
Справа № 560/11607/21
РІШЕННЯ
іменем України
16 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії суб`єкта владних повноважень - Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру ОСОБА_1 , пенсії з 86% до 60% сум грошового забезпечення (заробітної плати), а також обмеження її максимальним розміром при проведенні її перерахунку;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 13.12.2019 перерахунок та виплату, ОСОБА_1 , перерахованої пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 86 відсотків від розміру заробітної плати (грошового забезпечення) на підставі довідки військової прокуратури Західного регіону України № 145 від 28.02.2020 з урахуванням раніше проведених виплат, без обмеження максимальним розміром.
Позивач вважає, що при перерахунку пенсії у відповідача відсутні підстави для застосування механізму, який застосовується при призначенні пенсії вперше, позаяк під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати (грошового забезпечення), а не відсоткове значення. Також звертає увагу на те, що пенсія йому призначена у 2010 році відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, тобто до набрання чинності Законом 1697-VII (до 01 січня 2016 року), відтак до розміру її пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VІІ та відповідними змінами до нього.
Ухвалою від 09.09.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 2148-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової винагороди, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Аналогічне обмеження щодо максимального розміру пенсії в сумі 10740 гривень (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) по 31 грудня 2017 року та з 01.01.2018 в сумі, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, встановлено Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 № 1774-VІІІ шляхом внесення змін до абз. шостого частини 15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VІІ від 14.10.2014. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року N 1082-ІХ, прожитковий мінімум, установлений для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2021 - 17690,00 грн. Просив в задоволенні позову відмовити.
Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 19.04.2010 отримував пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в розмірі 84% від суми заробітної плати.
З 06.06.2011, в зв`язку із звільненням зі служби, пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивача в розмірі 86% від суми заробітної плати.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.03.2021 по справі № 560/2275/20 адміністративний позов задоволено частково, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 13.12.2019 перерахунок та виплату перерахованої пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII на підставі довідки, виданої військовою прокуратурою Західного регіону України № 145 від 28.02.2020. з урахуванням проведених раніше виплат. У задоволенні решти позовних вимог - щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії виходячи з розрахунку 86% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення) відмовлено як в передчасних. Вказане судове рішення набрало законної сили.
В травні 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про добровільне виконання рішення суду щодо перерахунку пенсії.
Листом від 08.06.2021 №4548-3856/О-03/8-2200/21 відповідач повідомив, що статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурорів, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи зазначене, підстави для проведення перерахунку пенсії в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати згідно довідки військової прокуратури Західного регіону України від 28.02.2020 № 145 відсутні.
Крім того повідомлено, що відповідно до п. 13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії, призначеної, зокрема, згідно Закону України «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуга перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Дана норма передбачена також частиною 15 статті 86 Закону № I697-VII.
Не погодившись з такими діями пенсійного органу, позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Відповідно до частини другої статті 50-1 Закону №1789-XII, що діяв на час набуття права позивачки на пенсію, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов`язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону №1789-XII, із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.
У постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а висловлена правова позиція згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Згодом ця правова позиція підтримана постановою Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16), від 19.07.2021 у справі № 752/17381/16-а.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивача має застосовуватись норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 86 %. Суд вважає, що внесені до Закону України "Про прокуратуру" зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 60 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а можуть застосовуватись лише виключно при призначенні нових пенсій.
Абзац 6 частини 15 статті 86 Закону України № 1697-VII встановлює, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Пунктом 13-2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Враховуючи вищевказане, чинним законодавством встановлено лише тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії по 31.12.2017, а тому позовні вимоги щодо виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром підлягають задоволенню.
Зазначене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 12 листопада 2019року у справі № 360/1428/17.
Суд встановив, що пенсія позивачу була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, чинній на той момент, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ, тому положення щодо встановлення тимчасового обмеження максимального розміру пенсії та зменшення відсоткового розміру пенсії (після 31.12.2017) до нього не застосовуються. Вимогу позивача про зобов`язання перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження його максимальним розміром та виходячи з визначеного 86% від суми заробітної плати суд вважає обґрунтованою, оскільки призначення пенсії відбулось до 01.01.2016 (дата відповідних змін щодо обмеження максимального розміру пенсії).
Оскільки, пенсія призначена позивачу до 01 січня 2016 року, до її розміру не застосовуються обмеження максимального розміру. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 12.11.2019 справа №360/1428/17 та від 04.03.2021 №589/3997/16-а. Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не обґрунтував правомірність дій щодо перерахунку пенсії виходячи зі зменшеного відсотка та з вказаним обмеженням її розміру, відтак позов підлягає задоволенню.
Оскільки, позивач на підставі ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій щодо зменшення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 процентного розміру пенсії з 86% до 60% та обмеження пенсії граничним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці військової прокуратури Західного регіону України Хмельницької області №145 від 28.02.2020 року, без застосування під час перерахунку обмеження її граничним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 листопада 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.М. Майстер