Рішення № 101111337, 04.11.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2021
Номер справи
460/9154/21
Номер документу
101111337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 листопада 2021 року м. Рівне №460/9154/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, за участю секретаря судового засідання А.М. Юрчук, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі

позивача: представник Волощук П.С.,

відповідача: представник Трофимчук Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" доУправління Держпраці у Рівненській області про визнання протиправними та скасування постанови, припису, В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" (далі - ТОВ "Енерджі Експрес", позивач) звернулося з позовом до Управління Держпраці у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування постанови, припису.

Позивач, з урахуванням зави про уточнення позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Рівненській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 06.05.2021 №202а/07-06/000010ТД-ФС;

- визнати протиправним та скасувати припис Управління Держпраці у Рівненській області від 05.04.2021 №202П/04-02/202А про усунення виявлених порушень законодавства про працю.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що єдиним відповідальним за оформлення будь-яких трудових чи цивільно-правових відносин з громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є фізична особа - підприємець ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 09.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального провадження, підготовче засідання призначено на 07.09.2021, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 26.07.2021 у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 07.09.2021 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" про забезпечення позову задоволено. Зупинено стягнення у виконавчому провадженні №66049311 на підставі виконавчого документа, постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 06.05.2021 №202а/07-06/000010/ТД-ФС, до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №460/9154/21.

Підготовче засідання, призначене на 07.09.2021, відкладено до 21.09.2021 за клопотання представника відповідача. Ухвалою суду від 07.09.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

17.09.2021 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що копії договорів, на підставі яких ТОВ "Енерджі Експрес" передало у безоплатне користування нежитлове приміщення площею 13,1 м кв. для розміщення кафе, нежитлове приміщення площею 86,7 м кв. для розміщення автомийки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 , жодним чином не спростовують факт допуску позивачем працівників до роботи без укладення трудових договорів (а.а.с.132-139).

У підготовчому засіданні 21.09.2021 оголошено перерву до 07.10.2021 для подання відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив.

01.10.2021 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій спростовано аргументи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву (а.а.с.146-148).

Ухвалою суду від 07.10.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 04.11.2021.

У судовому засіданні 04.11.2021 закінчено розгляд справи ухваленням рішення суду.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та суду пояснив, що ТОВ "Енерджі Експрес" належить на праві власності фізичній особі ОСОБА_4 . На підставі договору безоплатного користування ТОВ "Енерджі Експрес" передало у безоплатне користування фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 нежитлове приміщення площею 13,1 м кв. для розміщення кафе та нежитлове приміщення площею 86,7 м кв. для розміщення автомийки, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . Вказав, що на момент проведення перевірки товариство було укомплектовано штатом працівників, потреби наймати інших працівників не було. Жодних правовідносин з особами, які зазначені в акті перевірки, ТОВ "Енерджі Експрес" не мало і не могло мати. Крім того, оскаржувані постанова і припис є необґрунтованими та не чіткими. Просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Додатково пояснила суду, що на момент проведення інспекційного відвідування ТОВ "Енерджі Експрес" 31.03.2021 о 10:50год. за місцем провадження господарської діяльності товариства ( АДРЕСА_1 ) на АЗС "Енерджі Експрес" на робочих місцях при виконанні трудових функцій - миття автомобілів, перебували ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Вказані особи у своїх поясненнях зазначили місце роботи - ТОВ "Енерджі Експрес", графік роботи - два дні через два з 08:00 год. до 20:00 год., посаду - мийник. Вказали, що проходять стажування два тижні. Проте, жодних документів, які б підтверджувати трудові відносини або факт проходження стажування інспекторам до перевірки надано не було. Таким чином, трудових договорів між ТОВ "Енерджі Експрес" та вказаними особами укладено не було. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши представників сторін, розглянувши відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Автозаправочний комплекс (АЗК) з автогазозаправним пунктом (АГЗП) загальною площею 363,8 кв.м (розташований за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 5620855400:02:024:0013, реєстраційний номер 915665656208) належить на праві приватної власності ОСОБА_4 . Вказані обставини підтверджуються витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.11.2018, індексний номер витягу: 146634690 (а.с.46).

Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку підтверджується, що земельна ділянка з кадастровим номером 5620855400:02:024:0013 належить на праві приватної власності ОСОБА_4 (а.а.с.47-49).

01.02.2018 між ОСОБА_4 (далі - Позичкодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" (далі - Користувач) укладено договір безоплатного користування №01 (далі - Договір від 01.02.2018 №01) (а.а.с.36-37).

Відповідно до п.1.1 розділу 1 "Предмет договору" Договору від 01.02.2018 №01, Позичкодавець передає Користувачу у безоплатне користування на строк, що обумовлений цим Договором, автозаправочний комплекс (АЗК) з автогазозаправним пунктом (АГЗП) площею 363,8кв.м (разом по тексту - Об`єкт), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Об`єкт позички разом із земельною ділянкою передається у безоплатне користування з метою здійснення Користувачем підприємницької діяльності згідно зі Статутом ТОВ "Енерджі Експрес" (п.1.3 розділу 1 "Предмет договору" Договору від 01.02.2018 №01).

Пунктом 2.1 розділу 2 "Строк користування позичкою" Договору від 01.02.2018 №01 передбачено, що об`єкт позички разом із земельною ділянкою, на якій він розташований, надається в користування до 31.12.2020 (включно).

Згідно з п.п.1, 2 акта приймання-передачі від 01.02.2018 до Договору безоплатного користування №01 від 01.02.2018, Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування (позичку) наступне нерухоме майно: автозаправочний комплекс (АЗК) з автогазозаправним пунктом (АГЗП); нежитлове приміщення площею 13,1кв.м, нежитлове приміщення площею 86,7 кв.м. Загальна площа переданого в користування нерухомого майна Позичкодавця складає 324,6кв.м. Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування земельну ділянку, на якій розташовано Об`єкт позички, кадастровий номер 5620855400:02:024:0013, площею 0,6755 га (а.с.38).

Зі змісту акта приймання-передачі (повернення) від 31.12.2020 до Договору безоплатного користування б/н від 01.02.2018 вбачається, що Користувач передав, а Позичкодавець прийняв наступне нерухоме майно: автозаправочний комплекс (АЗК) з автогазозаправним пунктом (АГЗП); нежитлове приміщення площею 13,1кв.м, нежитлове приміщення площею 86,7кв.м. Загальна площа нерухомого майна складає 324,6кв.м (п.1). Користувач передав, а Позичкодавець прийняв земельну ділянку, на якій розташовано Об`єкт позички, кадастровий номер 5620855400:02:024:0013, площею 0,6755га (п.2) (а.с.39).

01.01.2021 між ОСОБА_4 (далі - Позичкодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" (далі - Користувач) укладено договір безоплатного користування №01 (далі - Договір від 01.01.2021 №01) (а.а.с.40-41).

Пунктом 1.1 розділу 1 "Предмет договору" Договору від 01.01.2021 №01 передбачено, що Позичкодавець передає Користувачу у безоплатне користування на строк, що обумовлений цим Договором, автозаправочний комплекс (АЗК) з автогазозаправним пунктом (АГЗП) площею 363,8кв.м (разом по тексту - Об`єкт), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Об`єкт позички разом із земельною ділянкою передається у безоплатне користування з метою здійснення Користувачем підприємницької діяльності згідно зі Статутом ТОВ "Енерджі Експрес" (п.1.3 розділу 1 "Предмет договору" Договору від 01.01.2021 №01).

Відповідно до п.2.1 розділу 2 "Строк користування позичкою" Договору від 01.01.2021 №01, об`єкт позички разом із земельною ділянкою, на якій він розташований, надається в користування до 31.12.2023 (включно).

Згідно з п.п.1, 2 акта приймання-передачі від 01.01.2021 до Договору безоплатного користування №01 від 01.01.2021, Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування (позичку) наступне нерухоме майно: автозаправочний комплекс (АЗК) з автогазозаправним пунктом (АГЗП); нежитлове приміщення площею 13,1кв.м, нежитлове приміщення площею 86,7 кв.м. Загальна площа переданого в користування нерухомого майна Позичкодавця складає 324,6 кв.м. Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування земельну ділянку, на якій розташовано Об`єкт позички, кадастровий номер 5620855400:02:024:0013, площею 0,6755 га (а.с.42).

