
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
16 листопада 2021 р. № 400/11016/21
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лісовська Н. В., ознайомившись з позовною заявою:
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доДепартамент праці та соціального захисту населення Управління соціальних виплат та компенсацій Центрального району, вул. Декабристів, 25, м. Миколаїв, 54017,
прозобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення управління соціальних виплат в компенсацій Центрального району про зобов`язання здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
Разом із позовом позивач подав заяву про поновлення строку звернення до суду, яку обґрунтував тим, що про невідповідність розмірів грошової допомоги вимогам закону дізнався із засобів масової інформації. Починаючи з 25.01.2021 р. по 11.05.2021 р. перебував у зоні проведення АТО та не міг звернутися за захистом своїх прав. Після відрядження мав багато побутових та сімейних проблем.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для вірного вирішення спірних правовідносин в даному випадку слід встановити вихідну дату обрахунку строку звернення до суду.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі – Закон № 3551).
Статтею 17-1 Закону № 3551 передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, оскільки дана дата визначена Законом як кінцева для звернення особою до відповідного органу праці та соціального захисту населення за отриманням разової грошової допомоги до 5 травня.
Дані висновки кореспондуються з висновками, викладеними в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 р. по справі № 607/7919/17, де розглядалися аналогічні спірні правовідносини.
Враховуючи прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 р. № 3-р/2020, а також положення ст. 17-1 Закону № 3551, позивачу із заявою на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у належному розмірі слід було звернутися до відповідача у строк до 30.09.2020 р., а тому звернення 12.10.2021 р. здійснено поза межами встановлених строків.
Отримавши у 2020 році разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390,00 грн (зазначено у позові), позивач міг дізнатися про порушення своїх прав.
З урахуванням сталої практики П`ятого апеляційного адміністративного суду, 30 вересня 2020 року – встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата допомоги до 5 травня за 2020 рік і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.
Суд звертає увагу, що строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
За таких умов, незгода позивача з розміром здійснених йому виплат у 2020 році мала своєчасно знайти свій прояв у відповідному зверненні до суду з позовною заявою в законодавчо встановлені строки, які закінчилися 31.03.2021 р., а тому подачу позовної заяви 11.11.2021 р. здійснено поза їх межами.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
На підставі ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зазначені позивачем підстави пропуску строку звернення суд вважає неповажними, оскільки будь-яких непереборних обставин для своєчасного звернення до суду позивач не навів перебування у відрядження з 25.01.2021 р. жодним чином не впливає на можливість звернення за захистом своїх прав з травня 2020 року.
Враховуючи те, що позивачем пропущений встановлений законом строк звернення до суду з позовними вимогами в частині невиплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, позовну заяву слід залишити без руху.
Крім того, позивачу слід уточнити відповідача по справі, оскільки суб`єктом владних повноважень, який нараховує щорічну грошову допомогу до 5 травня є Департамент соціального захисту населення Миколаївської міської ради. Управління соціальних виплат в компенсацій Центрального району не є юридичною особою та не може виступати відповідачем у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- навести інші підстави для поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску в частині невиплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
- уточнити відповідача по справі.
Ухвала окремо не оскаржується.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Суддя Н. В. Лісовська