
Справа № 560/10877/21
РІШЕННЯ
іменем України
16 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ярмолинецької селищної ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Ярмолинецької селищної ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 20.05.2021 №57 "Про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду".
Позов мотивований тим, що відповідач надав позивачці дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,18 га для передачі в оренду без її заяви.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що до Ярмолинецької селищної ради надійшли заява ОСОБА_1 про встановлення меж та межових знаків земельної ділянки, призначеної для обслуговування будівлі зерноскладу, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , та заява ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою для передачі цієї земельної ділянки в оренду. Будівля зерноскладу перебуває в спільній частковій власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Відповідач повідомив, що позивачка не вказала в який спосіб бажає посвідчити своє право на земельну ділянку, а ОСОБА_2 просив надати дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою для передачі земельної ділянки в оренду із земель комунальної власності. У зв`язку з цим прийняте спірне рішення про надання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дозволу на виготовлення технічної документації.
Позивачка подала відповідь на відзив, в якій не погодилась з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, з підстав їх необґрунтованості.
ОСОБА_2 не скористався правом на подачу пояснень.
Ухвалою від 02.09.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності належить будівля зерноскладу, розташована за адресою АДРЕСА_1 .
06.04.2021 ОСОБА_2 звернувся до Ярмолинецької селищної ради з заявою про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду із земель комунальної власності площею 0,18 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
07.05.2021 ОСОБА_1 звернулась до Ярмолинецької селищної ради з заявою про встановлення меж та межових знаків земельної ділянки для обслуговування будівлі зерноскладу, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .
Рішенням від 20.05.2021 №57 Ярмолинецька селищна рада надала ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,18 га для передачі в оренду із земель комунальної власності, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 на території Ярмолинецької селищної ради за межами населеного пункту смт. Ярмолинці, для обслуговування приватної спільної власності будівлі зерноскладу.
Вважаючи спірне рішення протиправним, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до положень статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За змістом статті 118 Земельного кодексу України Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, обов`язковою передумовою для прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування рішення про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки або відмову у його наданні є клопотання особи про надання такого дозволу на розробку проєкту землеустрою.
У заяві від 07.05.2021 ОСОБА_1 просила відповідача встановити межі та межові знаки земельної ділянки, призначеної для обслуговування зерноскладу.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів звернення позивачки до Ярмолинецької селищної ради з заявою про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,18 га для передачі в оренду із земель комунальної власності, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 на території Ярмолинецької селищної ради за межами населеного пункту смт. Ярмолинці, для обслуговування приватної спільної власності будівлі зерноскладу.
За таких обставин, у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття рішення про надання позивачці дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення вказаної земельної ділянки в оренду.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що земельна ділянка, на якій розміщена будівля зерноскладу, несформована, тому встановити її межі можливо лише через розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за фактичним використанням.
Однак суд відхиляє такі доводи відповідача, оскільки вказані обставини могли слугувати підставою для відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення меж та межових знаків земельної ділянки для обслуговування будівлі зерноскладу, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , а не для прийняття рішення про надання дозволу на виготовлення технічної документації без відповідного клопотання особи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача від 20.05.2021 №57 "Про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду". Тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв`язку з задоволенням позовних вимог сплачений позивачкою судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ярмолинецької селищної ради від 20.05.2021 №57 "Про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду".
Стягнути на користь ОСОБА_1 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецької селищної ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Ярмолинецька селищна рада (вул. Центральна, 14,Ярмолинці,Ярмолинецький район, Хмельницька область,32100 , код ЄДРПОУ - 05399248)
Головуючий суддя О.Л. Польовий