
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
15 листопада 2021 року м. Київ № 640/25539/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про зміну предмету позову у справі та клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.01.2010 року відкрито провадження у справі № 640/25539/19 та вирішено здійснювати розгляд справи одноособово за правилами за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
19 березня 2020 року до суду позивачем подано відповідь на відзив, в якому викладено клопотання про залучення третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
28 квітня 2021 року позивачем подано до суду, за допомогою поштового зв`язку, заяву про зміну предмету позову від 22.04.2021 року.
Розглянувши вказану заяву, суд прийшов до наступних висновків.
Згідно ч. 2, 5 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Вілтак, необхідною умовою залучення третьої особи є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки особи, яка не є стороною у справі.
Однак, позивачем не наведено обґрунтування щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи - Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та не зазанчено про можливий вплив рішення на права та обов`язки останього.
Крім того, ч.ч. 2, 3 ст. 262 КАС України передбачено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відтак, строк на подання клопотання про залучення третьої особи закінчився 24 лютого 2020 року.
Таким чином, суд вважає, що клопотання позивача про залучення третьої особи без самостійних вимог на предмет спору не містить належних обґрунтувань та подано з пропуском строку, у зв`язку з чим не підлягає задоволенню.
Щодо заяви про зміну предмета позову, суд зазанчає наступне.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Положеннями ч. 1 ст. 5 КАС України регламентовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Вказані приписи законодавства узгоджуються з положеннями ст. 55 Конституції України, приписами якої гарантовано право кожному на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Разом з цим, ч. 1 ст. 47 КАС України крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження
З урахуванням викладеного, заява ОСОБА_1 від 30.06.2020 від 22.04.2021 року про зміну предмета позову, що полягає в заявленні позовної вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягає прийняттю до провадження.
Крім того, під час вивчення матеріалів справи, судом встановлено, що в останніх не містяться докази необхідні для вирішення даної справи, у зв`язку з чим у суду виникла необхідність у їх витребуванні.
Частинами 1 та 4 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч.ч. 3, 6 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Як вбачається з позовної заяви позивач звернувся до суду з вимогами про визнання протиправними та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі.
З метою забезпечення повного і всебічного з`ясування обставин в адміністративній справі та прийняття законного і обґрунтованого рішення, суд дійшов висновку про необхідність витребувати у Міністерства аграрної політики та продовольства України довідку про розмір середньомісячної заробітної плати ОСОБА_1 , виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи перед звільненням, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з ч. 7 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Керуючись статтями 47, 243, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
У Х В А Л И В:
1. Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
2. Прийняти до розгляду заяву ОСОБА_1 від 22.04.2021 року про зміну предмета позову, а саме щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
3. Витребувати у Міністерства аграрної політики та продовольства України довідку про розмір середньомісячної заробітної плати ОСОБА_1 , виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи перед звільненням, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100.
4. Надати через канцелярію суду (або надіслати поштою) Окружному адміністративному суду міста Києва (01051, м.Київ, вул. Петра Болбочана, 8, корпус 1), з посиланням на реквізити даної ухвали, витребувану довідку протягом п`яти днів, з дня отримання зазначеної ухвали суду.
5. У разі неможливості подання суду матеріалів, що витребовуються ухвалою - надати суду обґрунтовані письмові пояснення із зазначенням поважних причин неможливості її надання.
6. Копію ухвали направити сторонам.
Попередити, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Відповідно до частин другої та третьої статті 293, статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України оскарження даної ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.І. Келеберда