01.03.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" (далі - Позичкодавець) та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_3 (далі - Користувач) укладено Договір безоплатного користування №01 (далі - Договір від 01.03.2021 №01) (а.а.с.43-44).

Відповідно до п.1.1 розділу 1 "Предмет договору" Договору від 01.03.2021 №01, Позичкодавець передає Користувачу у безоплатне користування на строк, що обумовлений цим Договором, нежитлове приміщення площею 13,1кв.м та нежитлове приміщення площею 86,7кв.м (разом по тексту - Об`єкт), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Пунктом 1.2 розділу 1 "Предмет договору" Договору від 01.03.2021 №01 передбачено, що об`єкт позички передається у безоплатне користування з метою здійснення Користувачем підприємницької діяльності, а саме: використання нежитлового приміщення площею 13,1кв.м для розміщення у ньому кафе та використання нежитлового приміщення площею 86,7кв.м під розміщення автомийки.

Згідно з п.2.1 розділу 2 "Строк користування позичкою" Договору від 01.03.2021 №01, об`єкт позички надається в користування до 28.02.2023 (включно).

Актом приймання-передачі до Договору безоплатного користування №01 від 01.03.2021 підтверджується, що Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування (позичку) наступне нерухоме майно Позичкодавця: нежитлове приміщення площею 13,1кв.м; нежитлове приміщення площею 86,7кв.м (а.с.45).

Відповідно до доручення Прем`єр-міністра України Д.Шмигаля від 11.03.2021 №10033/1/1-21 щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, оформлення трудових відносин було проведено інспекційне відвідування Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес". За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці було складено акт від 01.04.2021 №202а/07-06 (далі - акт №202а/07-06) (а.с.18-25).

У акті №202а/07-06 зазначено про порушення ТОВ "Енерджі Експрес", зокрема, законодавства про працю, а саме:

- ч.1 ст.21 КЗпП України, які полягали в тому, що посадовими особами ТОВ "Енерджі Експрес" не укладено трудовий договір з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які працювали та виконували трудові функції на АЗС Енерджі Експрес 31.03.2021 о 10:50 год., що знаходиться по АДРЕСА_1 ;

- ч.3 ст.24 КЗпП України, які полягали в тому, що 31.03.2021 о 10:50 год. посадовими особами ТОВ "Енерджі Експрес" було допущено до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які 31.03.2021 о 10:50год. працювали та виконували трудові функції на АЗС "Енерджі Експрес", яка знаходиться по АДРЕСА_1.

05.04.2021 ТОВ "Енерджі Експрес" подано до суду зауваження на акт (а.с.28).

Листом від 06.04.2021 №04-16/2111 Управління Держпраці у Рівненській області повідомило позивачу, що аргументи, викладені в зауваженні, не спростовують викладених в акті інспекційного відвідування порушень (а.с.27).

За наслідками інспекційного відвідування Управлінням Держпраці у Рівненській області було внесено ТОВ "Енерджі Експрес" припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 05.04.2021 №202П/04-02/202А, яким зобов`язано позивача усунути порушення ч.1 ст.21 КЗпП України та ч.3 ст.24 КЗпП України до 15.04.2021 (а.а.с.28-29).

На підставі акта №202а/07-06 першим заступником начальника Управління Держпраці у Рівненській області винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 06.05.2021 №202а/07-06/000010/ТД-ФС, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" накладено штраф у розмірі 120000 (сто двадцять тисяч) гривень (а.а.с.30-31).

Вважаючи зазначені припис і постанову протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.1 ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст.259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення №96) встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю (пп.6 п.4 Положення №96).

Згідно з пп.5 п.6 Положення №96, Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Як визначено п.7 Положення №96 Держпраці, здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Управління Держпраці у Рівненській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується, згідно з Положенням про Управління Держпраці у Рівненській області, затверджене наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84.

Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.50 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 №5067-VI, роботодавцям забороняється застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, вчиняти дії, спрямовані на приховування трудових відносин.

Згідно з ч.1 ст.3 КЗпП України, законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу" від 17.06.2015 №413 установлено, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:

засобами електронного зв`язку з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг;

на паперових носіях разом з копією в електронній формі;

на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п`ятьма особами.

Відповідно до ч.1 ст.21 КЗпП України, трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Згідно з ч.3 ст.1 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-XII, працівник - особа, яка працює на підприємстві, в організації, установі та виконує обов`язки або функції згідно з трудовим договором (контрактом).

За приписами ст.23 КЗпП України, трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Статтею 24 КЗпП України передбачено, що трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов`язковим: 1) при організованому наборі працівників; 2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров`я; 3) при укладенні контракту; 4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі; 5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу); 6) при укладенні трудового договору з фізичною особою; 6-1) при укладенні трудового договору про дистанційну роботу або про надомну роботу; 7) в інших випадках, передбачених законодавством України.

При укладенні трудового договору громадянин зобов`язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров`я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з вимогами ч.1, ч.2 ст.265 КЗпП України, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:

фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

Згідно з ч.ч.3, 4 ст.265 КЗпП України, штрафи, накладення яких передбачено частиною другою цієї статті, є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу України.

Штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 10 статті 265 КЗпП України передбачено, що сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.

Механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" визначений Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 (далі - Порядок №509).

Відповідно до п.2 Порядку №509, штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).

Штрафи можуть бути накладені, зокрема, на підставі акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю, у ході якого виявлено факти використання праці неоформлених працівників.

Як вбачається з матеріалів справи, в акті перевірки зазначено, що станом на момент інспекційного відвідування ТОВ "Енерджі Експрес" 31.03.2021 о 10:50 год. за місцем провадження господарської діяльності (по АДРЕСА_1 ) на АЗС "Енерджі Експрес" на робочих місцях при виконанні трудових функцій (миття автомобілів) перебували ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що було зафіксовано засобом відеофіксації. У своїх письмових поясненнях вказані особи зазначили місце роботи ТОВ "Енерджі Експрес", графік роботи два дні через два, з 08:00 год. до 20:00 год., та посаду мийник. Вказали, що проходять стажування два тижні (аркуш 3 акта №202а/07-06, а.ас.18-25).

Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" (ідентифікаційний код 41889383) знаходиться за адресою: 34371, Рівненська область, Володимирецький р-н, селище міського типу Рафалівка, вулиця Залізнична, будинок 11. Керівником товариства є ОСОБА_3 . Основний вид економічної діяльності 47.30 "Роздрібна торгівля пальним" (а.с.6).

Як зазначено судом вище, 01.01.2021 між ОСОБА_4 (далі - Позичкодавець) та ТОВ "Енерджі Експрес" (далі - Користувач) укладено Договір від 01.01.2021 №01, відповідно до якого Позичкодавець передає Користувачу у безоплатне користування на строк, що обумовлений цим Договором, автозаправочний комплекс (АЗК) з автогазозаправним пунктом (АГЗП) площею 363,8кв.м (Об`єкт), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .Об`єкт позички разом із земельною ділянкою, на якій він розташований, надається в користування до 31.12.2023 (включно) (а.а.с.40-41).

Актом приймання - передачі від 01.01.2021 до Договору безоплатного користування №01 від 01.01.2021 підтверджено факт передачі Позичкодавцем та прийняття Користувачем у безоплатне користування (позичку) наступне нерухоме майно: автозаправочний комплекс (АЗК) з автогазозаправним пунктом (АГЗП); нежитлове приміщення площею 13,1кв.м, нежитлове приміщення площею 86,7кв.м. Загальна площа переданого в користування нерухомого майна Позичкодавця складає 324,6 кв.м (а.с.42).

Поряд з цим, 01.03.2021 між ТОВ "Енерджі Експрес" (Позичкодавець) та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_3 (Користувач) укладено Договір від 01.03.2021 №01, згідно з яким Позичкодавець передає Користувачу у безоплатне користування на строк, що обумовлений цим Договором, нежитлове приміщення площею 13,1кв.м та нежитлове приміщення площею 86,7 кв.м (разом по тексту - Об`єкт), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (а.а.с.43-44).

Пунктом 1.2 розділу 1 "Предмет договору" Договору від 01.03.2021 №01 передбачено, що об`єкт позички передається у безоплатне користування з метою здійснення Користувачем підприємницької діяльності, а саме: використання нежитлового приміщення площею 13,1кв.м для розміщення у ньому кафе та використання нежитлового приміщення площею 86,7кв.м під розміщення автомийки (а.а.с.43-44).

Відповідно до акта приймання-передачі до Договору безоплатного користування №01 від 01.03.2021 Позичкодавець передав, а Користувач прийняв у безоплатне користування (позичку) наступне нерухоме майно Позичкодавця: нежитлове приміщення площею 13,1кв.м та нежитлове приміщення площею 86,7кв.м (а.с.45).

У ході розгляду справи представник позивача адвокат Волощук П.С. повідомив суду, що під час оформлення Договору від 01.03.2021 №01 було допущено технічну описку в зазначенні адреси, за якою знаходиться об`єкт, що було передано у безоплатне користування.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем на підставі належних та допустимих доказів не доведено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 працювали без належного оформлення трудових відносин саме у ТОВ "Енерджі Експрес", а не у фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 , який відповідно до Договору від 01.03.2021 №01 орендує нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Пояснення, які були відібрані під час інспекційного відвідування у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , судом до уваги не беруться, оскільки зі змісту наданих пояснень вбачається, що останні проходили стажування в ТОВ "Енерджі Експрес" на посаду мийника, а в ході розгляду справи встановлено, що основним видом діяльності ТОВ "Енерджі Експрес" є роздрібна торгівля пальним, а не надання послуг з миття транспортних засобів.

Крім того, судом встановлено, що наказом директора ТОВ "Енерджі Експрес" від 01.03.2021 №02 було затверджено штатний розпис ТОВ "Енерджі Експрес" (вводиться з 01.03.2021), у якому посада мийника відсутня.

Суд зазначає, що ухвалою, постановленою без виходу судді до нарадчої кімнати, було витребувано у відповідача докази відеофіксації інспекційного відвідування ТОВ "Енерджі Експрес". Про фіксування засобами відеотехніки процесу проведення заходу державного нагляду (контролю) зазначено безпосередньо в акті №202а/07-06 (аркуш 2) (а.а.с.18-25).

На вимогу суду зазначені докази відповідачем суду надано не було.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті №202а/07-06, а саме: про допущення позивачем порушень трудового законодавства.

Відсутність належних та допустимих доказів порушення трудового законодавства позивачем виключає підстави для притягнення його до відповідальності, встановленої абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП України.

У сукупності викладеного суд вважає, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 06.05.2021 №202а/07-06/000010ТД-ФС та припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 05.04.2021 №202П/04-02/202А прийняті необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Відтак, оскаржені рішення та припис відповідача є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Таким чином, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення.

Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 4540,00грн, сплачений згідно з платіжним дорученням від 29.06.2021 №1621 (а.с.54).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" до Управління Держпраці у Рівненській області про визнання протиправними та скасування постанови, припису задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Рівненській області від 06 травня 2021 року №202а/07-06/000010ТД-ФС про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління Держпраці у Рівненській області від 05 квітня 2021 року №202П/04-02/202А про усунення виявлених порушень законодавства про працю.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, Управління Держпраці у Рівненській області, судові витрати у виді судового збору у сумі 4540,00грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністратив-ного суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" (вул.Залізнична, буд.11, смт.Рафалівка, Володимирецький район, Рівненська область, 34371, ідентифікаційний код юридичної особи: 41889383).

Відповідач: Управління Держпраці у Рівненській області (вул.Лермонтова, буд.7, м.Рівне, 33028, ідентифікаційний код юридичної особи: 39780243).

Повне рішення складено 12 листопада 2021 року.

Суддя О.М. Дудар