
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2021 року Справа № 160/9097/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07.06.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції:
- щодо видачі довідки №3./141 від 08.04.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 без врахування таких додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання - 50%; підвищення посадового окладу 10%; надбавка за ОУС 50%; надбавка за очікувану пенсію 35% -289,18 грн; розмір премії 33,3%;
- щодо визначення надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків замість 45 відсотків у довідці №3/141 від 08.04.2021 року неправомірними;
- щодо відмови здійснити дії відповідно до статті 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 та у п`ятиденний строк повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05 березня 2019 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській об ласті, а саме:
- відмови в прийнятті Заяви на перерахунок пенсії ОСОБА_1 через Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України у відповідності положень пункту 4 та складеною за формою додатку 1 Порядку положень до статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1;
- не оформлення Листа-повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії з залученням «додаткового документу» Довідки (відомостей) з інформацією про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року ОСОБА_1 за пунктом 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до положень статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1;
- зобов`язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції - підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за посадою начальник загону УІН 94 УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме посадовий оклад 5680 грн; підвищення посадового окладу 10% -570 грн; оклад за військовим (спеціальним) 1590 грн; надбавка за вислугу років 45% - 3270 грн; надбавка за ОУС 50%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 33,3%, надбавка за очікувану пенсію 35% - 289,18 грн, для проведення з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії;
- здійснити дії в Порядку положень до статті 49 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області формалізованих документів, з отриманням Розписки-повідомлення за пунктом 14 та формою 4 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 Заяви ОСОБА_1 на перерахунок пенсії у відповідності положень пункту 4 та складеною за формою додатку 1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року №3-1, через уповноважений структурний підрозділ Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з завіренням копії Національного паспорту, ідентифікаційного коду та реквізитів банківського рахунку;
- оформлення та подання Листа-повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року ОСОБА_1 згідно з положеннями статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з залученням «додаткового документу» Довідки (відомостей) з інформацією про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до пункту 23, пункту 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1;
- після одержання списків осіб (форма № 5 Порядку 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі ОСОБА_1 , від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зазначити у них вищевказані зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, і в п`ятиденний строк після надходження списків передати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 у справі № 160/13006/20 відповідачем була оформлена та надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.04.2021, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 склав 13 896,32 грн., в тому числі: посадовий оклад: 5 680,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор внутрішньої служби – 1 590,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) – 2 908,00 грн.; премія (26,4%) – 1 499,52 грн.; надбавка за особливості проходження служби (21,8%) – 2 218,80 грн. Однак, при оформленні означеної довідки відповідачем не було враховано таких додаткових видів грошового забезпечення як надбавка за особливо важливі завдання - 50%; підвищення посадового окладу 10%; надбавка за ОУС 50%; надбавка за очікувану пенсію 35% -289,18 грн. Крім того, вказаний розмір премії 26,4% визначено помилково, оскільки при призначенні пенсії ОСОБА_1 враховувався розмір премії 33,3%. Так само було зменшено і розмір надбавки за вислугу років з 45% до 40%. Також позивачем зазначено, що Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не здійснено повідомлення та направлення до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір сум грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі ст. 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, у зв`язку з невідповідністю останньої вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду, 15.06.2021 позивачем були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 відкрито провадження у справі № 160/9097/21 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
03.08.2021 представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що відповідачем складено та надано заявникові, довідку від 08.04.2021 №3/141 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019. Названу довідку, складено з урахуванням положень Порядку № 45, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, постанови Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. У свою чергу, Кабінет Міністрів України, прийняв постанову від 30.08.2017 № 704, якою затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового, окладу надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Зокрема, постановою встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.п. 6 п. 6 Постанови № 704). При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ № 704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Крім того, відповідачем наголошено, що вислуга років позивача, яка визначена при звільненні зі служби, на пільгових умовах для призначення пенсії – 21 рік 08 місяців 19 днів не є вислугою років, яка обчислена станом на 05.03.2019 та не є вислугою років у якій відповідні періоди служби зараховані відповідною комісією за правилами встановленими Порядком №180/5. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
04.08.2021 на адресу суду від позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій було підтримано позицію, викладену в адміністративному позові та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві, як підстави для задоволення позову.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 була призначена пенсія по лінії МВС України, за вислугу років, як працівнику органів внутрішніх справ, у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 53% від грошового забезпечення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 у справі №160/13006/20 позовну заяву ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо відмови ОСОБА_2 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_2 .
Зобов`язано Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_2 , з урахуванням висновків суду, наведених в даному рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У зв`язку з цим, Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на ім`я позивача було складено довідку від 08.04.2021 №3/141, в якій були враховані наступні складові грошового забезпечення:
посадовий оклад – 5 680,00 грн.;
оклад за військовим (спеціальним) званням майор внутрішньої служби – 1 590,00 грн.;
надбавка за вислугу років 40 відсотків – 2 908,00 грн.;
премія 26,40% - 1 499,52 грн.;
надбавка за особливості проходження служби 21,80% - 2 218,80 грн.
Усього 13 896,32 грн.
Не погоджуючись з вказаною довідкою позивач зазначає, що йому при призначенні пенсії, крім вищевказаних сум грошового забезпечення, було враховано також щомісячні додаткові види грошового забезпечення такі як: підвищення окладу 10%, надбавка за ОУС 50%, премія 33,3%, надбавка від належної пенсії 35% - 289,18 грн.
Крім того, надбавка за стаж служби розрахована не вірно, замість 45% зазначено 40%, що не відповідає дійсності.
26.04.2021 позивач звернувся із заявою до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про надання нової довідки для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: підвищення окладу 10%, надбавка за ОУС 50%, премія 33,3%, надбавка від належної пенсії 35% - 289,18 грн. та із зазначенням надбавки за стаж служби 45%, замість невірно визначеної 40%.
Листом № 3.3-92621/7-666 від 14.05.2021 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що при складанні довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, розмір надбавки за вислугу років визначено відповідно до інформації, викладеної у списку Головного управління ГІФУ у Дніпропетровській області. Тобто, у списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, наданому Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровської області до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, ОСОБА_1 визначена процентна надбавка за вислугу років в розмірі 30%, що відповідно до додатку 29 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2017 №1294 відповідає вислузі від 15 до 20 років. У додатку 16 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 вислузі від 15 до 20 років відповідає надбавка в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.
Таким чином, в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавку за вислугу років визначено в розмірі 40%, що відповідає діючому законодавству.
Крім того повідомлено, що для перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення та премії враховуються в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 у справі 160/13006/20 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, направлено нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії листом від 08.04.2021 року №2611/Кр-21.
Отже, на даний час не має підстав для надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Позивач, не погодившись з діями відповідача, звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Суд зазначає, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262-XII).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Щодо визначення розміру додаткових видів грошового забезпечення в оновленій довідці суд зазначає, що згідно пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати:
посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;
посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;
надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;
3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Пунктом 6 постанови №704 передбачено, виплачувати:
1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців розвідувальних органів), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16, а військовослужбовцям розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) - в розмірі 3 відсотків посадового окладу за кожний календарний рік вислуги років, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
2) доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
3) доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які обіймають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю, і мають вчене звання доцента, старшого наукового співробітника або старшого дослідника, в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;
4) надбавку за спортивні звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають спортивне звання “заслужений тренер”, “заслужений майстер спорту”, “майстер спорту міжнародного класу”, в розмірі 10 відсотків посадового окладу, “майстер спорту” - 5 відсотків посадового окладу. За наявності двох і більше звань надбавка до посадового окладу виплачується за одним (вищим) званням.
Надбавка за спортивні звання виплачується військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в разі, коли їх діяльність відповідає за профілем спортивним званням;
5) надбавку за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають почесні звання “заслужений” або “народний”, в розмірі відповідно 10 і 15 відсотків посадового окладу.
Надбавка за почесні звання “заслужений” і “народний” виплачується військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в разі, коли виконання ними службових обов`язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням;
6) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
7) грошову допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби, в розмірі восьми, а зазначеним особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - дванадцяти посадових окладів;
8) одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту в таких розмірах:
особам рядового складу - вісім розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
особам сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу - дев`ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Згідно з абз. 1 п. 5 Порядку №45, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Беручи до уваги викладене, суд вважає за необхідне зазначити, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі для грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою.
