Рішення № 101104960, 12.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
200/7843/21
Номер документу
101104960
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2021 р. Справа№200/7843/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні (у письмовому провадженні) матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Відповідача: Головного управління Національної поліції в Донецькій області (пр-кт Нахімова, 86, м. Маріуполь, 87517, код ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправною бездіяльність, щодо не зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення грошових коштів,

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Донецькій області в якому просить суд:

Визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.

Зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 01.12.1998 до 03.08.2020, у загальній кількості 9 років 6 місяців 2 дні, та направити зазначений наказ з документами, необхідними для призначення пенсії за вислугу років згідно вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління пенсійного фонду в Донецькій області.

Зобов`язати відповідача здійснити перерахунок, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, та одноразової вихідної допомоги при звільненні, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з та встановити надбавку за стаж служби з 01.12.1998 до 03.08.2020, у загальній кількості 9 років 6 місяців 2 дні з урахуванням періоду пільгової вислуги років. Виплатити несплачену компенсацію за невикористану відпустку у зв`язку з перерахунком вислуги років, та недоплачену частину одноразової грошової допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області від 21.08.2020 №357 о/с, станом на 03.08.2020 вислуга років позивача у пільговому обчисленні становить 32 роки 11 місяців 05 днів. Однак відповідачем до Управління пенсійного фонду України в Донецькій області було надано відповідні документи, щодо призначення пенсії, відповідно до яких, вислуга років у календарному обчисленні складає 23 роки 05 місяців 03 дні, страховий стаж становить 29 років 08 місяців 25 днів, вислуга років у пільговому обчисленні становить 32 роки 11 місяців 05 днів. В наслідок чого, позивачу було призначено пенсію, за п. б ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262- XII , хоча пенсія повинна бути призначена за п. а ст.12 Закону №2262- XII. Позивач вказує, що відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262- XII, тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Позивач вважає, що на момент подання відповідачем, документів до управління пенсійного фонду, останній повинен був зазначити, що вислуга років позивача у календарному обчисленні для призначення пенсії за вислугою років становить 32 роки 11 місяців 05 днів. Однак відповідач розрахував вислугу років у календарному обчисленні 23 роки 05 місяців 03 дні, що призвело до того, що позивачу було призначено пенсію за вислугою років за п. б. ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», замість пенсії за п. а ст. 12 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Позивач зазначає, що він звернувся до відповідача з відповідною заявою, про винесення наказу, щодо зарахування вислуги років у пільговому обчисленні до календарної вислуги років, однак отримав відмову, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву. Відповідач не визнає позовні вимоги , та зазначає, що для призначення пенсії відповідно до пункту “а” статті 12 Закону №2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. Відповідач вказує, що позивач на день звільнення зі служби мав календарну вислугу – 23 роки 05 місяців 03 дні, тоді як Законом №2262-ХІІ передбачено необхідну календарну вислугу - 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Також вказує, що оскільки, види служби та періоди часу, передбачені ст. 17 Закону №2262-ХІІ та ст. 78 Закону №580-VIII, зараховуються для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, яка враховується для обчислення пенсії на умовах ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, надання додаткової оплачуваної відпустки та призначення пенсії за вислугу років на умовах п. «а» ст. 12 Закону №2262-ХІІ, а саме - за наявності визначеної календарної вислуги років на день звільнення, обчислення вислуги років для їх встановлення поліцейському можливе тільки у календарному обчисленні. Більш того, ч. 3 ст. 93 Закону №580-VІІІ визначено, що за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п`ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п`ятнадцять календарних днів. Вказує, що ст. 9 Закону №2262 встановлено що, особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

З огляду на вищевикладене, представник відповідача наголошує, що вислуги календарних років служби в органах внутрішніх справ та поліції недостатньо для підготовки та направлення документів для призначення позивачу пенсії відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Ухвалою суду від 29 червня 2021 року відкрито провадження у справі № 200/7843/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 19 серпня 2021 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 12 жовтня 2021 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі №200/7843/21 та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження в межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , є громадянином України із зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_2 що підтверджується копіями паспорта НОМЕР_2 . Має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення, яке видано 14 січня 2017 року.

Відповідно до наданої довідки від 28 листопада 2018 року № 7528/05/12-2018 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, яка видана позивачу про те, що він дійсно в період з 01.02.2015 до 06.11.2015 та з 07.11.2015 до 30.04.2018 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.

Згідно наказу Національної поліції України Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 31 липня 2020 року № 322 о/с «По особовому складу» відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції: за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) майора поліції ОСОБА_1 (0124401) - начальника сектору моніторингу Слов`янського відділу поліції з 03 серпня 2020 року, встановивши йому у серпні 2020 року премію у розмірі 29,397%. Вислуга років на 03 серпня 2020 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає: 23 роки 05 місяців 03 дні, страховий стаж - 29 років 08 місяців 25 днів. Вважати невикористану відпустку за 2020 рік у кількості 26 діб.

