Ухвала суду № 101107213, 12.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
380/16667/21
Номер документу
101107213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/16667/21

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

12 листопада 2021 року м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Грень Н.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області в особі голови Миколаївської міської ради Щебеля А.І. про визнання протиправними дій, скасування відзиву та відшкодування моральної шкоди, -

встановила:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій містяться вимоги:

- визнати протиправними дії міського голови Миколаївської міської ради Щебеля А.І. по виготовленню та подачі до суду зфальшованого акту індивідуальної дії "Відзиву" за поданим ОСОБА_2 позовом до Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області, правонаступником якої стала Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області про визнання неправомірними дій, скасування відповідей, зобов`язання вчинити дії;

- скасувати Відзив" міського голови Миколаївської міської ради Щебеля А.І. за позовом ОСОБА_1 до Дроговизької сільської ради Миколаївського району Львівської області, правонаступником якої стала Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області про визнання неправомірними дій скасування відповідей, зобов`язання вчинити дії;

- відшкодувати за рахунок Державного бюджету ОСОБА_1 , людині похилого віку моральну шкоду, за приниження честі та гідності, а також ділової репутації в розмірі 400 мільярдів гривень;

- постановити окрему ухвалу до міського голови Миколаївської міської ради Щебеля А.І. в порядку ст.249 КАС України.

Ухвалою суду від 05.10.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час на усунення недоліків, шляхом подання суду документа про сплату судового збору в сумі 908,00 грн, або доказів звільнення від сплати судового збору відповідно до вимог Закону України “Про судовий збір”.

Вказану ухвалу позивач отримав 27.10.2021, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Обчислення процесуального строку здійснюється згідно вимог ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України.

Десятиденний строк на усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позову без руху від 05.10.2021 (одержаної позивачем 27.10.2021) завершився 06.11.2021 включно.

08.11.2021 до суду надійшло пояснення на ухвалу судді Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 про залишення позовної заяви без руху. У вказаних поясненнях позивач покликається на те, що згідно Закону України "Про судовий збір", суд може звільнити від сплати судового збору члена малозабезпеченої сім`ї. На підтвердження цього подано копію довідки Відділу № 3 Управління соціального захисту населення Стрийської РДА про призначення субсидії від 25.10.2021 № 676.

Проаналізувавши матеріали справи, суддя дійшла висновку, про наявність підстав для повернення позовної заяви з огляду на наступне.

Згідно ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

При цьому, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

В ч. 2 цієї ж статті закріплено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, наведеними правовими нормами КАС України та Закону України "Про судовий збір" встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з врахуванням майнового стану сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору.

Разом з тим, оцінивши доводи, вказані позивачем на обґрунтування вимог поданого ним пояснення, суд не вбачає, у цьому випадку, наявності обставин, які б відповідали зазначеним вище критеріям, узгоджувались з наведеними вище законодавчими приписами в контексті визначених законодавцем умов та підстав для звільнення ід сплати судового збору, й могли б зумовити вчинення такої процесуальної дії.

Так, згідно ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" від 01.06.2000 № 1768-III, малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї;

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї (ч. 1 ст. 4 цього Закону).

Проаналізувавши вищенаведені норми, суд не бере до уваги копію довідки Відділу № 3 Управління соціального захисту населення Стрийської РДА про призначення субсидії від 25.10.2021 № 676, оскільки, така, в розумінні Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", не підтверджує, що позивач є членом малозабезпеченої сім`ї .

Таким чином, оскільки, позивачем не надано належних доказів, які б підтверджували, що він є членом малозабезпеченої сім`ї, зокрема, про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям тощо та інші докази, зокрема про його майновий стан, (довідки про доходи за попередній календарний рік тощо), а тому суд вважає, що у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору необхідно відмовити.

Відповідно до ч. 5 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Станом на 12.11.2021 вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху не виконано. Позивач не надіслав суду будь-яких інших повідомлень про наявність поважних причин, що ускладнюють чи унеможливлюють виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху у встановлений для цього строк.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Оскільки позивач не усунув недоліки позовної заяви у встановлений строк відповідно до ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, таку слід повернути позивачу.

При цьому враховано позицію Великої Палати Верховного Суду у Постанові від 20.01.2021 № 9901/258/ (11-331заі20), що повернення позовної заяви через те, що позивач не виконав вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху та не усунув недоліків такої заяви, обмежує гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції право на доступ позивача до суду, але не порушує цього права і не нівелює його суті. Зазначене повернення позовної заяви забезпечує юридичну визначеність у правовідносинах суду з позивачем, який не виконав вимог чинної ухвали

Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, -

постановила:

у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області в особі голови Миколаївської міської ради Щебеля А.І. про визнання протиправними дій, скасування відзиву та відшкодування моральної шкоди - повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Грень Н.М.