Рішення № 101104640, 04.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2021
Номер справи
200/8015/21
Номер документу
101104640
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2021 р. Справа№200/8015/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бєломєстнова О.Ю.

при секретарі: Щербак Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

29.06.2021 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 8), у якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачу у повторному розгляді заяви ОСОБА_1 від 18.04.2018 року про призначення йому пенсії за вислугу років згідно п.“а” ст.12 Закону України № 2263-ХІІ та прийняті відповідного рішення з урахуванням правових висновків, викладених у постанові об`єднаної палати Верховного Суду від 03.03.2021 року по адміністративній справі № 805/3923/18-а;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2018 року про призначення йому пенсії за вислугу років згідно п.“а” ст.12 Закону України № 2263-ХІІ та прийняти відповідне рішення з урахуванням правових висновків, викладених у постанові об`єднаної палати Верховного Суду від 03.03.2021 року по адміністративній справі №805/3923/18-а.

Позовні вимоги мотивує тим, що 22.03.2021 року позивачем була подана заява до відповідача про повторний розгляд заяви від 18.04.2018 року про призначення пенсії за вислугу років згідно п.“а” ст.12 Закону України № 2263-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та прийняття рішення з урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 03.03.2021 року по адміністративній справі № 805/3923/18-а. Однак, відповідачем йому було відмовлено у повторному розгляді заяви, оскільки питання щодо призначення пенсії позивачу за заявою від 18.04.2018 року було вирішено управлінням у квітні 2019 року.

Наголошує на тому, що постанова Кабінету Міністрів України № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей” є підзаконним нормативно-правовим актом, метою якого є конкретизація нормативного регулювання для вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах. При цьому позивач зазначає, що згідно подання про призначення пенсії за вислугою років від 09.04.2019 року, його вислуга років станом на 07.05.2013 року у календарному обчисленні складає 20 років 06 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні 25 років 08 місяців 22 дні. У спірних правовідносинах має застосовуватися саме пільгове обрахування вислуги років, на що вказує Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 року по адміністративній справі № 805/3923/18-а. Тому вважає, що має право на повторний перегляд заяви від 18.04.2018 року про призначення пенсії з урахуванням наведеного вище.

Ухвалою суду від 05.07.2021 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

28.07.2021 року через відділ діловодства та документообігу суду відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому просить у задоволенні позову відмовити повністю. Зазначає, що органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення, перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області було направлено до Головного управління ПФУ подання про призначення пенсії позивачу №159лк від 09.04.2019 року, згідно якого календарна вислуга років останнього становить 20 років 06 місяців 26 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років. Враховуючи викладене, Головним управлінням було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за вислугу років позивачу № 16/03-1-18 від 19.07.2019 року. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року по справі №200/1595/20-а визнані правомірними дії Головного управління щодо прийняття зазначеного рішення. Вважає, що питання щодо розгляду заяви позивача від 18.04.2018 року вже є вирішеним.

Стосовно застосування висновків Верховного Суду від 03.03.2021 року по справі №805/3923/18-а зазначає, що ст.58 Конституції України встановлено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто застосування зазначених висновків Верховного Суду можливо лише до тих обставин, які настали після 03.03.2021 року.

05.08.2021 року позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав відповідь на відзив, у якій зазначив, що предметом позову у даній справі є не оскарження прийнятого відповідачем рішення № 16/03-1-18 від 19.07.2019 року, а бездіяльність відповідача, внаслідок якої за заявою позивача від 22.03.2021 року не відбулася реалізація права на пенсію за вислугу років шляхом повторного розгляду заяви позивача від 18.04.2018 року, з урахуванням правових висновків Верховного Суду.

З 30.07.2021 року по 28.08.2021 року включно, та з 01.09.2021 року по 03.09.2021 року включно суддя Бєломєстнов О.Ю. перебував у відпустці.

06.09.2021 року ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Продовжено на 30 днів строк проведення підготовчого провадження у справі.

Ухвалою суду від 11.10.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Позивач у судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про час, дату та місце судового засідання.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши доводи сторін, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони в обґрунтування вимог та заперечень, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) згідно витягу з наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 07.05.2013 року № 140 о/с, позивача було звільнено з органів внутрішніх справ з 07.05.2013 року.

18.04.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за вислугою років.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 року у справі № 234/10552/18 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року у справі № 234/10552/18 – скасовано в частині відмови у задоволені позовних вимог до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та в цій частині задоволено позовні вимоги, а саме:

визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо не оформлення необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 ;

зобов`язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи, передбачені Постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2017 року №3-1 для призначення пенсії ОСОБА_1 за заявою від 18 квітня 2018 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України № 16/03-1-18 від 19.07.2019 року в призначенні позивачеві пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі заяви від 18 квітня 2018 року було відмовлено у зв`язку із відсутністю необхідної вислуги років.

Як вбачається з рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року по справі № 200/1595/20-а, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років; скасування рішення №16/03-1-18 від 19.07.2019 року про відмову в призначення пенсії за вислугу років; зобов`язання з 22.04.2019 року за заявою від 18.04.2018 року призначити пенсію за вислугою років на підставі п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зарахувавши до вислуги років на пільгових умовах - 25 років 8 місяців 22 дні.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2020 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року по справі №200/1595/20-а залишено без змін.

22.03.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перегляд рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 16/03-1-18 від 19.07.2019 року про відмову в призначенні пенсії за вислугу років. Посилаючись на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 03.03.2021 року по справі № 805/3923/18-а, позивач вказував, що Закон України № 2263-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачає можливість призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах особам, які мають право на пенсію за цим законом.

