляд справи відкладено на 29 вересня 2021 року.
27 червня 2021 року до суду подано уточнену позовну заяву ОСОБА_1 , в якій позивач заявляє позовні вимоги до Одеської міської ради, та просить стягнути вказані кошти з Одеської міської ради.
29 вересня 2021 року у судове засідання з`явився представник позивача, оголошено перерву до 10 листопада 2021 року.
з 30 серпня 2021 року по 20 вересня 2021 року суддя Свячена Ю.Б. знаходилася у щорічній відпустці.
У судове засідання 10 листопада 2021 року з`явився представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити та представник відповідача Одеської міської ради, просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 26 травня 2020 року, виданого ТСЦ 5141, володіє легковим автомобілем AUDI A4 2002 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
29 вересня 2020 року внаслідок падіння дерева на вказаний транспортний засіб, що стояв вздовж дороги по вулиці Ніжинський, 39 було пошкоджено заднє праве крило, задні двері багажнику та задньої правої двері автомобіля.
За фактом спричинення шкоди ОСОБА_1 звернувся до Портофранківського відділення поліції Приморського відділу поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області. Звернення зареєстроване до GO № 18590 від 29 вересня 2020 року.
За результатами розгляду звернення надано відповідь від 05 жовтня 2020 року вих. № 36/2-18590.
З метою встановлення дійсного розміру завданої шкоди, ОСОБА_1 звернувся до експертної установи ТОВ «Клевер Експерт». За результатами обстеження завданих пошкоджень складено Звіт про оцінку вартості матеріального збитку, заподіяного власнику колісного транспортного засобу від 06 жовтня 2020 року № 504/10-20. Вартість відновлюваного ремонту автомобіля без урахування фізичного зносу вузлів та деталей, на момент проведення дослідження, становить 88 966,67 грн.
З метою встановлення особи, відповідальної за завдання матеріальної шкоди, ОСОБА_1 звернувся до комунального підприємств «МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ» із запитом про надання інформації стосовно особи, на балансі яке перебувають зелені насадження, розташовані вздовж вулиці Ніжинської та безпосередньо навпроти будинку АДРЕСА_1 . Листом від 29 жовтня 2020 року вих. № 2013 КП «МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ» повідомлено, що запитувані зелені насадження не входять в перелік об`єктів обслуговування КП «МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ», інформація щодо балансоутримувача вказаних зелених насаджень відсутня.
Позивач вважає, що за умови відсутності балансоутримувача відповідальність за належне утримання та ремонт об`єктів благоустрою комунальної власності має покладатись на відповідний виконавчий орган місцевого самоврядування, який мав би визначити такого балансоутримувача, тобто на Одеську міську раду.
Відповідно до п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105 (надалі - Правила Мінбуду), відповідальними за збереження зелених насаджень та належний догляд за ними є: 1) на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності балансоутримувачі цих об`єктів; 2) на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; 3) на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво, забудовники чи власники цих територій; 4) на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; 5) на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.
Згідно з п. 9 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Відповідно до ст. 25, ч.1 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір про утримання та благоустрій прибудинкової території. Правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади.
Згідно з п. 5.5 Правил Мінбуду, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності є балансоутримувачі цих об`єктів: на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що місцем настання події, на яку вказує позивач у позовній заяві - є прибудинкова територія за адресою: м. Одеса, вул. Ніжинська, 39, тобто ця територія не є безхазяйною територією чи пустирем.
Балансоутримувачі об`єктів у сфері благоустрою населених пунктів утримують та несуть відповідальність за підвідомчу їм відповідну територію, а балансоутримувачі об`єктів благоустрою, на території якого розташовані зелені насадження відповідають за сферу діяльності на підпорядкованих територіях зеленого господарства.
Діюче законодавство України, а саме Закон України «Про благоустрій населених пунктів» чітко визначає поняття балансоутримувач об`єкту благоустрою, на території якого розташовані зелені насадження, а не балансоутримувач елемента благоустрою.
Тобто, балансоутримувач визначається для конкретної території зеленого господарства на якій розташовані зелені насадження, а не для елементів благоустрою (зелених насаджень).
В свою чергу, догляд та відповідальність за догляд елементів благоустрою покладено на балансоутримувачів об`єктів благоустрою.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані утримувати в належному стані об`єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об`єктів територію.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою, та охорони навколишнього середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України.
Рішенням Одеської міської ради від 23.12,2011 року № 1631-УІ із змінами затверджені Правила благоустрою території міста Одеса (надалі - Правила благоустрою), якими врегульовано правовідносини у сфері благоустрою, у тому числі визначено осіб, відповідальних за утримання зелених насаджень.
Згідно п. 4.6 Правил благоустрою, поточне утримання скверів, бульварів, парків та інших об`єктів зеленого господарства загального користування покладається на їх балансоутримувачів. Поточне утримання дерев, клумб, тротуарних газонів, зелених майданчиків прибудинкової території покладається на підприємства і організації житлово-комунального господарства, підприємства, установи, організації (незалежно від форми власності) і громадян - власників будинків на територіях прилеглих до їх споруд та будинків.
