
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2021 р. Справа№200/9212/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій щодо незарахування до пільгового стажу періодів роботи з 05.08.1992 по 26.03.1993, з 12.04.1993 по 17.09.1993, з 01.07.1997 по 25.08.1997, скасування рішення від 10.06.2021 щодо відмови в призначення пенсії, зобов`язання зарахувати до пільгового стажу зазначені періоди роботи та повторно розглянути заяву від 01.06.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
23.10.2021 позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області щодо незарахування до страхового та пільгового стажу періодів роботи 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2018 по 31.03.2021 та зобов`язати зарахувати до страхового та пільгового стажу зазначені періоди роботи;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незарахування до пільгового стажу періодів роботи з 05.08.1992 по 26.03.1993, з 12.04.1993 по 17.09.1993, з 01.07.1997 по 25.08.1997 та зобов`язати врахувати зазначені періоди роботи до пільгового (спеціального) стажу;
скасувати рішення від 10.06.2021 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
зобов`язати повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком від 01.06.2021.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що під час обчислення стажу роботи позивача до його спеціального стажу протиправно не враховано періоди зайнятості позивача на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах, зокрема періоди роботи з 05.08.1992 по 26.03.1993, з 12.04.1993 по 17.09.1993, з 01.07.1997 по 25.08.1997. Позивач зазначив, що його зайнятість на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах підтверджується відповідними записами трудової книжки. Крім цього, як зазначив позивач, до заяви про призначення пенсії ним надавалися уточнюючі довідки про пільговий характер роботи, відомості яких також не були враховані під час вирішення питання про призначення йому пенсії.
В заяві про уточнення позовних вимог позивач навів обґрунтування протиправності неврахування відповідачем 2 – Головним управлінням пенсійного фонду України у Житомирській області до пільгового та страхового стажу періодів роботи позивача з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2018 по 31.03.2021 та зауважив на тому, що застрахована особа не може нести відповідальність чи будь-які інші негативні наслідки через несплату страхових внесків страхувальником, що свідчить про протиправність неврахування наведених періодів до страхового та спеціального стажу роботи позивача.
Відповідач 1 – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проти задоволення позову також заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов. В наданому до суду відзиві, посилаючись на пункт 17 Порядку № 637 від 12.08.1993, відповідач 1 зауважив на тому, що під час вирішення питання про призначення пенсії позивачу правомірно не враховано періоди роботи з 12.04.1993 по 17.03.1993, з 01.07.1997 по 25.08.1997, оскільки відсутні документи, що підтверджують зазначений стаж роботи, відсутність довідки про пільговий характер роботи, довідка Архівного відділу Новогродівської міської ради № 67 від 07.05.2020 не є належним доказом наявності спеціального стажу. У відзиві зазначено, що період роботи позивача з 05.08.1992 по 26.09.1993 враховано до спеціального стажу пропорційно відпрацьованому позивачем часу.
Відповідач 2 – Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відзиві на позов зазначив, що під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії ним не зараховано до пільгового стажу періоди перебування у відпустці без збереження заробітної плати, прогули, страйки, оскільки в такі періоди позивач не може вважатися таким, що занятий протягом повного робочого дня на підземних роботах. Крім цього, до пільгового стажу не зараховано період роботи з 05.08.1992 по 26.03.1993 на підприємстві Селидівське ШПУ тресту «Селидіввуглебуд», оскільки відсутні договори між підприємствами Селидівське ШПУ та шахта «Котляревська», з 12.04.1993 по 17.09.1993 – на підприємстві Гірницьке ШБУ тресту «Селидіввуглебуд», оскільки відсутні договори , що підтверджують пільговий характер роботи та договори між підприємствами Гірницьке ШБУ та шахта «Котляревська», з 01.07.1997 по 25.08.1997 на ПП «Вугледобуток» через відсутність документів, що підтверджують пільговий характер роботи. Крім цього, як зазначено у відзиві, до страхового та пільгового стажу не враховані період роботи позивача з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2018 по 31.03.2021, оскільки відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу за наведені періоди страхові внески за позивача не сплачені.
Під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії встановлено недостатність пільгового стажу для призначення пенсії, що й стало підставою прийняття рішення від 10.06.2010.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. 09.09.2021 судом постановлено ухвалу про витребування доказів. Ухвалою від 21.09.2021 судом залучено до участі у розгляді справи Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області, розгляд справи розпочато спочатку, справу призначено до розгляду у відкритому судовому на 26.10.2021, яке відкладено на та 10.11.2021.
Через неявку належним чином повідомлених про розгляд справи представників сторін до судового засідання, призначеного на 10.11.2021, судом на підставі ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України подальший розгляд справи здійснювався в письмовому провадженні.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
01.06.2021 засобами вебпорталу Пенсійного фонду України позивач надав заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За наслідком автоматичного розподілу справи заяву позивача передано на розгляд Управління Пенсійного фонду в Житомирській області.
