
Справа № 645/1879/21>
Провадження № 2/645/1320/21>
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2021 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Мартинової О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кривченко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів,
в с т а н о в и в:
Позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на його користь неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 23291,74 грн. та витрати на сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 11.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. Згідно з рішенням позивача від 16.01.2019 року було призначено відповідачу допомогу з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 2027,00 грн., щомісячно. При цьому зазначає, з вказаної заяви та декларації відповідача про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 11.01.2019 року, вбачається, що відповідачка та ОСОБА_2 - чоловік відповідачки, не працює не є приватним підприємцем, не перебувають на обліку у центрі зайнятості та не мають жодних офіційних доходів. У подальшому відповідача, неодноразово зверталась до позивача з аналогічними заявами та декларацією про призначення допомоги. Так, на підставі наданих документів допомогу відповідачу було призначено на наступні періоди: з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року у розмірі 2118 грн. щомісячно, а також з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 2218 грн. щомісячно. Проте, згідно довідки про доходи від 22.06.2020 року ОСОБА_2 було нараховано дохід від працедавця (ФОП ОСОБА_3 ) у загальному розмірі 63221,28 грн. за період роботи з 01.08.2018 року по 31.10.2019 року, про який не було зазначено у заявах та деклараціях відповідача. У зв`язку з неподанням відповідачем інформації, яка впливає на призначення Допомоги, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування і виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка складає 23291,74 грн. При цьому, на адресу відповідача направлено повідомлення про необхідність повернення бюджетних коштів, але жодних заходів останньою вчинено не було. Таким чином, з метою забезпечення цільового використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку. В зв`язку з чим, позивач просить суд стягнути з відповідача неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 23291,74 грн.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 08 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 02 вересня 2021 року закрито підготовче судове засідання по справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні
Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, відповідно до положень ч. 11 ст. 128 ЦПК України, а також з урахуванням постанови Верховного Суду від 27.03.2019 року (у справі №201/6092/17, провадження №61-48215св18), відзиву на позовну заяву не надала, тому суд вважає за можливе розглянути справу відповідно правил ст.ст. 280,287,288 ЦПК України - заочно.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.
Судовим розглядом встановлено, що 11.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Згідно з рішенням позивача від 16.01.2019 року було призначено відповідачу допомогу з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 2027 грн., щомісячно.
Крім того, 08.07.2019 року відповідач повторно звернулась до позивача з заявою про призначення допомоги.
Рішенням позивача від 15.07.2019 року було призначено відповідачу допомогу з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року у розмірі 2218,00 грн., щомісячно.
А також, 14.01.2020 року повторно звернулась до позивача з заявою про призначення допомоги.
Рішенням позивача від 20.01.2020 року було призначено відповідачу допомогу з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 2218,00 грн., щомісячно.
Відповідно до довідок № 764/1 та № 764/2 від 27 серпня 2021 року, ОСОБА_1 отримує допомогу на 1 дитину одинокім матерям (з урахуванням доходів) за період з 01.01.2019 року по 31.06.2019 року в розмірі 2027,0 грн. щомісячно, з 01.07.2019 року по 31.11.2019 року в розмірі 2118,00 грн. щомісячно, з 01.12.20219 року по 31.07.2020 року в розмірі 2218,0 грн. щомісячно. Станом на 27.08.2021 року сума переплати за період з 01.01.2019 року по 31.07.2020 року складає в розмірі 23291,74 грн.
Згідно з поданою відповідачем Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу членів сім`ї ОСОБА_1 входили: ОСОБА_2 (чоловік), ОСОБА_5 (син).
Допомога призначена з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.
Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації від 15.10.2020 року повідомлено про наявність переплати бюджетних коштів відповідачу, яка складає у сумі 23291,74 грн. за період з 0.01.2019 року по 31.07.2020 року.
27.11.2020 року ОСОБА_1 було направлено вимогу про повернення коштів у добровільному порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміну у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з Законом.
З заяв та декларації про доходи та майновий стан від 11.01.2019 року, 08.07.2019 року 14.01.2020 року, вбачається, що відповідач та ОСОБА_2 (чоловік відповідачки) не працюють, не навчаються, не є приватними підприємцями, не перебувають на обліку в центрі зайнятості.
Згідно з довідкою про доходи ОСОБА_2 від 22 червня 2020 року вбачається, що останній працював у ФО-П ОСОБА_3 з 01.08.2018 року по 31 жовтня 2019 року на посаді укладник - пакувальник, загальна сума доходу з вказаний період складає 63221,28 грн., про який не було зазначено у заяві та декларації. Відповідачем не було повідомлено про вищевказані обставини, що суттєво вплинуло на характер та розмір призначеної Допомоги.
Згідно положень ст.4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», покриття витрат на виплату державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст. 18-3 зазначеного закону - допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджених постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року, суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 23291,74 грн. надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат між сторонами суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.
Згідно з виписки за 18.03.2021 року Державної казначейської служби під час звернення до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2270,00 грн., оскільки позов підлягає задоволенню, таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у зазначеному розмірі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 23291 (двадцять три тисячі двісті дев`яносто одна) грн. 74 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, юридична адреса: м. Харків, пр.Льва Ландау, буд.48, код ЄДРПОУ 03196653.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН: НОМЕР_1 , останнє відоме зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 15.11.2021 року.
Суддя -