Рішення № 101104862, 16.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2021
Номер справи
200/13105/21
Номер документу
101104862
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДОНЕЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2021 р. Справа№200/13105/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити певні дії -

УСТАНОВИВ:

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – Донецький ОТЦК та СП, відповідач), в якому просить: - визнати протиправними дії щодо неподання до Департаменту фінансів Міністерства оброни України документів про призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку № 975; - зобов`язати подати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України затверджений п. 11 Порядку № 975 перелік документів для призначення одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що за зверненням особи за призначенням одноразової грошової допомоги, уповноважений орган (обласний військовий комісаріат за місцем проживання цієї особи) оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України затверджений п. 11 Порядку 975 перелік документів для призначення такої допомоги. Зазначає, що розпорядник бюджетних коштів в особі Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі зазначених документів приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги. Вважає, що у спірних правовідносинах відповідач повернувши документи без реалізації, вчинив дії які не узгоджуються з положеннями Порядку № 975.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що позивача було повідомлено про відсутність підстав для направлення документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, оскільки час між датою звільнення ОСОБА_2 і датою його смерті перевищує максимальні терміни, передбачені ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Ухвалою суду від 11 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Звільнено позивача від сплати судового збору.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 20.09.2000.

Згідно з копією свідоцтва про народження від 5 вересня 1968 серія НОМЕР_2 позивач є матір`ю ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до витягу з наказу військового командира військової частини А0501 (по стройовій частині) від 16.05.2019 № 106 капітан ОСОБА_2 , звільнений наказом командира військової частини А1314 (по особовому складу) від 05.04.2019 №52 і військової служби в запас за статтею 26 частиною 5 пункт 2 підпунктом "й" (які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», вважається таким, що 16 травня 2019 року справи та посаду здав і направлений на зарахування на військовий облік до Краматорського МВК Донецької області. З 16 травня 2019 року виключний із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

До суду надана копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серія НОМЕР_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 9 березня 2021 року складено відповідний актовий запис № 745.

Відповідно до копії довідки № 30079 від 22.06.2021 щодо реєстрації місця проживання на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 на день смерті був зареєстрований в АДРЕСА_1 . Також зазначено, що на день його смерті за вказаною адресою була зареєстрована: мати – ОСОБА_1 .

Згідно з витягом з послужного списку ОСОБА_2 , його мати ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Також зазначено, що ОСОБА_2 був неодружений.

Відповідно до витягу з протоколу засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців № 228 від 21 квітня 2021 року захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 , яке призвело до смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , - так, пов`язане з проходженням військової служби.

В листі 12 регіональної військово-лікарської комісії від 14 вересня 2021 № 1124 зазначено, зокрема, що під час проходженням військової служби, через півтора роки після участі в АТО (у квітні 2019 року), ОСОБА_2 хворів на гостре захворювання легенів (негоспітальну пневмонію в нижній долі лівої легені). Злоякісне новоутворення лівої легені діагностовано після звільнення зі Збройних Сил (у 2021 році). Оскільки онкопатологія легенів, що призвела до смерті, має відносно тривалий період розвитку, то можливо віднести її початок на період проходження військової служби.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 щодо виплати їй одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю її сина листом № 09/01/1207 від 12 серпня 2021 року Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача про те, що ОСОБА_2 , був звільнений з військової служби 16.05.2019, а смерть настала ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто понад рік після звільнення з військової служби. Також зазначено, що для направлення її документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підстав не має.

Частиною 1 ст. 16 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон № 2011-XII) установлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби.

Частиною 1 ст. 16-1 Закону № 2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.

Приписами ч.ч. 6, 8 і 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII установлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 10 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі – Порядок № 975), передбачено, що Члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Пунктами 12 і 13 Порядку № 975 установлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

З наведеного висновується, що саме Міністерство оборони України є головним розпорядником бюджетних коштів, спрямованих на виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону № 2011-XII.

Отже, вирішення питання призначення чи відмови у призначенні одноразової грошової допомоги відноситься до компетенції Міністерства оборони України.

В свою чергу, відповідач як уповноважений орган у розумінні п. 13 Порядку № 975 наділений обов`язком у 15-денний строк направити до Міністерства Оборони України висновок про наявність або відсутність у позивача підстав для встановлення одноразової грошової допомоги.

При цьому, саме у висновку про наявність/відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги відповідач мав зазначити власну позицію, викладену у листі листом № 09/01/1207 від 12 серпня 2021 року, направленому позивачці.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не направлення до Міністерства Оборони України поданих позивачкою документів для призначення та виплати їй одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зазначене відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені в постанові від 10 серпня 2020 року у справі № 331/2964/17 (2-а/331/129/2017).

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код: 08301764, 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Громової, 67) про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання до Міністерства оброни України документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , відповідно до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Зобов`язати Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подати до Міністерства оборони України документи для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Повне рішення суду складено 16 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков