
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/10502/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавської обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в особі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа: Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
09 вересня 2021 року ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської обласної державної адміністрації (надалі – відповідач-1), Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в особі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (надалі – відповідач-2), третя особа: Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (надалі – третя особа) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в особі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, оформлене листом від 05.04.2021 за вих. №04.1-14/3491, в частині відмови у заміні посвідчення позивачу як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 1 на посвідчення нового зразка, відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551;
- зобов`язати Полтавську обласну державну адміністрацію замінити позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1 на посвідчення нового зразка відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Згідно з довідкою МСЕК серії 12 ААВ №095325 від 03.11.2020 позивачу безстроково встановлено другу групу інвалідності у зв`язку з захворювання, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Водночас на засіданні Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Полтавській обласній державній адміністрації, розглянуті документи особової справи позивача та прийнято рішення про повернення документів на доопрацювання та відмовлено у видачі посвідчення нового зразка відповідно до постанови КМУ від 11.07.2018 №551. Позивач із зазначеним рішенням не погоджується та зазначає, що ним було подано весь перелік документів та документи, які підтверджують факт перебування в зоні ЧАЕС та довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження. У позові позивач стверджує, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, користується всіма пільгами, встановленими законодавством України. Позивач звертає увагу суду на те, що посвідчення підлягає заміні при зміні категорії, а також у випадках, визначених статтею 17 Закону №796-ХІІ. Крім того, зазначено, що у позивача не відбулося зміни категорії особи, яка постраждала внаслідок ЧАЕС. На переконання позивача, заміна посвідчення та видача посвідчення не є аналогічними за змістом поняттями. Позивач зазначає, що обставини, на підставі яких було видано попереднє посвідчення не змінилися, категорія посвідчення не змінюється, обставини, передбачені статтею 17 Закону №796-ХІІ відсутні, отже, у даному випадку має місце не видача посвідчення, що потребує встановлення наявності у особи відповідного статусу, а саме заміна посвідчення аналогічної категорії, що прямо передбачено пунктом 7 Постанови №551, жодних застережень чи особливих умов або процедур законодавцем не вказано.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
12.10.2021 до суду надійшли письмові пояснення на позов третьою особою в яких зазначено, що після звернення позивача щодо видачі посвідчення І категорії, у зв`язку з отриманням 2 групи інвалідності, Управлінням сформовано справу позивача та направлено до регіональної комісії, супровідним листом вих. №08-1771 від 15.03.2021для вирішення питання по суті.
12.10.2021 до суду надано відзив Полтавської обласної державної адміністрації на позов в якому зазначено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням, категорії 2, серії НОМЕР_1 . 02.03.2021 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою про підготовку та направлення документів на розгляд регіональної комісії з визначення статусу, осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян та видачі посвідчення категорії 1 серії «А» у зв`язку з встановленням групи інвалідності пов`язаної з виконанням службових обов`язків по ліквідації на ЧАЕС. Зазначено, що позивачем до Управління не було подано весь пакет документів, передбачений п. 11 Порядку, а саме: не надано завірену копію наказу чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження; завірену копію особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби). З метою направлення на розгляд Регіональної комісії, третьою особою в порядку підготовки справи на розгляд Регіональної комісії було зроблено ряд запитів до державних установ з метою отримання відомостей зазначених у абзаці 1 пункту 11 Порядку, однак Управлінню не представилося можливим отримати необхідні документи. Відповідно до інформації наданої головою ліквідаційної комісії УМВС в Полтавській області, у наявних архівному зберіганні особових картках грошового забезпечення працівників внутрішніх справ за 1985-1986 роки в особовій картці ОСОБА_1 за 1986 рік відомостей про оплату праці в подвійному розмірі за робочі дні 12-13 травня 1986 року не виявлено. Інших документів чи повідомлень про надання запитів на отримання первинних документів не надходило. Також зазначено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків ЧАЕС категорії 1 позивачу не видавалося.
