Рішення № 101100932, 15.11.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
140/6810/21
Номер документу
101100932
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/6810/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовського О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач 1) про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні пільгового стажу та призначення пільгової пенсії; зобов`язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи з 26.01.1988 по 05.03.1993 та призначити пільгову пенсію за віком з врахуванням зарахованого стажу роботи з 15.06.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , досягнувши пенсійного віку, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 15.06.2021. Водночас, відповідач відмовив у призначенні пенсії з тих підстав, що період роботи з 26.01.1988 по 05.03.1993 у ПАТ «Донбасшахтобуд» не підлягає зарахуванню, так як довідка про підтвердження пільгового стажу №02/02-22 від 01.04.2021 не відповідає додатку №5 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637.

ОСОБА_1 вважає дану відмову безпідставною та незаконною, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

У відзиві на позов відповідач 1 його вимог не визнав та зазначив, що довідка про особливий характер роботи, видана ПАТ «Донбасшахтобуд» 01.04.2021 № 02/02-22 підготовлена з порушенням порядку її видачі — не засвідчена належним чином печаткою та не містить підпису трьох відповідальних осіб. Тобто для зарахування періоду роботи з 26.01.1988 по 05.03.1993 у ПАТ «Донбасшахтобуд» не було правових підстав.

Згідно записів трудової книжки та з врахуванням служби в армії та навчання страховий стаж позивача становить лише 20 років 10 місяців страхового стажу (у віці 52 роки необхідно 52,6 роки), документально підтверджено 2 роки стажу роботи по Списку №1, що є не достатнім для набуття права на пільгове пенсійне забезпечення.

Враховуючи наведене позов ОСОБА_1 є безпідставним та необґрунтованим, а рішення ГУ ПФУ в Одеській про відмову в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах не можна вважати протиправними.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 залучено до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області (далі- ГУ ПФУ у Одеській області, відповідач 2). Вирішено судовий розгляд справи проводити спочатку та за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України.

21.10.2021 від відповідача 2 надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.06.2021 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Мін`юсті 16.03.2021 за № 359/35961, з 01.04.2021 органами Пенсійного фонду застосовується принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення (перерахунки) пенсій. Нова технологія передбачає опрацювання заяв про призначення (перерахунки) пенсій бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.

Заяву позивача від 20.05.2021 засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - ГУ ПФУ у Одеській області. Відділом призначення пенсій ГУ ПФУ у Одеській області було прийняте рішення № 032450004353 від 22.06.2021 про відмову у призначенні пенсії позивачу, оскільки згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» необхідний страховий стаж становить 25 років, необхідний пільговий стаж на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, становить 10 років. Страховий стаж позивача становить 20 років 10 місяців. Пільговий стаж позивача становить 2 роки 8 місяців.

За доданими документами позивачу до страхового стажу не зараховано період роботи з 26.01.1988 по 05.03.1993, оскільки довідка, яка видана ПАТ «Донбасшахтобуд» № 5 від 01.04.2021 не відповідає додатку № 5 до порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, зайнятість повний робочий день із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України після досягнення пенсійного віку при наявність стажу роботи на зазначених роботах, наявність необхідного страхового стажу роботу не менше 25 років, на роботах за Списком № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Підтвердження права на пільгове забезпечення здійснюється на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок, виданих підприємствами на підставі первинних документів про характер виконуваної роботи та умови праці, а також про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах. А отже, ГУ ПФУ у Одеській області не порушувало прав, свобод та інтересів позивача, а діяло лише на підставі норм діючого законодавства України.

З урахуванням наведеного, відсутні підстави для задоволення позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ПФУ у Одеській області № 5 від 26.05.2021 про результати розгляду заяви підтвердження стажу роботи.

Позовна вимога щодо зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не підлягає задоволенню, оскільки це є втручання в дискреційні повноваження суб`єкта влади та буде виходити за межі завдань адміністративного судочинства.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

15.06.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням відділу призначення пенсій ГУ ПФУ у Одеській області від 22.06.2021 №032450004353 відмовлено гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» До спеціального стажу не зараховано період роботи з 26.01.1988 по 05.03.1993 у ПАТ «Донбасшахтобуд», зазначеного у довідці № 02/02-22 від 01.04.2021, довідка не відповідає додатку № 5 до порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (частина 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

Згідно з пунктом 2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно;

45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;

46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;

46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;

47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;

47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;

48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;

48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;

49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;

49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;

50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 08.11.2005 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №1451/11731 від 01.12.2005 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці на час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Відповідно до пункту 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637).

Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

Тобто, за приписами наведеної норми, уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або №2.

Окрім того, для підтвердження пільгового характеру роботи за оспорюваний період, позивачем були надані пенсійному органу також уточнююча довідка №02/02-22 від 01.04.2021, видана ПАТ «Донбасшахтобуд» (відповідно до Наказу №896 від 29.12.2011 Міністерства енергетики та вугільної промисловості України – Макіївське шахтобудівне управління №5 треста «Макіївшахтострой» перейменовано у СП ПАТ «Донбасшахтострой», а відповідно до наказу №9 від 31.01.2012 - перейменовано у ПАТ «Донбасшатострой»), про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії у випадку відсутності трудової книжки чи записів у ній; витяг з наказу Макіївського шахтобудівного управління №5 АП треста «Макіївшахтострой» від 21.12.1994 №164 про результати атестації робочих місць; довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 31.05.2021 № 320, видану ДП «Шахта №1 «Нововолинська»; довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 01.04.2021 № 02102-24, видану ПАТ «Донбасшахтобуд»; довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.06.2021 № 109 , видану ДП «Шахта №1 «Нововолинська»; довідку від 04.06.2021 №110, видану ДП «Шахта №1 «Нововолинська»; витяг з наказу №173 від 09.09.1994 по ВП Шахта №5 «Нововолинська» ВО «Волиньвугілля» «Про результати проведення атестації робочих місць»; архівну довідку від 04.06.2021 №306/01-15, видану Комунальною установою «Трудовий архів Іваничівської селищної ради» Іваничівського району Волинської області; архівну довідку від 04.06.2021 №305/01-15, видану Комунальною установою «Трудовий архів Іваничівської селищної ради» Іваничівського району Волинської області.

З вказаних довідок слідує, що професії позивача за спірний період відносяться до Списку №1 професій і посад працівників, які користуються пільговим правом виходу на пенсію, так як вказані довідки містять посилання на розділ, підрозділ, пункт, найменування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, їх номери, куди включаються спірні періоди роботи позивача.

Крім того, як вбачається з трудової книжки позивача від 02.02.1988 НОМЕР_1 :

- в період з 26.01.1988 по 24.05.1988 ОСОБА_1 працював в Макіївському шахтобудівному управлінні №5 треста «Макіївшахтострой» підземним машиністом електровоза третього розряду з повним робочим днем в шахті;

- в період з 31.05.1988 по 21.05.1990 ОСОБА_1 проходив службу в Радянській армії;

- в період з 18.07.1990 по 05.03.1993 ОСОБА_1 працював на Макіївському шахтобудівному управлінні №5 треста «Макіївшахтострой» (курси для прохідників з відривом від виробництва та отримував заробітну плату; виконував роботи в період проходження практику за професією учень гірника підземного з повним робочим днем в шахті; виконував роботи на посаді прохідника підземного, що передбачено).

Тобто, спірний період належним чином зафіксований записами у трудовій книжці.

Суд зауважує, що відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» м. Макіївка Донецької області, де знаходиться ПАТ «Донбасшахтобуд», входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Також згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», м. Макіївка входить до переліку населених пунктів, де проводиться антитерористична операція.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України від 15.04.2014 №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначено сухопутну територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Згідно з частинами 1, 2 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

На підставі частини 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені Законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно із статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Разом з цим, суд вважає необхідним зазначити, що у 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії" зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але "у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів".

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах "Лоізіду проти Туречиини" (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), "Кіпр проти Туреччини" (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать".

При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Враховуючи викладене, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи ("Намібійські винятки"), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів, виданих закладом, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, як доказів, оскільки не прийняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення як громадянину, який працював на роботах зі шкідливими умовами праці.

