
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" листопада 2021 р. справа № 300/3450/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером і отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач зазначила, що з січня 2020 року їй припинили нараховувати пенсію на картковий рахунок в АТ "Райффайзен Банк Аваль", а з серпня 2020 року взагалі припинилась виплата пенсії. Відповідачем за наслідками розгляду поданої позивачем заяви про поновлення виплати пенсії, листом від 05.04.2021 року за № 2146-1864/П-02/8-0900/21 повідомлено ОСОБА_1 , що з 01.08.2020 року виплату пенсії було припинено відповідно до статті 49 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з неотриманням пенсії протягом 6 місяців підряд. Позивач зазначає, що до карантину вона поїхала в гості в США та через карантинні обмеження введені у зв`язку із загрозою поширення COVID-19, стан здоров`я та вік (81 рік) вона не може повернутись на територію України. З урахуванням викладеного, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 2146-1864/П-02/8-0900/21 від 05.04.2021 року; зобов`язати відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1 згідно заяви, нарахувати і виплатити несплачену суму пенсії, починаючи з лютого 2020 року.
По справі здійснювався ряд наступних процесуальних дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.07.2021 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с.12-13).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року продовжено ОСОБА_1 процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивач усунула недоліки позовної заяви (а.с.21-22).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 263 КАС України (а.с.28-29).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 23.08.2021 року, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечила. Вказала, що згідно листа АТ "Райффайзен банк Аваль" від 27.12.2019 року № 81-15/546, який надійшов до Головного управління 02.01.2020 року щодо осіб, які одержують пенсію за довіреністю більше як рік або не отримують пенсію з поточного рахунку більше як один рік зазначено, що зняття коштів з розрахункового рахунку ОСОБА_1 відсутні. Після опрацювання інформації з банку, Головним управлінням, 08.01.2020 року за № 16 та повторно 17.01.2020 року за № 36 на адресу позивача, надіслані повідомлення з проханням звернутись до Косівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) для подання нової заяви про продовження виплати пенсії через банківську установу. Проте, станом на 31.01.2020 року ОСОБА_1 до Косівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) не зверталась. Представник відповідача зазначила, що починаючи з лютого 2020 року виплата пенсії проводилася через відділення поштового зв`язку за місцем фактичного проживання пенсіонерки. Починаючи з лютого 2020 року відділення поштового зв`язку АТ "Укрпошта" надає інформацію про невиплату пенсії ОСОБА_1 . Представник відповідача вказала на те, що у результаті неотримання пенсії протягом 6 місяців підряд, відділом з питань виплати пенсій № 8 управління з питань виплати пенсій Головного управління 28.07.2020 року прийнято рішення № 5 про припинення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 у розмірі 3061,50 грн., з серпня 2020 року згідно статті 49 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Окрім того, представник відповідача зазначила, що заява про поновлення виплати раніше призначеної пенсії подається пенсіонером особисто, або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. На думку представника відповідача, оскільки позивач звернулася із письмовим зверненням на електронну адресу Головного управління з-за кордону, а не особисто у сервісний центр Головного управління, то підстави для поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 у Головного управління відсутні. (а.с.33-38).
Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в період з 09.08.2021 року по 08.10.2021 року перебував у відпустці, у зв`язку з чим, строк розгляду справи продовжено.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, виплата належних ОСОБА_1 сум пенсій до січня 2020 року проводилася на картковий рахунок в АТ "Райффайзен Банк Аваль", а з лютого 2020 року виплата пенсії проводилась через відділення поштового зв`язку за фактичним місцем проживання.
В подальшому, рішенням про припинення виплати пенсії № 5 від 28.07.2020 року, ОСОБА_1 припинено виплату пенсії з серпня 2020 року на підставі п. 5 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд (а.с.5).
17.03.2021 року позивач на електронну адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подала заяву про відновлення нарахування пенсії, в якій просила: повідомити про причини зупинення нарахування та виплати їй пенсії; відновити ОСОБА_1 виплату пенсії та виплатити заборгованість за 2020 рік та повідомити про результати розгляду заяви.
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач, згідно листа за № 2146-1864/П-02/8-0900/21 від 05.04.2021 року, повідомив ОСОБА_1 про те, що у результаті неотримання пенсії протягом 6 місяців підряд, з 01.08.2020 року виплату пенсії позивача припинено відповідно до статті 49 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Додатково повідомлено, що виплата пенсії поновлюється з моменту звернення пенсіонера особисто із заявою та паспортом за місцем перебування на обліку (а.с.4).
Позивач, вважаючи рішення відповідача про припинення виплати пенсії протиправним та таким, що порушує її право на належне пенсійне забезпечення, звернулася до суду з метою захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 N 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону №1058-IV, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно положень частини 2 статі 49 Закону № 1058-IV, поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22- 1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Заява про призначення пенсії працюючим особам подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації за місцезнаходженням такого підприємства, установи та організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Натомість, позивачем залишено поза увагою вимогу частини першої статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а також положення підзаконних нормативно-правових актів, якими визначено, що заява про призначення пенсії має подаватись до пенсійного органу особисто або через представника.
Так, відповідно до пункту 4.2 Порядку, при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Тобто, визначена процедура призначення передбачає особисте звернення особи до пенсійного органу або звернення до пенсійного органу її представника, оскільки при такому зверненні посадова особа Пенсійного фонду України має можливість ідентифікувати заявника або його представника, тоді як при звернення особи поштою відсутня можливість належним чином ідентифікувати заявника.
Окрім того, згідно пункту 4.7 Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Як встановлено судом, позивачем заява про поновлення пенсії надсилалась електронною поштою, а не подавалась особисто. Суд звертає увагу на те, що згідно чинних норм, необхідність подавати оригінали певних документів передбачена в обов`язковому порядку відразу при подачі відповідної заяви, але не на вимогу органу Пенсійного фонду України.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 не було дотримано обов`язкових вимог при подачі заяви про поновлення пенсії, а саме - звернення до органу, що призначає пенсію, особисто або через представника.
Відтак, в Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області не виникло обов`язку прийняття рішення про поновлення пенсії чи відмову у її поновленні на підставі поданої заяви.
Враховуючи вищевикладене, заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими, внаслідок чого, в задоволенні позову слід відмовити.
З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України, суд не вбачає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ).
Суддя /підпис/ Панікар І.В.