19.10.2021 до суду Полтавською обласною державною адміністрацією надано відзив на позов в якому зазначено, що відповідно до листа Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА №04.1-14/3491 від 05.04.2021 документи повернуто, оскільки у справі ОСОБА_1 відсутні первинні документи, які підтверджують підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження. Відповідно до листа Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області №08-2750 від 16.04.2021 в архівній справі ОСОБА_1 відсутні будь-які підтверджуючі документи щодо участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Повторно із заявою про видачу посвідчення категорії 1 серії «А» у зв`язку з встановленням групи інвалідності пов`язаної з виконанням службових обов`язків по ліквідації аварії на ЧАЕС позивач не звертався.
Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 02.03.2021 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою про розгляд питання визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2018 № 551, відповідно до якої просив підготувати та направити документи на регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян та видати посвідчення категорії 1 серії «А» в зв`язку з встановленням 2 групи інвалідності, пов`язаної з виконанням службових обов`язків по ліквідації ЛНА на ЧАЕС.
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії № 73 від 30.01.2020 захворювання позивача пов`язане з виконанням службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААВ №095325 позивачу встановлено другу групу інвалідності з 07.10.2020, захворювання, так, пов`язане з виконанням службових обов`язків по ЛНА на ЧАЕС.
Позивачем додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р., серії НОМЕР_1 (Категорія 2), №466.
Суд зазначає, що Управлінням соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області направлено запити до Управління МВС України в Полтавській області, Департаменту режимно-секретного документального забезпечення МВС України, ГУ НП в м. Києві, Департаменту з питань режиму та службової діяльності з проханням надіслати на адресу третьої особи довідку про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС щодо ОСОБА_1 .
За результатами розгляду надісланих запитів Департаментом з питань режиму та службової діяльності та УМВС України в Полтавській області повідомлено про відсутність запитуваних документів.
Відповідно до листа УМВС України в Полтавській області від 16.02.2021 № 229/115/12/01/12-2021 у наявних на архівному зберіганні «особових картках грошового забезпечення працівників Відділу внутрішніх справ Кременчуцького міськвиконкому за 1985-1986 роки» в особовій картці грошового забезпечення позивача за 1986 рік в особовій картці відомостей про оплату праці у подвійному розмірі за робочі дні 12-13.05.1986 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР Укрпрофради не виявлено.
Також відповідно до листа ГУ УМВС в місті Києві від 25.02.2021 №1/205-Нч щодо надання інформації зазначено, що оскільки позивач не проходив службу в органах і підрозділах ГУМВС України в місті Києві, ліквідаційна комісія Головного управління не володіє інформацією щодо участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Листом Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 15.03.2021 №08-1771 направлено до Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації документи для розгляду регіональною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.
Листом Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації від 05.04.2021 №04.1-14/3491 повернуто справу позивача, яка направлялася на розгляд регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, за поданням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, для доопрацювання та приведення у відповідність до вимог пункту 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою КМУ від 11.07.2018 №551. З огляду на те, що у справах ОСОБА_1 відсутні первинні документи, які підтверджують наявні у справах довідки про підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження, зазначено прохання щодо доопрацювання вище вказані справи та долучити необхідні документи, відповідно до вимог законодавства.
Позивач не погоджуючись із рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в особі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, оформлене листом від 05.04.2021 за вих. №04.1-14/3491, в частині відмови у заміні посвідчення позивачу як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 1 на посвідчення нового зразка, відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ.
Відповідно до ст.ст. 10, 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон) учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вважаються громадяни, які, крім інших, були тимчасово направлені або відряджені у 1986-1987 роках для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 15 Закону №796-ХІІ, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" № 551 від 11 липня 2018 року затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян ( далі - Порядок).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Постанова №551) затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.
У пункті 7 зазначеної постанови зазначено, що Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
- забезпечити своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них;
- утворити у місячний строк після набрання чинності цією постановою комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, та затвердити відповідне положення;
- провести до 1 січня 2022 р. заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень:
- особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1);
- учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 і 3) з числа громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт;
- особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з числа постраждалих від радіаційного опромінення за інших обставин не з власної вини.