Листом-відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.04.2021 року було повідомлено позивача про те, що в квітні 2019 року Головним управлінням розглянуто документи та заяву позивача від 18.04.2018 року про призначення пенсії за вислугу років, які надійшли від ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області 22.04.2019 року. В поданні про призначення пенсії та наказі про звільнення від 07.05.2013 року вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні зазначена 20 років 06 місяців. Тому Головним управлінням раніше винесено рішення про відмову від 19.07.2019 року №16/03-1-18 в призначенні позивачу пенсії за вислугу років.

Спірним питанням у даній справі є можливість перегляду органом ПФУ прийнятого раніше рішення про відмову у призначенні пенсії, законність якого підтверджена рішенням суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначені Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно до п. 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку (п. 12 Порядку № 3-1).

Порядок № 3-1 не передбачає можливості повторного розгляду поданих документів, перегляду раніше прийнятих за ними рішень (крім випадків перерахунку раніше призначеної пенсії).

Судом встановлено, що на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 року у справі № 234/10552/18 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області у відповідності із вказаним вище порядком були направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області документи, для призначення пенсії позивачу за заявою від 18.04.2018 року, у тому числі подання для призначення пенсії № 159лк від 09.04.2019 року.

Відповідно до ст.49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України № 16/03-1-18 від 19.07.2019 року в призначенні позивачеві пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі заяви від 18 квітня 2018 року було відмовлено у зв`язку із відсутністю необхідної вислуги років. У рішенні зазначено, що відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються особам, які звільнені зі служби в період в період з 01.10.2012 року по 30.09.2013 року та на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше. В поданні для призначення пенсії та в наказі про звільнення від 07.05.2013 року № 140 о/с, зазначено, що вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні становить 20 років 6 місяців.

При цьому, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року по справі № 200/1595/20-а визнані правомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо прийняття рішення № 16/03-1-18 від 19.07.2019 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону № 2262-XII на підставі заяви від 18.04.2018 року у зв`язку із відсутністю необхідної вислуги років.

Рішення набрало законної сили.

На неприпустимість ігнорування судових рішень, які набрали законної сили, як вимогу забезпечення дотримання принципу верховенства права в контексті правової визначеності, вказано у низці рішень ЄСПЛ, зокрема у справі «Брумареску проти Румунії» (Brumarescu v. Romania) [GC], заява № 28342/95, п. 61, ECHR 1999-VII.

Водночас, після набрання законної сили рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року по справі № 200/1595/20-а судова практика зі спірного питання змінилася, про що свідчить поснова об`єднаної палати Верховного Суду від 03.03.2021 року по адміністративній справі № 805/3923/18-а. При визначенні права на призначення пенсії суд касаційної інстанції визнав правомірним застосування пільгового обчислення вислуги років замість календарного. При такому підході питання про призначення пенсії за заявою позивача від 18.04.2018 року наразі могло бути оцінено судом інакше.

Втім, як вже зазначалося, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року по справі № 200/1595/20-а набрало законної сили, тому воно не може бути проігноровано.

Позивач фактично просить суд переглянути рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року по справі № 200/1595/20-а у зв`язку зі зміною правових висновків Верховного Суду. Однак, суд першої інстанції не має повноважень апеляційної або касаційної інстанцій, тому позбавлений законних механізмів виправити можливу судову помилку, допущену при ухваленні рішення від 17.04.2020 року.

Ухвалення протилежних за змістом судових рішень щодо одного і того самого звернення позивача (заяви від 18.04.2018) є неприпустимим.

Крім того, суд наголошує на тому, що Порядок № 3-1 не передбачає призначення органом ПФУ пенсії за вислугу років на підставі окремої заяви особи, без відповідного подання уповноваженого структурного підрозділу та документів, передбачених пунктом 7 Порядку 3-1. Наявність у розпорядженні органу ПФУ отриманих разом з іншим поданням окремих документів з цього переліку не виключає обов`язок їх надання при новому зверненні, оскільки орган ПФУ не може самостійно визначати документи, на підставі яких особа просить призначити їй пенсію.

Позивач не позбавлений можливості реалізувати своє право на одержання пенсії за вислугу років, для чого йому слід ініціювати розгляд свого питання в встановленому порядку. У такому разі навіть при ідентичному за змістом поданні уповноваженого структурного підрозділу для призначення пенсії у органу Пенсійного фонду буде законна можливість застосувати правові висновки об`єднаної палати КАС ВС та у інший спосіб вирішити питання щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У разі нового звернення позивача за процедурою, передбаченою Порядком 3-1, відповідач буде зобов`язаний прийняти нове рішення, яке може бути предметом оскарження у суді. У цьому випадку предмет нового спору не збігатиметься з предметом спору у справі № 200/1595/20-а, що надасть можливість врахувати існуючі правові висновки Верховного Суду не порушуючи при цьому принципу правової визначеності.

З урахуванням недотримання процедурних норм Порядку 3-1, неможливості у межах даного спору переглянути рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2020 року по справі № 200/1595/20-а, позовні вимоги ОСОБА_1 з наведених у позовній заяві підстав не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 8) про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачу у повторному розгляді заяви ОСОБА_1 від 18.04.2018 року про призначення йому пенсії за вислугу років згідно п.“а” ст.12 Закону України № 2263-ХІІ та прийняті відповідного рішення з урахуванням правових висновків, викладених у постанові об`єднаної палати Верховного Суду від 03.03.2021 року по адміністративній справі № 805/3923/18-а; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.04.2018 року про призначення йому пенсії за вислугу років згідно п.“а” ст.12 Закону України № 2263-ХІІ та прийняти відповідне рішення з урахуванням правових висновків, викладених у постанові об`єднаної палати Верховного Суду від 03.03.2021 року по адміністративній справі № 805/3923/18-а – відмовити.

У судовому засіданні 04 листопада 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст судового рішення виготовлений та підписаний 15 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Бєломєстнов О.Ю.