Ухвала суду № 101112812, 15.11.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
520/17548/21
Номер документу
101112812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

15 листопада 2021 року Справа №520/17548/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ніколаєва О.В., розглянувши клопотання представника Державної податкової служби України про залучення до участі у справі №520/17548/21 співвідповідача

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НВТ"

до Державної податкової служби України

та Одеської митниці Державної митної служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

визнання бездіяльності протиправною, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "НВТ" (далі по тексту – позивач, ТОВ "НВТ", провулок Класичний, будинок 6, місто Харків, 61057, код ЄДРПОУ: 39421067) 14.09.2021 звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України (далі по тексту – відповідач-1, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053, код ЄДРПОУ: 43005393), Одеської митниці Державної митної служби України (далі по тексту - вулиця лип Івана та Юрія , будинок 21А, місто Одеса, Одеська область, код ЄДРПОУ: 44005631), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці Державної митної служби від 05.07.2021 №7.10-1/28.1-03/13/200 щодо відмови у задоволенні заяви ТОВ «Нові в`язальні технології» від 09.06.2021 №14 про надання дозволу на внесення змін до митної декларації від 12.04.2017 №ІІА500030/2017/004482;

- зобов`язати Одеську митницю Державної митної служби повторно розглянути заяву ТОВ «Нові в`язальні технології» від 09.06.2021 №14 про надання дозволу на внесення змін до митної декларації від 12.04.2017 №иА500030/2017/004482;

- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України, що полягає у незабезпечені автоматичного збільшення суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину суми 1 425 237,35 грн.

- зобов`язати Державну податкову службу України збільшити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину суми 1 425 237,35 грн.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій О.В.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №520/17548/21 у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представником Державної податкової служби України 28.10.2021 через канцелярію суду подано клопотання про залучення до участі у даній справі співвідповідача - Головне управління ДПС у Харківській області (вулиця Пушкінська, 46, Харків, Харківська область, 61000, код ЄДРПОУ: 43982495).

Вирішуючи питання про залучення співвідповідача, суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що за приписами частин третьої - шостої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Як позивач, так і інші учасники справи, не позбавлені права клопотати про залучення співвідповідача, так само як і суд за відсутності згоди позивача на заміну відповідача, має право залучити цю особу як співвідповідача.

За визначеннями, наведеними у частині першій статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем є суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Слід зазначити, що «Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджет єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (далі по тексту - Порядок №422) визначено наступне.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Розділу 2 Порядку №422 орган ДФС, в якої перебуває платник за основним місцем обліку, надається доступ до ІКП, відкритих основним місцем обліку, для внесення відповідної інформації, а за неосновним місцем обліку - у режимі перегляду.

Органу ДФС, в якому перебуває платник за неосновним місцем обліку, надасть« доступ до ІКП, відкритих за неосновним місцем обліку, для внесення відповідної інформації.

З метою перегляду інформації про платника, включаючи всі його філії та підрозділ: незалежно від того, в якому органі ДФС вони перебувають на обліку, органу ДФС, в якої« платник перебуває на обліку за основним місцем, надається право доступу до ІКП таки лілій та підрозділів та забезпечується можливість перегляду узагальненої інформації щодо стану розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами в цілому урахуванням відповідних показників за такими підрозділами.

Згідно з підпунктом 2 пункту 1 Розділу 2 Порядку №422 ІКП відкривається: за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб місцем проживання осіб (фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, самозайнятих осіб) (основне місце обліку); за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням, або через як проводиться діяльність (неосновне місце обліку).

Після закріплення новостворених платників податків за відповідними інспекторами, ще здійснюють їх супроводження, структурний підрозділ, відповідальний за адмініструванні податків, зборів, єдиного внеску, надає підрозділу, який здійснює облік платежів та інших надходжень, службову записку про призначення таким платникам платежів та відкриття ІКП.

Як вбачається з адміністративного позову, Головне управління ДПС у Харківській області було проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "НВТ" з питань податкового законодавства, про що було складено акт від 09.01.2019 №59/20-40-14-03-06/39421067.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 затверджено положення про Державну податкову службу України.

Згідно пункту 1 положення, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі-єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Згідно з абзацом 3 пункту 2 Постанови №893 територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.

Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 3 Постанови №893).

Наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 №529 (далі по тексту - Наказ №529) утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком

згідно з додатком.

Згідно з наказом Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 №755 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно наказом ДПС від 30.09.2020 №529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови №893, розпочато з 01.01.2021.

Крім того, з метою реалізації Постанови №893 та враховуючи Наказ №529, Державною податковою службою України видано наказ «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» від 12.11.2020 №643 та регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.

У частині самопредставництва визначено, що територіальний орган ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.

До Єдиного державного реєстру внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи: або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Таким чином, Головне управління ДПС у Харківській області перебуває у стані припинення, а повноваження та функції даного органу передано до Державної податкової служби України.

Водночас, до Єдиного державного реєстру внесено запис про створення Головне управління ДПС у Харківській області в якості філії (іншого відокремленого підрозділу) у складі Державної податкової служби України.

Відповідно до положень частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновків про наявність правових підстав для залучення до участі у даній справі співвідповідача - Головне управління ДПС у Харківській області.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 48, 77, 80, 248, 250, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Клопотання представника Державної податкової служби України про залучення до участі у справі №520/17548/21 співвідповідача - задовольнити.

Залучити до розгляду справи №520/17548/21 у якості співвідповідача - Головне управління ДПС у Харківській області (вулиця Пушкінська, 46, Харків, Харківська область, 61000, код ЄДРПОУ: 43982495).

Направити на адресу Головного управління ДПС у Харківській області копію даної ухвали.

Запропонувати відповідачу-2 у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати до суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.

Роз`яснити учасникам справи, що заяви по суті справи повинні відповідати вимогам частини другої - четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Запропонувати сторонам з метою спрощення обміну електронними документами із судом зареєструватися в системі "Електронний суд" шляхом реєстрації поштової скриньки електронного суду mail.gov.ua та подачі заявки, яку необхідно роздрукувати на порталі Судової влади України court.gov.ua/emailec, до суду з метою її реєстрації в КП ДСС. Після вчинення зазначених дій всі процесуальні документи будуть надходити на зареєстровану позивачем mail.gov.ua електронну адресу.

Роз`яснити сторонам, що згідно частин шостої-сьомої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Відповідно пункту 12 частини дев`ятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України повідомити відповідача-2 про наявні у суді матеріалів, які підлягають врученню суб`єкту владних повноважень як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Ніколаєва