Відповідно до Порядку визначено процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачено видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Пунктом 2 Порядку визначено, що посвідчення є документом, яке підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Відповідно до пункту 3 визначено, що особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році (категорія 1) серії А синього кольору.
Пунктом 11 визначено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Посвідчення видаються:
1) учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;
2) особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою;
3) хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи - на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованої медичної установи Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію МОЗ (далі - експертні комісії), та акта за формою Н-1;
4) потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особам, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття) та особам, які постійно проживали в зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення, - на підставі довідки, виданої Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями (додатки 3 і 4);
5) особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 р. прожили в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 5);
6) особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 6);
7) особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 7);
8) дітям, потерпілим від Чорнобильської катастрофи, - на підставі довідки встановленого зразка (додатки 8-10);
9) громадянам інших держав та особам без громадянства, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі переїзду на постійне місце проживання в Україну - відповідно до законодавства.
У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії, таке посвідчення, на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
Під час заміни посвідчення з однієї категорії на іншу попереднє посвідчення підлягає вилученню уповноваженим органом для подальшого зберігання в особовій справі постраждалої особи.
Суд зазначає, що до матеріалів справи позивачем додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. серії НОМЕР_1 (Категорія 2), №466.
Водночас у позовній заяві позивач стверджує, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, користується всіма пільгами, встановленими законодавством України.
Позивач звертає увагу суду на те, що посвідчення підлягає заміні при зміні категорії, а також у випадках, визначених статтею 17 Закону №796-ХІІ. Крім того, зазначено, що у позивача не відбулося зміни категорії особи, яка постраждала внаслідок ЧАЕС. На переконання позивача, заміна посвідчення та видача посвідчення не є аналогічними за змістом поняттями. Позивач зазначає, що обставини, на підставі яких було видано попереднє посвідчення не змінилися, категорія посвідчення не змінюється, обставини, передбачені статтею 17 Закону №796-ХІІ відсутні, отже, у даному випадку має місце не видача посвідчення, що потребує встановлення наявності у особи відповідного статусу, а саме заміна посвідчення аналогічної категорії, що прямо передбачено пунктом 7 Постанови №551, жодних застережень чи особливих умов або процедур законодавцем не вказано.
Крім того, суд звертає увагу на те, що позивач звертався 02.03.2021 до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою про розгляд питання визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2018 № 551, відповідно до якої просив підготувати та направити документи на регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян та видати посвідчення категорії 1 серії «А» у зв`язку з встановленням 2 групи інвалідності, пов`язаної з виконанням службових обов`язків по ліквідації ЛНА на ЧАЕС.
Таким чином, позивач не звертався до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою про заміну посвідчення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 1 на посвідчення нового зразка, відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551.
З огляду на, що Регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в особі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації не приймала рішення щодо відмови у заміні посвідчення позивачу як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 1 на посвідчення нового зразка, відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення вимог позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в особі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, оформлене листом від 05.04.2021 за вих. №04.1-14/3491, в частині відмови у заміні посвідчення позивачу як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 1 на посвідчення нового зразка, відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551.
Крім того, слід зазначити, що позивачем не надано посвідчення учасника ліквідації наслідків ЧАЕС (категорії 1).
З урахуванням вище викладеного, вимоги позивача в частині зобов`язати Полтавську обласну державну адміністрацію замінити позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1 на посвідчення нового зразка відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551, задоволенню не підлягають.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Полтавської обласної державної адміністрації (вул. Соборності, буд. 45, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 00022591), Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в особі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (вул. Ціолковського, буд. 47, м. Полтава, 36023, код ЄДРПОУ 03195234), третя особа: Управління соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (проспект Свободи, б. 66, м. Кременчук, 39623, код ЄДРПОУ 26218015) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.М. Петрова