Тому суд не бере до уваги посилання відповідачів на те, що довідка №02/02-22 від 01.04.2021, видана ПАТ «Донбасшахтобуд» (відповідно до Наказу №896 від 29.12.2011 Міністерства енергетики та вугільної промисловості України – Макіївське шахтобудівне управління №5 треста «Макіївшахтострой» перейменовано у СП ПАТ «Донбасшахтострой», а відповідно до наказу №9 від 31.01.2012 - перейменовано у ПАТ «Донбасшатострой»), про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії у випадку відсутності трудової книжки чи записів у ній, оскільки така не відповідає додатку №5 Порядку №637, оскільки на ній міститься штамп підприємства, а також вона засвідчена підписом першого заступника голови правління ПАТ «Донбасшахтобуд».

Отже, позивачем вчинено необхідні дії та подано наявні у нього документи для підтвердження пільгового стажу за спірний період для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Таким чином, в даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права на зарахування до його пільгового стажу роботи за списком №1 періодів роботи з 26.01.1988 по 05.03.1993 в Макіївському шахтобудівному управлінні №5 треста «Макіївшахтострой» на посадах машиніста електровозу підземного участка, гірника підземного, прохідника підземного, так як вказаний період роботи належним чином відображений у трудовій книжці, а також підтверджений уточнюючою довідкою.

Оскільки позивач у вказаних вище періодах виконував роботи, які належать до робіт, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд дійшов висновку, що такі періоди мають бути зараховані до пільгового стажу позивача, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Також суд вважає за доцільне врахувати, що згідно з приписами статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Матеріалами справи підтверджується та обставина, що до призову на строкову військову службу позивач працював на посаді підземного машиніста електровозу ІІІ розряду з повним робочим днем під землею, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Зважаючи на викладене, на переконання суду, період з 31.05.1998 по 21.05.1990 служби позивача в рядах Радянської армії також підлягає зарахуванню до пільгового стажу останнього, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправним та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Виходячи із змісту заявлених позивачем вимог та висновків суду, в даному випадку слід застосувати положення статті 9 КАС України, а саме, обрати інший спосіб захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права.

Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Позивач, звертаючись до суду, вважав, що йому відмовлено у призначенні пенсії ГУ ПФУ у Волинській області – органом, до якого він звертався за призначенням пенсії. У копії рішення, долученого до позовної заяви, зазначено реквізити органу, який розглянув заяву та прийняв таке рішення – ГУ ПФУ у Одеській області.

Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення/перерахунок пенсії або рішення про відмову у проведенні такого призначення, суд вирішив обрати інший спосіб захисту позивача та дійшов до висновку, що в даному випадку, слід визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Одеській області від 22.06.2021 №032450004353 щодо відмови гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.06.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до стажу роботи ОСОБА_1 , який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди його роботи з 26.01.1988 по 24.05.1988 в Макіївському шахтобудівному управлінні №5 треста «Макіївшахтострой» на посаді підземного машиніста електровоза третього розряду з повним робочим днем в шахті; з 18.07.1990 по 05.03.1993 в Макіївському шахтобудівному управлінні №5 треста «Макіївшахтострой» на посадах гірника першого розряду, прохідника підземного IV розряду з повним робочим днем в шахті; з 31.05.1988 по 21.05.1990 проходження останнім служби в Радянській армії.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що суд задовольняє позов, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Одеській області, рішенням якого було відмовлено позивачу у призначенні пенсії, що і стало підставою звернення до суду з цим позовом, необхідно стягнути судовий збір у сумі 908,00 грн, сплата якого підтверджується квитанцією від 02.07.2021 №0.0.2182344052.1.

Керуючись статтями 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826), Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області (65012, Одеська область, місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83, ідентифікаційний код юридичної особи 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області від 22 червня 2021 року №032450004353 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 червня 2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до стажу роботи який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди його роботи з 26 січня 1988 року по 24 травня 1988 року в Макіївському шахтобудівному управлінні №5 треста «Макіївшахтострой» на посаді підземного машиніста електровоза третього розряду з повним робочим днем в шахті; з 18 липня 1990 року по 05 березня 1993 року в Макіївському шахтобудівному управлінні №5 треста «Макіївшахтострой» на посадах гірника першого розряду, прохідника підземного IV розряду з повним робочим днем в шахті; з 31 травня 1988 року по 21 травня 1990 року період проходження служби в Радянській армії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області судові витрати у сумі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський