
Справа № 560/12779/21
РІШЕННЯ
іменем України
16 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 16.09.2021, в якому просить: 1) визнати протиправними дії головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахуванні пенсії з посадового окладу працюючого державного службовця четвертого рангу; 2) зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" та здійснити виплату з урахуванням визначених сум.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що має 37 років стажу державної служби, загальний стаж роботи 50 років, безперервний. В грудні 1916 року став пенсіонером. Була нарахована пенсія державного службовця з посадового окладу 6544,50 грн в сумі 4581,15 грн. Оскільки продовжував працювати заступником начальника управління соціального захисту населення Летичівської ОДА, то згідно чинного законодавства отримував пенсію не державного службовця, а загальну пенсію в сумі 2945 грн. У день звільнення з державної служби, станом на 01.02.2020 посадовий оклад складав 10600 грн. Однак виплачується пенсія державного службовця з окладу який був в 2016 році. Вважає це грубим порушенням чинного законодавства та його законних прав, оскільки стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачає у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Це означає, що пенсія державного службовця автоматично мала б зрости з 01.02.2020 та зростати в подальшому.
Відповідно до ухвали від 04.10.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
26.10.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що за документами пенсійної справи ОСОБА_1 з 16.12.2016 отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно Закону України «Про державну службу». Відповідно до пункту 2 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10.12.2015 № 889-УІП “Про державну службу” (далі - Закон № 889) Закон № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. 12.03.2020 ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії в зв`язку із звільненням та збільшенням заробітної плати згідно Закону України “Про державну службу» та надав довідку від 12.03.2020 № 222 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на березень 2020 року та довідку від 12.03.2020 № 220 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з травня 2016 року по лютий 2020 року. Звертає увагу, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УПІ не передбачено можливість її перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців та у зв`язку із звільненням з роботи, а відтак у головного управління відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку. Оскільки з 16.12.2016 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, тому головним управлінням проведено перерахунок пенсії у зв`язку із звільненням з 07.03.2020 та поновлено виплату пенсії за віком згідно Закону України “Про державну службу” в розмірі 4581,15 грн. Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.03.2020 № 8 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ із врахуванням довідок про заробітну плату від 12.03.2020 № 220, та № 222, у зв`язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку. Також просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою від 16.11.2021 залишено без задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.
З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 з 16.12.2016 отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно Закону України «Про державну службу».
12.03.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії в зв`язку із звільненням та збільшенням заробітної плати згідно Закону України “Про державну службу» та надав довідку від 12.03.2020 № 222 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на березень 2020 року та довідку від 12.03.2020 № 220 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з травня 2016 року по лютий 2020 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.03.2020 № 8 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ із врахуванням довідок про заробітну плату від 12.03.2020 № 220, та № 222, у зв`язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку.
Листом відповідача №8382-7467/Н-03/8-2200/21 від 08.09.2021, у відповідь на заяву від 18.08.2021, позивача повідомлено, що з 1 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІІІ, відповідно до якого втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723), крім статті 37, яка визначає осіб, які мають право на призначення пенсії як державного службовця. Враховуючи зазначене, стаття 37-1 Закону №3723 втратила чинність, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні (арк. спр. 6).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Положеннями ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З матеріалів справи встановлено, що пенсія позивачу призначена з грудня 2016 року у розмірі 60% від заробітної плати.
До 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.
У зв`язку з набуттям чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, яка набрала чинності з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV. Таким чином, з 01.05.2016 Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII по-іншому врегульовані правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, з 01.05.2016 відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016, відповідачем обґрунтовано відмовлено в проведенні такого перерахунку.
Посилання позивача на те, що відповідно до ст. 22 Конституції України відмова пенсійного органу у здійсненні перерахунку пенсії позивача приводить до звуження змісту та обсягу його конституційних прав на пенсійне забезпечення, суд не приймає, оскільки на момент звернення позивача за перерахунком пенсії державного службовця, норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців, не містили поняття "перерахунку пенсії, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою".
Водночас суд наголошує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яку він отримував до цього, тобто, не відбулося звуження обсягу вже набутих позивачем прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Також, суд враховує, що Пленум Верховного Суду України №16 від 16 вересня 2016 року, розглянувши подання голови Верховного Суду України про прийняття рішення стосовно звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо конституційності статті 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 дійшов висновку щодо відсутності обґрунтованих підстав для звернення до Конституційного Суду України з таким поданням, з огляду на те, що згідно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10, 12 розділу ХІ Закону №889-VІІІ), втратив чинність.
Також слід додати, що у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення посадових окладів працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно відмовив у перерахунку позивачу пенсії державного службовця в розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі згідно наданих довідок.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 листопада 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович