Рішення № 101112018, 10.11.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2021
Номер справи
480/7679/21
Номер документу
101112018
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2021 року Справа № 480/7679/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної ,

представника позивача - І.М. Юрченко,

представника відповідача - Р.Ю. Пишного,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7679/21 за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Сумській області № 1293-кп від 05.08.2021 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" (далі - АТ "Сумигаз").

Свої вимоги мотивує тим, що оскаржуваний наказ винесений неправомірно, оскільки при перевірці опублікованого плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік за посиланням: https://tax.qov.ua/divalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/446429.html встановлено, що код ЄДРПОУ АТ "Сумигаз" зазначено невірно, а саме: "3352432", замість правильно "03352432". Тобто, план-графік опубліковано з наявною технічною помилкою, також невірний код ЄДРПОУ зазначений в наказі № 1293, повідомленні та супровідному листі від 09.08.2021 № 9796/6/18-28-07-05-11.

До того ж жодного посилання на затверджений Державною податковою службою України план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік як на підставу проведення перевірки наказ № 1293 не містить. Як не містить і адресу місцезнаходження товариства. Тільки повне найменування платника податків та невірний код ЄДРПОУ.

На думку позивача, прийняттю рішення щодо проведення документальної планової перевірки та оформленню відповідачем наказу № 1293 повинно було передувати внесення змін до плану-графіку проведення перевірок у зв`язку з наявною технічною помилкою щодо коду ЄДРПОУ АТ "Сумигаз" в порядку пункту 77.2 статті 77 Податкового кодексу України.

Крім того, зазначає, що відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України з редакції Закону № 540-ІХ від 30.03.2020 із змінами, внесеними згідно із Законом № 591 -ІХ від 13.05.2020, установлений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому звершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби, тобто, відповідно до цієї норми з 18.03.2020 по дату закінчення карантину на всій території України встановлено мораторій на здійснення документальних перевірок.

Ухвалою від 25.08.2021 провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначив, що як на веб-сайті ДПС так і в документах, складених на проведення перевірки назва акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" визначена правильно, отож є за можливим ідентифікувати платника. Відсутність ведучого нуля в коді ЄДРПОУ не може свідчити про протиправність наказу на проведення перевірки. Звертає увагу суду, що позивач не надав належних та допустимих доказів та не довів, що код ЄДРПОУ 3352432 "без нуля" належить не йому, а будь-якому іншому суб`єкту господарювання.

Крім того, представник відповідача щодо посилання позивача на мораторій проведення документальних перевірок пояснив, що на момент формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 рік у відповідності до ст. 522 підрозділу 10, розділу XX "Прикінцеві положення" ПКУ, п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" в Україні був запроваджений мораторій на проведення документальних перевірок. Надалі встановлений карантин продовжується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236.

При цьому, відповідно до пункту 4 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" КМУ надано право скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмежень конституційних прав чи свобод особи.

Таким чином, у зв`язку з вищевикладеним, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 Головним управлінням ДПС у Сумській області було вжито заходів щодо організації проведення зупинених перевірок та перевірок, призначених на 2021 рік. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідно до висновків інформаційно - аналітичної довідки, щодо діяльності підприємства, яке включається до плану-графіка перевірок АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" мало:

1) високий ступень ризику, а саме:

- рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю - 0,2 %, при податковій віддачі по підприємству 0 % (за результатами фінансово-господарської діяльності 9 міс. 2020 року) податкова віддача по ПДВ по галузі 0,2 %;

- здійснення платниками податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів - 968,48 %;

- зростання довгострокових зобов`язань і забезпечень в сумі більше 10 млн грн або перевищує 30 відсотків загальних обсягів постачання - 144597000 гривень;

2) середній ступень, а саме:

- декларування від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток протягом двох податкових (звітних) періодів за умови, коли податковий (звітний) період є календарний квартал, або протягом одного податкового (звітного) періоду за умови, коли податковим (звітним) періодом є календарний рік - 300304568 гривень;

- інші операційні витрати більше інших операційних доходів - 7334000 гривень;

- невідповідність даних звітності реєстратора розрахункових операцій та обсягів постачання, зазначених у деклараціях з податку на додану вартість - 413354644,5 гривень.

Відповідно до плану-графіку документальних перевірок на 2021 рік, на підставі п.п. 20.1 ст.20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77 ПК України, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок" Головним управлінням ДПС у Сумській області було видано наказ № 1293-кп від 05.08.2021 про проведення документальної планової виїзної перевірки АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз", тривалістю 20 робочих днів.

Копія наказу про проведення даної перевірки, а також письмове повідомлення від 05.08.2021 № 417/4/18-28-07-05-11 про дату початку перевірки надіслано позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано ним 11.08.2021.

Проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється з підстав затвердженого Державною податковою службою України плану - графіку проведення документальних планові" перевірок платників податків на 2021 рік та на підставі статті 77 ПК України.

При перевірці опублікованого плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік за посиланням: https://tax.qov.ua/divalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/446429.html позивачем встановлено, що код ЄДРПОУ АТ "СУМИГАЗ" зазначено невірно, а саме: 3352432, замість 03352432, що, на думку позивача є підставою для скасування оскаржуваного наказу.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України, в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин, який, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.5-1, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Положеннями статті 77 ПК України врегульовано порядок проведення документальних планових перевірок.

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК Країни документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи (пункт 77.2 статті 77 ПК України).

Забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов`язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку з доходів фізичних осіб та зобов`язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами (пункт 77.2 статті 77 ПК України).

Відповідно до пункту 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

У разі планування перевірок одного й того самого платника податків контролюючими органами та органами державного фінансового контролю у звітному періоді такі перевірки проводяться зазначеними органами одночасно. Порядок координації проведення таких перевірок та залучення до перевірок інших органів, передбачених законом, визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 77.5 статті 77 ПК України).

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (пункт 77.6 статті 77 ПК України).

Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 24 червня 2015 року за № 751/27196 затверджений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі Порядок № 524).

Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік). Річний план - графік складається відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу України.

План - графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану - графіка здійснюється у разі його коригування.

Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу у першому та одного разу у другому кварталах такого року, крім випадків, коли зміни пов`язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.

Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших, ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше ніж 1 липня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року, і не раніше ніж 1 жовтня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).

Відповідно до пункту 5 Розділу І Порядку план - графік складається з планів-графіків територіальних органів ДПС та затверджується Головою Державної податкової служби України (далі - Голова ДПС).

Після затвердження Головою ДПС плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділам, до функцій яких входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів юридичних та фізичних осіб, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Аналіз наведених норм Податкового кодексу України та Порядку № 524 дає підстави для висновку, що План-графік проведення документальних планових перевірок на поточний рік, затверджений та оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС України, є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Відтак, на відповідача, як територіальний орган ДПС, покладений обов`язок призначення документальних планових перевірок згідно затвердженого Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

У відповідності до наказу Міністерства фінансів від 09.12.2011 № 1588 "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами.

Згідно п.п.2.2. розділу II Порядку податковим номером платника податків є код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України для платників податків, які включаються до такого реєстру (юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб - резидентів та нерезидентів).

Згідно з ЄДРПОУ акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" має податковий номер 03352432.

План-графік формується засобами програмного забезпечення з врахуванням вимог чинного законодавства. Для зручності опрацювання та розміщення на офіційному веб-сайті ДПС план-графік вивантажено у файли формату ХЬ8, які відображають цифровий формат без збереження ведучих нулів.

При цьому, на веб-сайті ДПС назва акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" визначена правильно, що також є ідентифікатором платника.

У наказі на перевірку від 05.08.2021 № 1293-кп, повідомленні від 05.08.2021 № 417/4/18-28-07-05-1 1 та супровідному листі від 09.08.2021 № 9796/6/18-28-07-05-11 код позивача вказано без ведучого нуля ідентично інформації розміщеної на веб-сайті ДПС.

Суд зазначає, що оскільки як на веб-сайті ДПС, так і в документах, складених на проведення перевірки назва акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" визначена правильно, тож є за можливим ідентифікувати платника, відсутність ведучого нуля в коді ЄДРПОУ не може свідчити про протиправність наказу на проведення перевірки та підставою для його скасування.

Крім того, Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" внесені зміни до Податкового кодексу України: підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2.

Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (із наступними змінами та в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено установлення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:

тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18.03.2020 та не були завершеними;

документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 ПКУ.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 104 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" продовжено дію карантину до 30.04.2021.

Відповідно до вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" " на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОУІР-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

На підставі вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" уряд прийняв Постанову від 03.02.2021 № 89.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки" було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням пункту 77.4 статті 77 Кодексу.

Отже, за вимогами пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення» Податкового кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України № 89 від 03.02.2021 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки" установлений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім прямо передбачених випадків.

З огляду на викладене, суд звертає увагу, що установлений мораторій розповсюджується саме на проведення документальних та фактичних перевірок, а не їх призначення під час дії карантину та мораторію на проведення певних видів перевірок.

Так, відповідно до положення пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються, та таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом; перевірки, які не були розпочаті, тобто вже призначені згідно плану графіку, підлягають включенню до оновленого плану-графіку; перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу зупиняється.

Прийняття відповідачем наказу від 05.08.2021 № 1293-кп "Про проведення документальної планової перевірки АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" на підставі Плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2021 рік узгоджується з вимогами статті 77 Податкового кодексу України та пункту 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524.

Відтак, оскаржуваний наказ прийнято на підставі, в межах наданих повноважень та у відповідності до вищенаведених норм Податкового кодексу України та підзаконних нормативно - правових актів.

Відповідно до частини 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, а відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, довів суду правомірність прийнятого наказу, у задоволенні позову слідує відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 15.11.2021.

Суддя М.М. Шаповал