
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
15 листопада 2021 року м. Чернігів Справа № 620/15837/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О. перевіривши матеріали адміністративної справи
за позовомОСОБА_1 доВійськової частини А0135провизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини А0135, в якому просить:
визнати протиправною поведінку Військової частини А0135 (Командування Об`єднаних Сил), що проявилась у вигляді безпідставного виведення мене із сил та засобів ООС на період з 05.08.2021 по 14.08.2021, та виключення його зі складу сил та засобів ООС у день виписки зі стаціонарного лікування 14.08.2021 не дивлячись на те, що він вибував 15.08.2021 з міста Слов`янськ Донецької області, що є зоною ООС;
зобов`язати Військову частину А0135 скасувати пункти 2.1.1.1.9 в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 05.08.2021 та 14.08.2021 до ППД військової частини А1815, оскільки це не є правдою;
зобов`язати Військову частину А0135 видати пункт 2.1.1.1.9 щодо вибуття майора ОСОБА_1 в правильній редакції, а саме про виключення його зі складу сил та засобів ООС з 15.08.2021 року, що відповідає дійсності.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
В частині 3 статті 2 КАС України одним із принципів адміністративного судочинства є рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Частина 2 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України покладає на учасників справи обов`язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Відповідно до частини 1, пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. В позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як встановлено судом, в прохальній частині позовної заяви позивач, з-поміж іншого, просить: зобов`язати Військову частину А0135 скасувати пункти 2.1.1.1.9 в частині щодо вибуття майора ОСОБА_1 05.08.2021 та 14.08.2021 до ППД військової частини А1815, оскільки це не є правдою; зобов`язати Військову частину А0135 видати пункт 2.1.1.1.9 щодо вибуття майора ОСОБА_1 в правильній редакції, а саме про виключення його зі складу сил та засобів ООС з 15.08.2021, що відповідає дійсності.
В той же час, позивачем не зазначено назви та інших реквізитів (зокрема: дати, номеру, назви) документу, пункти якого він просить скасувати/внести зміни. Крім того, проаналізувавши вказані позовні вимоги, суд зауважує, що вони протирічать один одному, оскільки спочатку викладена позовна вимога, в якій ОСОБА_1 просить скасувати пункт 2.1.1.1.9 в частині щодо його вибуття 14.08.2021, а далі викладена позовні вимога, в якій повивач просить видати пункт 2.1.1.1.9 щодо його вибуття в правильній редакції, а саме про виключення його зі складу сил та засобів ООС з 15.08.2021.
Також суд зазначає, що позовна заява, а особливо позовні вимоги, не повинні містити незрозумілих абревіатур чи скорочень, які не є загальноприйнятими для недопущення їх неоднозначного тлумачення.
Суд звертає увагу позивача, що згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
В частині 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частинами 1, 2 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Суд зазначає, що разом з позовною заявою ОСОБА_1 на підтвердження своєї правової позиції подав до суду копію наказу командира Військової частини А1815 про результати службового розслідування, датованого 2021 роком. Водночас, копія вказаного документу виготовлена в поганій якості, яка не дає можливості суду встановити реквізити вказаного документу, а також прочитати, дослідити та проаналізувати його зміст.
Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині 2 статті 122 цього Кодексу.
Спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною 5 статті 122 КАС України.
Проаналізувавши позовні вимоги, суд зауважує, що предмет даного спору стосується питань проходження позивачем публічної служби.
Отже, звернувшись 08.11.2021 до суду з даним адміністративним позовом про скасування та внесення змін до пунктів наказу Командувача об`єднаних сил від 23.09.2021 № 239/дск, позивач звернувся з пропуском місячного строку.
Частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Так, при поданні позовної заяви позивачем заяву про поновлення строку звернення до суду та доказів, які б підтверджували поважність причин його пропуску позивачем до суду не надано.
У свою чергу, частиною 1 статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
При цьому, суд звертає увагу, що у випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для його поновлення є лише наявність поважних причин, якими визнаються такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Суд зауважує, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом місяця від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 позовну заяву подано без додержання зазначених вище вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зауважує, що вказані недоліки позивач може усунути шляхом подання до суду: позовної заяви (та її копії, відповідно до кількості учасників справи) з уточненням позовних вимог; заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважності причин його пропуску та докази, що підтверджуватимуть їх.
Крім того, позивач може подати дві копії наказу командира Військової частини А1815 про результати службового розслідування, датованого 2021 роком (одна з яких для відповідача), якість якого давала б можливість прочитати, дослідити та проаналізувати його зміст.
Зазначені документи позивач може подати через канцелярію суду (або надіслати поштою) в десятиденний термін з моменту отримання ухвали.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини А0135 визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліку протягом 10 днів з моменту отримання копії ухвали суду.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення вказаних недоліків у встановлений судом строк позовна заява буде йому повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Ю. О. Скалозуб