
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення заяви про збільшення позовних вимог без розгляду
09 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/5905/21 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Щерблюк Ю.О.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Державного архіву Волинської області Б`ялої І.В.,
представника відповідача Волинської обласної державної адміністрації Захарунь І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву позивача про збільшення позовних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного архіву Волинської області, Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Державного архіву Волинської області, Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу від 05.05.2021 року №29-ОС, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов`язання вчинити дії.
В судовому засіданні 09.11.2021 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог відповідно до якої просить зобов`язати Державний архів Волинської області, Волинську обласну державну адміністрацію внести зміни до пункту 12 Положення про державний архів Волинської області, затвердженого розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за №202 «Про затвердження у новій редакції Положення про державний архів Волинської області» виклавши його в наступній редакції: «Директор державного архіву області має заступників, який призначається на посаду та звільняється з посади директора архів відповідно до Закону України «Про державну службу».
Представники відповідачів в судовому засіданні просили залишити заяву без розгляду.
Суд, заслухавши думку учасників справи, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що заяву позивача про збільшення позовних вимог слід залишити без розгляду з врахуванням наступного.
Частиною першою ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частини третя статті 122 КАС України).
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
09.11.2021 позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, просить зобов`язати Державний архів Волинської області, Волинську обласну державну адміністрацію внести зміни до пункту 12 Положення про державний архів Волинської області, затвердженого розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за №202 «Про затвердження у новій редакції Положення про державний архів Волинської області» виклавши його в наступній редакції: «Директор державного архіву області має заступників, який призначається на посаду та звільняється з посади директора архів відповідно до Закону України «Про державну службу».
Поряд з цим, позивачем вже подавалась заява про збільшення позовних вимог з аналогічних підстав, так 27.10.2021 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог відповідно до якої просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за № 202 «Про затвердження у новій редакції Положення про державний архів Волинської області», зобов`язати Державний архів Волинської області та Волинську державну обласну адміністрацію розробити, затвердити та прийняти у новій редакції Положення про державний архів Волинської області з посадою заступника директора Державного архіву Волинської області.
Ухвалою суду від 03.11.2021 року заяву ОСОБА_1 від 27.10.2021 року про збільшення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за № 202 «Про затвердження у новій редакції Положення про державний архів Волинської області» залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення недоліків останньої у відповідності до частини тринадцятої статті 171 КАС України. Недоліки позовної заяви повинні бути усунені позивачем протягом п`яти днів з моменту отримання копії вказаної ухвали шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом, у якій вказати підстави для поновлення строку, та надати відповідні докази поважності причин його пропуску.
На виконання ухвали суду від 03.11.2021 року ОСОБА_1 подано заяву про поновлення строку звернення до суду, як пропущеного з поважних причин.
Ухвалою суду від 09.11.2021 року заяву ОСОБА_1 від 27.10.2021 року про збільшення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за № 202 «Про затвердження у новій редакції Положення про державний архів Волинської області» залишено без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, таким чином вже судом при розгляді даної справи вирішувалось питання щодо розгляду заяви про збільшення позовних вимог в якій заявлялись аналогічні вимоги щодо оскарження розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за № 202.
У даній заяві від 09.11.2021 року позивач вказує, що копію розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за № 202 №Про затвердження у новій редакції Положення про державний архів Волинської області» на 1 аркуші та Положення про державний архів Волинської області (далі - Положення) на 9 аркушах вона отримала в судовому засіданні 12.10.2021 року, проте не просить про поновлення строку звернення з даною вимогою.
Крім того, як встановлено судом, при розгляді Волинським окружним адміністративним судом справи №140/2060/18 за позовом ОСОБА_1 до Державного архіву Волинської області, директора Державного архіву Волинської області Карасюка Сергія Вікторовича, Волинської обласної державної адміністрації, голови Волинської обласної державної адміністрації Савченка Олександра Ілліча, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент фінансів Волинської обласної державної адміністрації, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, визнання протиправними та скасування розпорядження, наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, ОСОБА_1 24.06.2019 року подавала заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просила визнати протиправним розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 9 квітня 2018 року за №202 «Про затвердження у новій редакції Положення про Державний архів Волинської області» та ухвалою суду від 24.06.2019 року залишено без розгляду уточнені позовні вимоги, згідно поданої заяви від 23 червня 2019 року, що вбачається з вказаної ухвали суду від 24.06.2019 року, яка додана до матеріалів позову.
Таким чином, ОСОБА_1 станом на 24.06.2019 року було відомо про розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 9 квітня 2018 року за №202 «Про затвердження у новій редакції Положення про Державний архів Волинської області».
Однак із заявою про збільшення позовних вимог позивач звернулася лише 27.10.2021, більш як через два роки, тобто із пропуском встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України місячного строку.
На думку суду, подавши 09.11.2021 року в судовому засіданні заяву про збільшення позовних вимог шляхом зобов`язання Державного архіву Волинської області, Волинської обласної державної адміністрації внести зміни до пункту 12 Положення про державний архів Волинської області, затвердженого розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за №202 де передбачивши посаду заступників, вимога позивача стосується зобов`язання внесення змін в Положення №202, тому являється похідною вимогою від вимоги про визнання протиправним та скасування Положення №202, а відтак строк звернення в цьому випадку з позовом перевищує шестимісячний термін, що є підставою для залишення заяви ОСОБА_1 від 09.11.2021 року без розгляду.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 6 частини 5 статті 44 КАС України, учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Обґрунтовуючи висновки про обов`язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, у рішенні від 07.07.1989 у справі «Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain» Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов`язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 вказав, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише ті обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами. За висновком Суду, чітко визначені та однакові для всіх учасників справи строки звернення до суду, здійснення інших процесуальних дій є гарантією забезпечення рівності сторін та інших учасників справи, а для цього має бути також виконано умову щодо недопустимості безпідставного поновлення судами пропущеного строку.
Аналогічна правова позиція щодо застосування строку звернення до суду в такій категорії справ викладена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 15.09.2021 року в справі №360/1934/21 та в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 16.06.2021 року в справі № 280/9647/20.
Зважаючи на вищевикладене, суд залишає заяву про збільшення позовних вимог без розгляду.
Керуючись статтями 122, 240, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 від 09.11.2021 року про збільшення позовних вимог щодо зобов`язання Державного архіву Волинської області, Волинської обласної державної адміністрації внести зміни до пункту 12 Положення про державний архів Волинської області, затвердженого розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 09.04.2019 за №202 залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання суддею шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені статтями 295, 297 КАС України та з врахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич
Повна ухвала суду складена 15.11.2021 року.