Рішення № 101101151, 18.10.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
160/13778/21
Номер документу
101101151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 року Справа № 160/13778/21

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій з урахуванням заяви про уточнення формулювання позовних вимог від 20.09.2021 року, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне, пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 23.03.2021 року;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції мобілізації з 17.10.2015 року по 05.02.2016 року, з 27.02.2016 року по 18.07.2016 року в стаж роботи за провідною професією «гірничий робітник очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті» з урахуванням роз`яснень Міністерства соціальної політики від 20.01.1992 року №8;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три період проходження військової служби при частковій мобілізації з 14.05.2015 року по 17.10.2015 року, з 05.02.2016 року по 27.02.2016 року, з 18.07.2016 року по 20.07.2016 року в стаж роботи за провідною професією «гірничий робітник очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті» з урахуванням роз`яснень Міністерства соціальної політики від 20.01.1992 року №8;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно з заявою про призначення пенсії з 23.03.2021 року та з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як працівнику на якого поширюється дія ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що зайнятий повний робочий день під землею.

В обґрунтування заявлених позовних позивач зазначив, що він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, проте отримав відмову через відсутність достатнього стажу для призначення такої пенсії. Відмова у не зарахуванні йому часу проходження служби, де він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три, тобто в одинарному розмірі, а не в потрійному та призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та до Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 р. “Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років”, безпідставна.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На виконання вимог ухвали суду 13.09.2021 року відповідачем було подано відзив на позов, в якому зазначено, що позивач дійсно звернувся з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах. Згідно з довідкою Військової частини В0331 №35/2193 від 25.07.2016 р. протягом періоду з 17.10.2015 р. по 05.02.2016 р. та з 27.02.2016 р. по 18.07.2016 р. позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Але, вищезазначена довідка не містить запису про те, що "зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці". Крім того, зарахувати весь період проходження військової служби при частковій мобілізації, а саме: період з 14.05.2015 р. по 17.10.2015 р., з 05.02.2016 р. по 27.02.2016 р., з 18.07.2016 р. по 20.07.2016 р. немає законних підстав, оскільки це суперечить наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року, на який посилається позивач. Зважаючи на викладене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 23.03.2021 року звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданим 19.04.2016 року позивач має статус учасника бойових дій.

Своїм листом 12.04.2021 №0400-010303-8/51892 Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача про відмову в призначенні пенсії. Відповідач обґрунтував відмову не досягненням позивачем пенсійного віку, оскільки за розрахунками пенсійного органу його пільговий стаж складає 23 роки 01 місяців 24 днів, пільговий стаж - 6 років 04 місяців 07 днів, військова служба в особливий період - 01 рік 01 місяць 04 дні, навчання за фахом - 02 місяців 03 днів, що недостатньо для призначення пенсії на дату звернення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Спірним в межах даної справи є застосування положень Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. №530 і зарахування періодів військової служби позивача до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Відповідно до ст.14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах.

Згідно з ст.2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Згідно з абз.2 ст.8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ (зі змінами та доповненнями) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України”, зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України”, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України”, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України”, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Так, Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/2607 відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.

Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Також, постановою КМУ від 17.07.1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 по справі №348/347/17.

Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Разом з тим, суд звертає увагу, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями ст.2 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до пункту 4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до п.1 ст.2 Закону також віднесено і військову службу.

З матеріалів справи видно, що згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 позивач працював на різних посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах:

Шахта «Самарська» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»

- 12.11.2001 р. - 18.10.2001 р. - учень машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті;

- 19.11.2001 р. - 12.01.2002 р. - навчання на курсах УКК за спеціальністю «гірничий робітник підземний» та «Машиніст підземних установок»;

12.01.2002 р. – 24.10.2003 р. - машиніст підземних установок з повним робочим днем в шахті;

- 24.10.2003 р. - 21.11.2003 р. - учень гірничого робітника з повним робочим днем в шахті;

- 21.11.2003 р. - 18.10.2004 р. - гірничий робітник підземний з повним робочим днем в шахті;

- 18.10.2004 р. - 31.12.2004 р. - навчання на курсах УКК за спеціальністю «гірничий робітник очисного вибою підземний»;

- 31.12.2004 р. - 28.01.2005 р. - гірничий робітник підземний з повним робочим днем в шахті;

- по теперішній час (23.03.2021 року - дата звернення з заявою про призначення пенсії) - гірничий робітник очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті, в цьому ж періоді включений період мобілізації з 14.05.2015 року по 20.07.2015 року.

Робота на зазначених посадах віднесена до Списку № 1, пільговий характер праці підтверджується пільговою довідкою № 202 від 23.03.2021 року, наданою разом із заявою про призначення пільгової пенсії, та складає: 03 роки 00 місяців 01 днів - робота за непровідною професією та навчання на курсах УКК за непровідною професією; 16 років 04 місяців 07 днів - робота за провідною професією.

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_3 на підставі наказу Президента України №15/2015 від 14.01.2015 року позивач проходив військову службу при частковій мобілізації з 14.05.2015 року по 20.07.2016 року із збереженням місця роботи та середнього заробітку на час проходження військової служби.

Згідно з довідкою №35/2193 від 25.07.2016 року під час мобілізації позивач брав безпосередню участь у бойових діях в зоні АТО в період з 17.10.2015 року по 05.02.2016 року; з 27.02.2016 року по 18.07.2016 року.

Таким чином, в зазначений період позивач приймав участь у бойових діях у складі діючої армії, а отже на позивача розповсюджується дія наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 р.

Згідно з листом відповідача від 21.04.2021 р. №0400-010303-8/51892 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, пільговий стаж за ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” становить 23 роки 06 місяців 09 днів.

Відповідно до розрахунку страхового стажу з урахуванням перетину періодів, період проходження позивачем військової служби в особливий період з 14.05.2015 р. по 20.07.2016 р.р. зарахований в одинарному розмірі.

Суд вважає, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три місяці) періоди проходження позивачем військової служби в зоні антитерористичній операції.

З урахуванням норм п.2.3 розділу ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 р. №530, ст.57 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та записів у військовому квитку позивача серії НОМЕР_4 , періоди участі його в антитерористичній операції підлягають зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах у кратному розмірі, виходячи із розрахунку один місяць служби за три місяці.

За таких обставин, суд приходить до висновку, дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби позивачем в особливий період з 14.05.2015 р. по 20.07.2016 р. є протиправними, а тому слід зобов`язати відповідача зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції мобілізації з 17.10.2015 року по 05.02.2016 року, з 27.02.2016 року по 18.07.2016 року в стаж роботи за провідною професією «гірничий робітник очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті» та період проходження військової служби при частковій мобілізації з 14.05.2015 року по 17.10.2015 року, з 05.02.2016 року по 27.02.2016 року, з 18.07.2016 року по 20.07.2016 року в стаж роботи за провідною професією «гірничий робітник очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті».

Але, суд вважає необґрунтованою позовну вимогу щодо зобов`язання відповідача призначити йому з 23.03.2021 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, та з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як працівнику на якого поширюється дія ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що зайнятий повний робочий день під землею, оскільки згідно з вимогами ст.58 Закону №1058 Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає лише за можливе зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.03.2021 року щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах роботи, відповідно до ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з урахування висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог позивачу слід відмовити.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що даний позовна заява підлягає частковому задоволенню, з викладених вище підстав.

Судовий збір по справі не стягується.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне, пенсійне страхування» на підставі його заяви про призначення пенсії від 23.03.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції мобілізації з 17.10.2015 року по 05.02.2016 року, з 27.02.2016 року по 18.07.2016 року в стаж роботи за провідною професією «гірничий робітник очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті» з урахуванням роз`яснень Міністерства соціальної політики від 20.01.1992 року №8.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 один місяць служби за три період проходження військової служби при частковій мобілізації з 14.05.2015 року по 17.10.2015 року, з 05.02.2016 року по 27.02.2016 року, з 18.07.2016 року по 20.07.2016 року в стаж роботи за провідною професією «гірничий робітник очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті» з урахуванням роз`яснень Міністерства соціальної політики від 20.01.1992 року №8.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.03.2021 року щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах роботи, відповідно до ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з урахування висновків суду.

У задоволенні решти позовної заяви – відмовити.

Судовий збір по справі не стягується.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Суддя К.С. Кучма