10.06.2021 Управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення № 057250003436 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком. Згідно зазначеного рішення на час звернення вік заявника становив 48 років, пільговий стаж роботи – 20 років 8 місяців 2 дні, страховий стаж роботи - 28 років 3 місяці 8 днів. За результатом розгляду наданих позивачем документів до страхового стажу не враховані періоди трудової діяльності з 01.03.2010 по 31.12.210, з 01.06.2018 по 31.03.2021, через відсутність сплати страхових внесків.
Листом від 29.06.2021 № 0500-1510-8/25553 Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області повідомило позивача про відмову в призначенні йому пенсії на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу – 25 років для призначення пенсії зично ч. 3 ст. 114 Закону № 1058. В листі зазначено, що на час звернення страховий стаж позивача становить 27 років10 місяців 27 днів, пільговий стаж – 23 роки 9 місяці 25 днів, з яких на провідних посадах – 3 роки 7 місяців 11 днів, навчання за фахом – 2 роки 11 місяців 17 днів. В листі зазначено, що до пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи: з 05.08.1992 по 26.03.1993 на підприємстві Селидівське ШПУ тресту «Селидіввуглебуд», оскільки відсутні документи, які підтверджують пільговий характер роботи та договори між підприємствами Селидівське ШПУ та шахта Котляревська», з 12.04.1993 по 17.09.1993 на підприємстві «Гірницьке ШБУ» тресту «Селидіввуглебуд», оскільки відсутні документи, які підтверджують пільговий характер роботи та договори між підприємствами Гірницьке ШБУ та Шахта «Котляревська», з 01.07.1997 по 25.08.1997 на підприємстві ПП «Вуглевидобуток» через відступіть документів, які підтверджують пільговий характер роботи.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).
Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини 2 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 1 Закону страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону страхувальниками є, роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частини 10, 12 статті 20 Закону № 1058).
Статтею 15 Закону № 1058 передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
Частиною 2 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058-XV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Статтею 113 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Частиною 1 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Частинами 1, 3 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846.
Відповідно до п. 1.9 цього Порядку у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Пунктом 4.2 цього Порядку також передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Цим пунктом визначено, крім цього, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За п. 20 цього Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
При вирішенні питання правомірності відмови позивачу у призначенні пенсії суд виходить із змісту документів, що розглядалися відповідачами, оцінка правомірності рішень здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості наведених в ньому підстав неврахування певних періодів роботи позивача у складі стажу.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 , що надавалась ним при зверненні за призначенням пенсії, містить записи про роботу у спірних періодах:
1. Селидівське ШПУ Тресту «Селидіввуглебуд»:
05.08.1992 прийнятий електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 6)
26.03.1993 – звільнений за власним бажанням (записи № 7);
2. Гірняцьке ШБУ тресту «Селидіввуглебуд»:
12.04.1993 прийнятий на роботу електрослюсарем 4 розряду та направлений на ділянку № 3 (запис № 8);
01.06.19993 направлений на теоретичне навчання по професії проходчик з відривом від виробництва (запис № 9);
20.07.1993 – направлений на виробничу практику (запис № 10);
13.09.1993 присвоєний 4 розряд підземного прохідника (запис № 11);
17.09.1993 – звільнений за власним бажанням (запис № 12)
3. ПП «Вугледобуток»:
01.07.1997 прийнятий підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 15);
10.09.1997 звільнений за власним бажанням (запис № 16);
4. ВП «Росія» ДП «Селидіввугілля»:
11.10.2004 учень гірника по ремонту гірничих виробіток з повним робочим днем в шахті;
16.1.12004 переведений гірником про ремонту гірничих виробіток з повним робочим днем в шахті.
Копія трудової книжки містить запис про роботу позивача на ДП «Селидіввугілля» станом на 19.05.2021.
Згідно з довідкою ВП «Шахта Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії позивач в період з 05.08.1992 по 26.0.1993 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за посадою електрослюсар на дільниці ГПУ № 2 (арк. справи 42). В додаткових відомостях цієї довідки зазначено, що 14.08.2017 архів Шахтопрохідницького управління тресту «Селидіввуглебуд» в/о Селидіввугілля передано на постійне зберігання ОП шахти 1/3 Новогродівська.
В довідках ВП «Шахта Котляревська» від 31.07.2020 (арк. справи 46) зазначені фактичні спуски позивача в періоди роботи з 05.08.1992 по 26.03.1993, з 12.04.1993 по 17.09.1993. Згідно з довідкою архівного відділу Новогродівської міської ради № 67 від 07.05.2020 позивач в період з 01.07.1997 по 25.08.1997 працював у ПП «Вугледобуток» за посадою прохідник.
У рішенні відповідача 1 про відмову в призначенні пенсії підстави неврахування періодів роботи позивача з 05.08.1992 по 26.03.1993, з 12.04.1993 по 17.09.1993 та з 01.07.1997 по 10.09.1997 до пільгового стажу на підставі відомостей трудової книжки не зазначені.
Посади, що обіймав позивач в наведені періоди віднесені до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 та постановою КМУ від 11.03.1994 № 162, що діяли протягом вказаних періодів роботи позивача.
Виконання позивачем робіт в період з 05.08.1992 по 26.03.1993, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах, крім відомостей трудової книжки підтверджено відомостями довідки про підтвердження трудового стажу, виданої ВП «Шахта Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» (арк. справи 42).
Суд не приймає посилання відповідачів на неможливість врахування цих періодів через відсутність документів, що підтверджують пільговий характер роботи та договорів між Гірняцьким ШБУ та ВП «Шахта Котляревська» ДП «Селидіввугілля», що видало довідки про підземні спуски в шахту, оскільки в даному випадку основним документом, на підставі якого визначається стаж позивача є трудова книжка. Трудова книжка позивача, копія якої наявна в матеріалах справи, містить всі необхідні відомості, що надають можливість визначити зайнятість позивача на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах в періоди з 12.04.1993 по 17.09.1993 та з 01.07.1997 по 25.08.1997.
Таким чином, відомостей в документах, що були в наявності у відповідача 2 на час вирішення питання про призначення пенсії достатньо для підтвердження зайнятості позивача на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах та врахування їх у складі пільгового стажу.
З приводу неврахування до страхового та пільгового стажу періодів роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2018 по 31.03.2021 суд зазначає наступне.
В індивідуальних відомостях про застраховану особу станом на 31.05.2021 наявна інформація про заробітну плату позивача в період з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2018 по 31.03.2021, відомості про сплату страхових внесків відсутні. Згідно довідок шахта «Котляревська» та ВП «Шахта Росія» від 19.10.2021 (арк. справи 107-108) за періоди з 01.03.20010 по 31.12.2010 та з 01.06.2018 по 31.03.2021 на заробітну плату позивача нараховані та сплачені страхові внески.
Положеннями Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” обов`язок щодо нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування позивача покладений на роботодавця. За змістом наведених положень відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Отже, несплата чи сплата не в повному обсязі роботодавцем страхових внесків не може бути перепоною призначення пенсії працівнику.
Тотожна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 20.03.2019 у справі № 688/947/17 (провадження № К/9901/35103/18).
Таким чином, відповідачем безпідставно не враховано до пільгового стажу позивача періоди його роботи з 01.03.20010 по 31.12.2010 та з 01.06.2018 по 31.03.2021 з підстав відсутності сплати страхових внесків.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що під час прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії відповідач 2 не дотримався вимог щодо всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів, пільговий стаж позивача обчислено невірно. Наведене свідчить про протиправність прийнятого відповідачем рішення від 10.06.2021 про відмову позивачу в призначенні пенсії та наявність підстав для їх задоволення судом.
Водночас, у задоволенні позовних вимог позивача про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з неврахування певних періодів роботи у складі стажу (страхового та спеціального) слід відмовити, оскільки безпосередній вплив на позивача права в даному випадку має саме рішення про відмову в призначенні пенсії, його скасування забезпечує поновлення порушених прав позивача.
При вирішенні питання кого з відповідачів слід зобов`язати врахувати до пільгового стажу позивача певні періоди роботи та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії суд виходить із того, що у відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1, за принципом екстериторіальності органом, що мав розглянути питання про призначення позивачу пенсії, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, який і є належним відповідачем щодо зазначених вимог позивача.
Таким чином, вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 01.06.2021 та зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи з 05.08.1992 по 26.03.1993, з 12.04.1993 по 17.09.1993, з 01.07.1997 по 25.08.1997, до пільгового та страхового стажу періоди роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2018 по 31.03.2021 є обґрунтованими та підлягають задоволенню, такі ж самі вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволенню не підлягають.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 8 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 908 грн, який суд вважає за можливе покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в повному обсязі, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
На підставі положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846, та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 10.06.2021 057250003436 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 05.08.1992 по 26.03.1993, з 12.04.1993 по 17.09.1993, з 01.07.1997 по 25.08.1997, до пільгового та страхового стажу - періоди роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.06.2018 по 31.03.2021
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - ІПН НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .;
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач 1) - код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3;
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (відповідач 2) - код ЄДРПОУ 135559341, місцезнаходження: 10003, Житомирська обл., м. Житомир, вул. О. Ольжича, буд. 7.
Суддя А.С. Михайлик