
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
09 листопада 2021 року Справа№ 160/12734/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Царікової О.В.,
секретаря судового засідання: Голубцової А.І.,
за участю:
представника позивача: Бежовця І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" про заміну неналежного позивача в адміністративній справі №160/12734/21 за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
28.07.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ", в якій позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі операторської та обладнання АЗС Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" (код ЄДРПОУ 41525963) за адресою: Київська область, м.Бровари, бульвар Незалежності, 18, шляхом зобов`язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень, зазначених в акті позапланової перевірки №269 від 23.04.2021.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/12734/21. Розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
01.10.2021 до суду надійшло від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" клопотання про заміну неналежного позивача в адміністративній справі №160/12734/21 (вх. №85223/21), в якому заявник, посилаючись на положення статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, просить замінити позивача у справі - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на Державну службу України з надзвичайних ситуацій.
В обгрунтування означеного клопотання представник відповідача, посилаючись на положення ч.4 і ч.7 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та п. 17 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, зазначив, що Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ. Враховуючи викладене, заявник клопотання вважає, що право на звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації (роботи) будівлі операторської та обладнання АЗС Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємства має виключно Державна служба України з надзвичайних ситуацій, яка не є позивачем у справі.
09.11.2021 до суду надійшли від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області заперечення на означене клопотання (вх. №16933/21-ел), в яких позивач зазначив, що твердження відповідача про відсутність у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області адміністративної процесуальної дієздатності звертатися до суду із позовом про застосування заходів реагування не відповідає дійсності та спростовується положеннями чинного законодавства та Положеннями про Державну службу України з надзвичайних ситуацій та про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області.
Представник позивача у судовому засіданні 09.11.2021 проти задоволення вищевказаного клопотання представника відповідача заперечив.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" у судове засідання 09.11.2021 не з`явився, відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухваши думку представника позивача, дослідивши доводи заявника, викладені в означеному клопотанні, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача, з огляду на таке.
Згідно із приписами ч. 3, ч. 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено пору вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реал і ти продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
За правилами пункту 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (частина 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно з Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 (далі - Положення №1052), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пунктом 7 Положення №1052 встановлено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до підпункту 48 пункту 4 Положення №1052, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Крім того, згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, затвердженого наказом ДСНС №3 від 04.02.2013 (в редакції наказу ДСНС №661 від 12.11.2018) (далі - Положення), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Підпунктом 35 пункту 4 Положення встановлено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Аналогічна правова позиція із наведеного питання була викладена у постанові Верховного Суду від 28.10.2021 у справі № П/320/1128/20.
Таким чином, у суду відсутні правові підстави для заміни позивача у справі - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на Державну службу України з надзвичайних ситуацій, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" про заміну неналежного позивача в адміністративній справі №160/12734/21 є таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 48, 236, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" про заміну неналежного позивача в адміністративній справі №160/12734/21 відмовити.
Копію цієї ухвали суду направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Повний текст ухвали складений 15.11.2021.
Суддя О.В. Царікова