Відповідно до п. 4.14 Правил Мінбуду, відповідальність за збереження зелених насаджень, догляд за ними, видалення сухостійних, пошкоджених хворобами та шкідниками зелених насаджень, знищення бур`янів покладається на вулицях перед будівлями до проїзної частини, всередині квартальних насаджень та насаджень районів міста - на балансоутримувачів, власників, користувачів жилих, громадських, промислових будівель та споруд, а також на балансоутримувачів, власників, користувачів будівель підприємств, побуту, торгівлі, закладів освіти, охорони здоров`я, розташованих на території житлової забудови.
З позовної заяви вбачається те, що позивач вважає, що Одеська міська рада не призначила балансоутримувачів об`єктів благоустрою та не здійснила самоврядного контролю за дотриманням законодавства у сфері благоустрою території, тому й мало місце заподіяння матеріальної шкоди.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради «Про затвердження Плану заходів стосовно роботи житлово-комунального господарства у весняно-літній період 2020 року» від 26.03.2020 року № 68, затверджено план заходів стосовно роботи житлово-комунальних господарств, доручено районним адміністраціям Одеської міської ради, Департаменту міського господарства Одеської міської ради, Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради та Управлінню дорожнього господарства Одеської міської ради забезпечити якісне виконання заходів, зазначених у додатку до вищевказаного рішення. А також організація робіт з благоустрою та приведення території м. Одеси у належний санітарний стан.
Відповідно до п.5 вищевказаного рішення доручено районним адміністраціям Одеської міської ради, Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради, Управлінню розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, Комунальним підприємствам «Міськзелентрест», житлово-комунального сервісу Одеської міської ради посилити контроль за дотриманням належного санітарного та екологічного стану в м. Одесі та забезпечити притягнення до відповідальності осіб, винних у його порушенні, згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до рішення Одеської міської ради №1358-VII від 07 грудня 2016 року «Про організацію та проведення конкурсів з призначення управителів багатоквартирних будинків у м. Одесі», за результатом конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків на території Приморського району міста Одеса, укладено договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками в тому числі з КП «ЖКС «Порто- Франківський», до якого перейшло управління будинками, прибудинковими територіями та відповідно насадженнями по вул. Ніжинській, включно із будинком № 39 по вул. Ніжинській.
Згідно з п. 2.2 Статуту КП «ЖКС «Порто-Франківський» затверджено рішенням Одеської міської ради №636-УІІ від 27 квітня 2016 року зазначено, що предметом діяльності Підприємства є забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання та прилеглих територій, надання послуг, пов`язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду.
Крім цього відповідно до абз. в) п. 2.3. вищевказаного Статуту Підприємство здійснює організацію забезпечення поточного утримання, санітарної очистки та ремонту житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання, внутрішньоквартальних та внутрішньодворових територій, об`єктів зовнішнього благоустрою та озеленення за виключенням об`єктів, відповідальність за утримання яких покладена на інших суб`єктів господарювання, в тому числі на інші комунальні підприємства, прибирання внутрішньоквартальних проїздів та тротуарів;
Також, відповідно до абз. г) п.2.3. Статуту Підприємство надає послуги з утримання та управління багатоквартирними житловими будинками та відповідними прибудинковими територіями, виконує функції балансоутримання.
Відповідно до п. 1-2, ч. 4, ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг. Крім цього, управитель зобов`язаний від імені співвласників багатоквартирного будинку вживати заходів для забезпечення захисту спільного майна багатоквартирного будинку від протиправних посягань та стягнення з осіб, винних у знищенні, пошкодженні або викраденні спільного майна, відшкодування завданих збитків.
Таким чином, оскільки будинок обслуговується КП ЖКС «Порто- Франківський», що є загальновідомою інформацією, то дане підприємство і є балансоутримувачем багатоквартирного будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 .
Посилання позивача на лист КП «Місьзелентрест» про відсутність у підприємстві інформації про балансоутримувача не є підставою для визначення Одеської міської ради відповідачем, оскільки позивача повідомлено лише про відсутність інформації щодо балансоутримувача, а не проінформовано про відсутність балансоутримувача як такого.
Як вбачається зі змісту ст.ст. 51, 175 ЦПК України на позивача покладено обов`язок визначати відповідача у справі. При цьому суд при розгляді справи має виходити із складу осіб, які залучені до участі у справі позивачем.
Якщо позивач не заявляє клопотання про заміну неналежного відповідача (або залучення інших співвідповідачів в окремих справах згідно специфіки спірних правовідносин), суд повинен відмовляти у задоволенні позову.
За таких обставин, суд, враховуючи відмову позивача змінити по справі неналежного відповідача на належного відповідача, доходить висновку про необгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та відмовляє у їх задоволенні.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 315 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Одеської міської ради про стягнення майнової шкоди - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 15 листопада2021 року.
Суддя: Ю.Б. Свячена