Згідно з витягом з наказу Національної поліції України Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 31 серпня 2020 року № 357 о/с «По особовому складу» оголошено колишньому майору поліції ОСОБА_1 (0124401) - начальнику сектору моніторингу Слов`янського відділу поліції станом на 03 серпня 2020 року вислугу років у пільговому обчисленні - 32 роки 11 місяців 05 днів.

Відповідно до розрахунку вислуги років для призначення пенсії позивача вбачається, що вислуга років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком на "03" серпня 2020 року становить: 29 років 08 місяців 25 днів, у тому числі:

час служби в календарному обчисленні 23 роки 05 місяців 03 дні

Вислуга років станом па 03 серпня 2020 року для обчислення пенсії становить - 29 років 08 місяців 25 днів

страховий стаж - 06 років 03 місяці 22 дні

Вислуга років для призначення пенсії на "03" серпня 2020 року становить 29 років 08 місяців 25 днів відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області від 31.07.2020 № 322 о/с «Про встановлення вислуги років».

Позивач звернувся до Управління кадрового забезпечення Національної поліції України Головного управління Національної поліції в Донецькій області із заявою від 14 квітня 2021 року, на яку було надано відповідь від 13 травня 2021 року № Е 189/12/02-21 наступного змісту:

Згідно наказу ГУНП в Донецькій області від 31.07.2020 №22 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» з 03 серпня 2020 року з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 23 роки 05 місяців 03 дні. страховим стажем - 29 років 08 місяців 25 днів. Наказом ГУНП в Донецькій області від 21.08.2020 № 357 о/с позивачу оголошено станом на 03 серпня 2020 року вислугу років у пільговому обчисленні - 32 роки 11 місяців 05 днів.

Пунктом «а» ст. 12 Закону визначено, що пенсія за вислугу років призначається звільненим зі служби поліцейським незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2010 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. Тобто, звільненому зі служби 03 серпня 2020 року поліцейському, для призначення пенсії та вислугу років встановлена Законом вислуга 24 календарних років та 6 місяців і більше. Позивач на день звільнення зі служби, 03 серпня 2020 року, мав в календарному обчисленні наявну вислугу лише 23 календарних років 05 місяців 03 дні. «…»

Відповідно до пункту «б» статті 12 Закону пенсія та вислугу років призначається звільненим зі служби поліцейським в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річною віку та наявності у них страховою стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, поліції, службі судової охорони, державній пожежній охороні, державній службі спеціальною зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Вік позивача на день звільнення зі служби складав 46 років, страховий стаж 29 років 08 місяців 25 днів, з яких 23 календарних років 05 місяців 03 дні становить служба в Збройних Силах, в органах внутрішніх справ та Національної поліції України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України віл 17.09.2018 №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цей Порядок регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення перерахунку і пенсій відповідно до Закону.

Згідно Порядку та у відповідності до умов призначення пенсій, які визначені Законом, сектором з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Донецькій області в 2020 році були оформлені та подані до Головного управління Пенсійною фонду України в Донецькій області необхідні документи для призначення пенсії позивачу за вислугу років, згідно з пунктом «б» статті 12 Закону (вих. СППЗ ГУНП в Донецькій області від 08.09.2020 №250/ 34/01-2020). Згідно інформації ГУПФУ в Донецькій області пенсія призначена позивачу.

Враховуючи, що відповідно до Закону органом Пенсійного фонду України пенсія призначена та виплачується. Вказано, що пунктом 4 Порядку визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. У зв`язку з тим, що призначена пенсія згідно з пунктом «б» статті 12 Закону, заяву про переведення з одного виду пенсії на інший, згідно Порядку, треба подати до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Пунктом 14 Порядку визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Пунктом 17 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для переведення з одною виду пенсії на інший документами орган, який призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо переведення з одного виду пенсії на інший або про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший.

Також, Порядком передбачається, що орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі (пункт 16 Порядку).

Па підставі викладеного, для переходу з одного виду пенсії на інший позивачу необхідно звернутись до пенсійного фонду за місцем мешкання.

Додатково повідомлено, що пільгова вислуга років додатково зараховується тільки для встановлення розміру пенсії на умовах ст. 13 Закону, а саме за вислугу у 20 років - 50 відсотків, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотки відповідних сум грошового забезпечення особам, які були звільнені зі служби та мають відповідну календарну вислугу років для призначення пенсії визначену п. «а» ст. 12 Закону.

Зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугу років, на умовах визначених статтею 12 Закону законодавством України не передбачено, у зв`язку з чим, законні підстави для зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років, перерахунку стажу служби в поліції та направлення до ГУПФУ довідки з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні для зміни розміру пенсійного забезпечення відсутні.

Не погоджуючись із відмовою у перерахунку вислуги років, а також із відмовою у направленні документів до відповідного пенсійного органу документів, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Закон України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі Закон №2262-XII).

Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Згідно зі статтею 17-1 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджений «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі Постанова №393).

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до підпункту «г» пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів - час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Наявність у позивача вислуги років у пільговому обчисленні відповідачем не заперечується, та в матеріалах справи міститься витяг з наказу від 21.08.2020 №357 о/с у якому зазначено, що станом на 03.08.2020 позивач має вислугу років у пільговому обчисленні -32 роки 11 місяців 05 днів.

Відповідач зазначає, що для призначення пенсії за п. «а» ст.12 Закону № 2262 необхідна наявність календарної вислуги років, а не в пільговому обчисленні.

У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії за п. «а» ст.12 Закону № 2262 - ХІІ, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 Постанови № 393, про що свідчить відповідний наказ.

Статтею 17 Закону №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею17-1Закону №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію, а з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою №393.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Подібний висновок, про застосування постанови №393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років поліцейським, викладений у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 01.11.2021 у справі № 620/1837/20 , від 03 березня 2021 року у справі №805/3923/18-а.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно пільгову вислугу років до календарної вислуги років.

Щодо посилання відповідача на правову позицію викладену у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, суд зазначає наступне.

Так, Верховний Суд у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Водночас Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (постанова від 14.04.2021 у справі №480/4241/18) підтримала правову позицію, викладену у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом N2262-XII календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393 та з метою забезпечення єдності та сталості судової практики відступила від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018 у справі №161/4876/17, від 15.08.2019 у справі №281/459/17, від 27.03.2020 у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ.

Неправомірне застосування відповідачем наведених положень законодавства призвело до порушення права позивача на призначення пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»

З огляду на наведене порушене право позивача підлягає відновленню.

Відповідно до пункту 1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі Порядок), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 Порядку визначено, що Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Згідно з підпунктом 5 пункту 4 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановлено судом, на час звільнення зі служби позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років, у зв`язку з чим звернувся до відповідача із заявою про перерахунок вислуги років для призначення такої пенсії, в якій також просив оформити та подати необхідні документи до органу Пенсійного фонду України для призначення такої пенсії. Проте, відповідач, не врахувавши вислугу років на пільгових умовах, протиправно відмовив позивачу в оформленні та поданні документів для призначення пенсії за вислугу років, згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ , в наслідок чого позивачу була призначена пенсія згідно з п. «б» статті 12 Закону № 2262- ХІІ.

З огляду на наведене порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача направити необхідні документи до органу Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до п. «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ.

Вимога позивача щодо зарахування періоду з 01.12.1998 до 03.08.2020, у загальній кількості 9 років 6 місяців 2 дні, не є спірною, відповідач не заперечує наявність у позивача права на пільгову вислугу, про що зазначалось вище, відповідач заперечує лише про включення її до календарної вислуги років.

Відповідно до п «а» ст. 3 Закону №2262 –ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, та одноразової вихідної допомоги при звільненні, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з та встановити надбавку за стаж служби з 01.12.1998 до 03.08.2020, у загальній кількості 9 років 6 місяців 2 дні з урахуванням періоду пільгової вислуги років. Виплатити несплачену компенсацію за невикористану відпустку у зв`язку з перерахунком вислуги років, та недоплачену частину одноразової грошової допомоги, суд зазначає, що ця вимога заявлена передчасно. Ця вимога є похідною та має бути наслідком перерахунку вислуги років, який на час винесення рішення відповідачем ще не зроблено. Тобто ця вимога заявлена на майбутнє, тому не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, про часткове задоволення позову.

Щодо строків звернення до суду, суд вказує, що про порушене право щодо призначення пенсії за вислугу років згідно вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач дізнався з листа відповідача від 13 травня 2021 року, а отже строк звернення із позовною заявою позивачем дотримано.

Відповідно до частини 2статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративній суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто у урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 133, 139, 143, 241-246, 249, 250, 251, 255, 262, 294, 295, 297, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про:

- визнання протиправною відмову відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

- зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 01.12.1998 до 03.08.2020, у загальній кількості 9 років 6 місяців 2 дні, та направити зазначений наказ з документами, необхідними для призначення пенсії за вислугу років згідно вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління пенсійного фонду в Донецькій області;

- зобов`язання відповідача здійснити перерахунок, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, та одноразової вихідної допомоги при звільненні, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з та встановити надбавку за стаж служби з 01.12.1998 до 03.08.2020, у загальній кількості 9 років 6 місяців 2 дні з урахуванням періоду пільгової вислуги років. Виплатити несплачену компенсацію за невикористану відпустку у зв`язку з перерахунком вислуги років, та недоплачену частину одноразової грошової допомоги – задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Донецькій області у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій здійснити перерахунок та зарахувати відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, та направити зазначений наказ з документами, необхідними для призначення пенсії за вислугу років згідно вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління пенсійного фонду в Донецькій області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Повний текст рішення складено та підписано 12 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Шинкарьова