При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби. Цей розмір не є гарантованим і має індивідуальний характер. Коло працівників, яким ці виплати здійснюються, а також відсотковий розмір набавок та премій визначаються виключно керівником та залежать від особистого внеску працівника в загальний результат роботи. Виплата премії керівником не є обов`язком, а лише засобом заохочення для покращення роботи працівників, яке відповідний керівник застосовує на власний розсуд.
Тож, для визначення у довідці Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції премії у розмірі 33,3%, немає підстав.
Більш того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 5 Порядку № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Оскільки, постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 підвищення посадового окладу, надбавка за ОУС та надбавка за очікувану пенсію не передбачені, підстав для зазначення таких додаткових видів грошового забезпечення у довідці не має.
Поряд з цим, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що основний розмір пенсії позивача склав 53% грошового забезпечення (вислуга років 21).
Згідно з додатком 16 до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 надбавка за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу встановлюється у розмірі 45% при вислузі від 20 до 25 років.
Отже, оскільки вислуга років ОСОБА_1 становить 21 рік, надбавка за вислугу років йому мала бути встановлена на рівні 45%, тоді як у довідці №3/141 від 08.04.2021 така надбавка визначена у розмірі 40%.
Поряд з цим, суд не погоджується с доводами відповідача, що надбавка за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 40% розрахована за правилами Порядку обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.01.2019 №180/5, оскільки матеріали справи не містять доказів проведення такого розрахунку, тоді як матеріали справи містять протоколи попередніх перерахунків пенсій ОСОБА_1 , з яких вбачається, що вислуга років позивача становить 21 рік.
Крім того, суд вважає за необхідне акцентувати увагу на тому, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, у той час як відсоткове значення наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Беручи до уваги викладене, слід дійти висновку, що відповідачем при оформленні ОСОБА_1 довідки № 3/141 від 08.04.2021 помилково зазначено його розмір надбавки за вислугу років 40%, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне зобов`язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: посадовий оклад 5 680,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) 1 590,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 3 271,50 грн., премія 26,40% - 1 499,52 грн., надбавка за особливості проходження служби 21,80% - 2 218,80 грн., для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
Що стосується позовних вимог щодо визнання протиправними дій Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції:
- щодо відмови здійснити дії відповідно до статті 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 та у п`ятиденний строк повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05 березня 2019 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській об ласті, а саме:
- відмови в прийнятті Заяви на перерахунок пенсії ОСОБА_1 через Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України у відповідності положень пункту 4 та складеною за формою додатку 1 Порядку положень до статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1;
- не оформлення Листа-повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії з залученням «додаткового документу» Довідки (відомостей) з інформацією про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року ОСОБА_1 за пунктом 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до положень статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1;
- зобов`язання Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції:
- здійснити дії в Порядку положень до статті 49 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області формалізованих документів, з отриманням Розписки-повідомлення за пунктом 14 та формою 4 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 Заяви ОСОБА_1 на перерахунок пенсії у відповідності положень пункту 4 та складеною за формою додатку 1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року №3-1, через уповноважений структурний підрозділ Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з завіренням копії Національного паспорту, ідентифікаційного коду та реквізитів банківського рахунку;
- оформлення та подання Листа-повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року ОСОБА_1 згідно з положеннями статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з залученням «додаткового документу» Довідки (відомостей) з інформацією про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до пункту 23, пункту 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1;
- після одержання списків осіб (форма № 5 Порядку 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі ОСОБА_1 , від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зазначити у них вищевказані зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, і в п`ятиденний строк після надходження списків передати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, то такі вимоги, на переконання суду, задоволенню не підлягають, оскільки заявлені передчасно.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо визначення ОСОБА_1 надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків замість 45 відсотків у довідці №3/141 від 08.04.2021.
Зобов`язати Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: посадовий оклад 5 680,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) 1 590,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 3 271,50 грн., премія 26,40% - 1 499,52 грн., надбавка за особливості проходження служби 21,80% - 2 218,80 грн., для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867332) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 454,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення суду складено 01.09.2021 року.
Суддя А. Ю. Рищенко