Ухвала суду № 101104491, 09.11.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2021
Номер справи
160/21190/21
Номер документу
101104491
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

09 листопада 2021 року Справа № 160/21190/21

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши позовну заяву Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» (49107,м. Дніпро, шосе Запорізьке, б. 22, код ЄДРПОУ 23359034) до Управління Державної казначейської служби України у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області (52210, м. Жовті Води, вул. Хмельницького, 9, код ЄДРПОУ 36916755, Жовтоводська міська рада( 52200, м. Жовті Води, бульвар Свободи, 33, код ЄДРПОУ 26368938) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява від представника Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» до Управління Державної казначейської служби України у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області, Жовтоводська міська рада, в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Управління державної казначейської служби України у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області щодо здійснення примусового виконання наказу №904/3731/18 від 03.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та наказу №904/11170/16 від 20.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16;

- зобов`язати Управління державної казначейської служби України у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області здійснити заходи примусового виконання наказу №904/3731/18 від 03.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та наказу №904/11170/16 від 20.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16;

-визнати неправомірним, незаконним та скасувати п. 5 (строки виконання Програми) Бюджетної програми «Виконання судових рішень та виконавчих документів Жовтоводською міською радою» на 2019-2025 роки», затверджену рішенням міської ради від 25.09.2019 №2964-58/VII, зі внесеними змінами рішенням Жовтоводської міської ради №163-4/ VIIІ від 27.01.2021, в частині виділення коштів на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16;

- зобов`язати Жовтоводську міську раду внести зміни до бюджетної програми «Виконання судових рішень та виконавчих документів Жовтоводською міською радою» на 2019-2025 роки», затверджену рішенням міської ради від 25.09.2019 №2964-58/VII, зі внесеними змінами рішенням Жовтоводської міської ради №163-4/ VIIІ від 27.01.2021, в частині виділення коштів на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи (пункти 1, 2 частини першої статті 4 КАС).

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з цим, фактично Управління державної казначейської служби України у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області у спірних правовідносинах не здійснює владних управлінських функцій, оскільки в основі цього спору лежить питання щодо примусового виконання наказу №904/3731/18 від 03.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та наказу №904/11170/16 від 20.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16.

Отже, з наведених обставин справи вбачається, що оскаржувана бездіяльність Управління державної казначейської служби України у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області вчинена на підставі та на виконання виконавчого наказу №904/3731/18 від 03.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та наказу №904/11170/16 від 20.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16.

З огляду на цей факт, позивач, оскаржуючи бездіяльність відповідача - Управління державної казначейської служби України у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області повинен був звернутися до суду, який видав наказ, а саме Господарського суду Дніпропетровської області.

Тобто, згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд не наділений повноваженнями щодо зобов`язання здійснити заходи примусового виконання наказу №904/3731/18 від 03.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та наказу №904/11170/16 від 20.08.2020, виданого на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16.

Таким чином, за суб`єктним складом сторін та характером спірних відносин позовні вимоги, викладені в пункті 2 та 3 прохальної частини позовних вимог підлягають розгляду в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України, а тому суд відмовляє у відкритті провадження в цій частині позовних вимог.

Позовні вимоги, викладені в пункті 4 та 5 прохальної частини позовних вимог, відповідають вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, підсудні Дніпропетровському окружному адміністративному суду та підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження згідно частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 65, 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Прийняти позов до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №160/21190/21 за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» до Управління Державної казначейської служби України у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області, Жовтоводська міська рада в частині позовних вимог:

-визнати неправомірним, незаконним та скасувати п. 5 (строки виконання Програми) Бюджетної програми «Виконання судових рішень та виконавчих документів Жовтоводською міською радою» на 2019-2025 роки», затверджену рішенням міської ради від 25.09.2019 №2964-58/VII, зі внесеними змінами рішенням Жовтоводської міської ради №163-4/ VIIІ від 27.01.2021, в частині виділення коштів на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16;

- зобов`язати Жовтоводську міську раду внести зміни до бюджетної програми «Виконання судових рішень та виконавчих документів Жовтоводською міською радою» на 2019-2025 роки», затверджену рішенням міської ради від 25.09.2019 №2964-58/VII, зі внесеними змінами рішенням Жовтоводської міської ради №163-4/ VIIІ від 27.01.2021, в частині виділення коштів на виконання ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2020 у справі №904/3731/18 та ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 20.08.2020 у справі №904/11170/16.

В іншій частині позовних вимог відмовити у відкритті провадження.

Справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суддею Захарчук Борисенко Н.В., одноособово.

Призначити справу до розгляду у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м.Дніпро, вул.Академіка Янгеля, 4.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Згідно з частиною 3 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду.

Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи та надати до суду докази такого направлення (надання).

Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи та надати до суду докази такого направлення (надання).

Інформацію щодо адміністративної справи учасники справи можуть отримати на офіційному порталі судової влади України у мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: https://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam).

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи, відповідачу - копію позовної заяви та додані до неї документи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає, за винятком оскарження відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності. Ухвала про відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко