
номер провадження справи 18/143/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.11.2021 справа № 908/2271/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Левкут Вікторії Вікторівни, розглянувши матеріали справи № 908/2271/21
за позовом державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (П «АМПУ») (01135, м. Київ, вул. Перемоги, буд. 14) в особі Бердянської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (БФ ДП «АМПУ») (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. М.Горького, буд. 6)
до відповідача ОСОБА_1, як представника судновласників ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 12775,16 грн.
Без повідомлення (участі) представників учасників справи
До Господарського суду Запорізької області звернулось державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Бердянської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" з позовом про стягнення з ОСОБА_1 , як представника судновласників 12775,16 грн., які складаються з 11005,76 грн. заборгованості за надані послуги СЧС "Вера" із портових зборів та стоянки, 1253,89 грн. 3% річних та інфляційних втрат за 2019 рік, 515,51 грн. 3% річних та інфляційних втрат за 2020 рік.
Позовні вимоги обґрунтовуються невиконанням відповідачем обов`язку щодо сплати портових зборів. Позивач зазначив, що в період з січня 2019 по листопад 2020 судну СЧС «Вера» через капітана ОСОБА_1 , як представника судновласників (Приватного підприємства «Група науково-промислових досліджень», Bark CG Fishing, ТОВ «Почерк»), при заході/виході судна СЧС «Вера» в/з Бердянський морський порт позивачем надавалися послуги з портових зборів, а саме стоянка біля причалів без виконання вантажних операцій, причальний збір, корабельний збір, адміністративний збір, санітарний збір, проте отримані послуги капітаном судна СЧС «Вера» протягом вказаного періоду не сплачувалися. За поясненнями позивача, у спірний період у відповідь на виставлені рахунки та акти виконаних робіт (наданих послуг) від судновласників СЧС «Вера» до БФ ДП «АМПУ» надходили заяви про зарахування зустрічних однорідних вимог з актом здачі прийняття виконаних робіт (наданих послуг) з поміткою капітана СЧС «Вера» про проведення взаємозаліку зустрічних вимог, оскільки судновласник вважав, що має передоплату, яку на користь судна було перераховано морськими агентами в 2015 році та яка рахується на рахунках Філії. У проведенні взаємозаліків зустрічних однорідних вимог відповідачу відмовлялось, оскільки судновласник СЧС «Вера» не мав переплати за надання послуг в порту Бердянськ судну СЧС «Вера» в 2019-2020 роках, про що останньому кожен раз повідомлялось відповідними листами. За доводами позивача, невиконання відповідачем зобов`язання щодо сплати портових зборів є підставою для стягнення заборгованості у судовому порядку з урахуванням передбачених законом санкцій. Посилаючись на приписи ст.ст. 16, 21, 22 Закону України "Про морські порти України", ст.ст. 20, 85 Кодексу торговельного мореплавства України, Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, позивач просив позов задовольнити.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.08.2021 справу № 908/2271/21 передано на розгляд судді Левкут В.В.
Ухвалою суду від 09.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 908/271/21, присвоєно справі номер провадження 18/143/21, на підставі ст. 252 ГПК України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення учасників справи. В даній ухвалі суду зазначалось, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі №908/2271/21 та також, запропоновано відповідачу надати у строк, що не перевищує 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше 31.08.2021, відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; запропоновано позивачу у строк - протягом 5 днів з дня отримання відзиву (у разі його отримання) надати суду відповідь на відзив.
Сторони повідомлені про розгляд справи у визначеному ГПК України порядку, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштової кореспонденції повноважному представнику позивача 13.08.2021 та повноважному представнику відповідача 17.08.2021.
Відзив на адресу суду від відповідача у встановлений в ухвалі суду від 09.08.2021 у справі № 908/2271/21 процесуальний строк для подачі відзиву не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача у цей строк не надходило.
Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Щодо строку розгляду справи по суті суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Провадження у даній справі відкрито 09.08.2021. Отже, суд мав розпочати розгляд справи по суті після 09.09.2021 та закінчити 08.10.2021.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2020 №255 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 №211" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), установлено з 12 березня до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин, дія якого неодноразово продовжувалася і наразі не припинена.
З 17.07.2020 набрав чинності Закон України від 18.06.2020 № 731-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким внесено зміни до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином".
Оскільки карантинні заходи в Україні не скасовані, з метою недопущення безпідставного затягування строку розгляду справи, враховуючи те, що сторонам надана можливість подати свої процесуальні заяви, навести доводи та заперечення суду з урахуванням строку дії карантину, суд ухвалив розпочати розгляд справи по суті та прийняти рішення у справі 08.11.2021 за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, без повідомлення (участі) у судовому засіданні представників позивача та відповідача.
При цьому суд зауважує, що з огляду на конкретні обставини справи, справа розглянута судом у розумний строк, який є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, правильного вирішення справи по суті та застосування норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Статутом державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (ДП «АМПУ») визначено, що ДП «АМПУ» є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство створене відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 № 133-р та входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Положенням про Бердянську філію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (БФ ДП «АМПУ») передбачено, що БФ ДП «АМПУ» є відокремленим підрозділом ДП «АМПУ», яка не має статус юридичної особи та здійснює від імені Підприємства частину господарської діяльності.
Пунктом 2.1 Розділу 2 Статуту ДП «АМПУ» визначено, що підприємство створено з метою передбаченою статтею 15 Закону України «Про морські порти України», в т.ч. утримання та забезпечення ефективного використання державного майна, переданого їй в господарське відання, у тому числі модернізації, ремонту, реконструкції та будівництва гідротехнічних споруд, інших об`єктів портової інфраструктури, розташованих у межах території та акваторії морського порту) та встановленими чіткими цілями згідно з Порядком встановлення чітких цілей діяльності для державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затвердженим постановою КМУ від 09.11.2016 № 1052.
Одним із видів господарської діяльності, які може здійснювати ДП «АМПУ» є допоміжне обслуговування водного транспорту, та інші види діяльності, не заборонені законодавством України (п. 2.2 Статуту.)
Починаючи з січня 2019 року по листопад 2020 року судну СЧС «Вера» через капітана ОСОБА_1, як представника судновласників (Приватного підприємства «Група науково-промислових досліджень», Bark CG Fishing, ТОВ «Почерк»), при заході/виході судна СЧС «Вера» в/з Бердянський морський порт позивачем надавалися послуги з портових зборів, а саме: стоянка біля причалів без виконання вантажних операцій, причальний збір, корабельний збір, адміністративний збір, санітарний збір.
На підставі заявок капітана СЧС «Вера» на постановку судна до причалів (подання яких передбачено в Обов`язкових постановах по морському порту Бердянськ), керуючись Порядком справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерством інфраструктури України від 27.05.2013 № 316 «Про портові збори», за послуги, що входять до складу портових зборів (корабельний, причальний, санітарний, адміністративний збори) та причальний збір (за стоянку біля причалу без виконання вантажних операцій) за період з 01.01.2019 по 02.11.2020 представнику судновласника за кожен захід та вихід судна позивачем виставлено відповідні рахунки (перелік наведений у позовній заяві) на загальну суму 11005,76 грн. з ПДВ.
У відповідь на виставлені рахунки та акти виконаних робіт (наданих послуг) від капітана СЧС «Вера» до БФ ДП «АМПУ» надходили заяви про зарахування зустрічних однорідних вимог з актами здачі прийняття виконаних робіт (наданих послуг) з відмітками капітана про проведення взаємозаліку зустрічних вимог, оскільки судновласник вважав, що має передоплату, яку на користь судна було перераховано морськими агентами в 2015 році та яка рахується на рахунках Філії.
Судновласнику відповідними листами позивачем надавались відповіді щодо неможливості проведення взаємозаліку з огляду на відсутність передплати на надання послуг в порту Бердянськ судну СЧС «Вера» в 2019-2020 роках.
У зв`язку із несплатою послуг з портових зборів, та стоянки біля причалу без виконання вантажних операцій, які надавалися капітану СЧС «Вера» у зазначений період, за останнім рахується несплачена дебіторська заборгованість за 2019 рік у сумі 6988,30 грн. та за 2020 рік у сумі 4017,46 грн.
Матеріали справи містять копії заявок на постановку судна до причалу Бердянського морського порту, рахунків зі сплати портових зборів за спірний період (за стоянку біля причалу без виконання вантажних операцій СЧС «Вера» ставка 0,000912 дол. США за 33,5 діб, корабельний збір ставка 0,0028 дол. США, причальний збір ставка 0,0028 дол. США, санітарний збір ставка 0,0028 дол. США, адміністративний збір ставка 0,00176 дол. США), супровідних листів з доказами направлення, актів здачі-прийняття виконаних робіт (наданих послуг) з відміткою капітана СЧС «Вера» про наявність зустрічних однорідних вимог, а також копії заяв відповідача про зарахування зустрічних однорідних вимог та листів позивача щодо розгляду цих заяв.
У зв`язку з наявністю заборгованості позивачем 25.07.2019 на адресу відповідача направлено претензію № 13 (вих. № 1027/11-01-03/Вих/11 від 25.07.2019) з вимогою сплатити 8123,41 грн. заборгованості за надання послуг з портових зборів, а саме: стоянки біля причалів без виконання вантажних операцій, причального збору, корабельного збору, адміністративного збору, санітарного збору. Претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Направленою на адресу відповідача 23.03.2020 претензією № 5 (вих. № 385/11-01-03/Вих/11 від 23.03.2020) позивач вимагав сплатити 19902,58 грн. простроченої заборгованості за надані послуги. Відповіді на претензію позивача відповідачем не надано.
В подальшому позивач звертався до відповідача з вимогами вих. № 615/11-01-03/Вих від 18.05.2021 та вих. № 634/11-01-03/Вих з вимогами сплатити БФ ДП «АМПУ» заборгованість з урахуванням передбачених ст. 625 ЦК України 3% річних та інфляційних втрат. Доказів надання відповідачем відповіді на вказані вимоги суду не надано.
Неналежне виконання відповідачем зобов`язань щодо оплати портових зборів, а саме: стоянки біля причалів без виконання вантажних операцій, причального збору, корабельного збору, адміністративного збору, санітарного збору, стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Кодексу торговельного мореплавства України (надалі - КТМУ), даний кодекс регулює відносини, що виникають з торговельного мореплавства. Під торговельним мореплавством у цьому Кодексі розуміється діяльність, пов`язана з використанням суден для перевезення вантажів, пасажирів, багажу та пошти, рибних та інших морських промислів, розвідки та видобування корисних копалин, виконання буксирних, криголамних і рятувальних операцій, прокладання кабелю, також для інших господарських, наукових і культурних цілей.
Згідно із статтею 4 КТМУ до цивільних, адміністративних, господарських та інших правовідносин, що виникають із торговельного мореплавства і не врегульовані цим Кодексом, відповідно застосовуються правила цивільного, адміністративного, господарського та іншого законодавства України.
Відповідно до ст. 73 КТМУ (тут і надалі - в редакції на час спірних правовідносин) правові, економічні, соціальні та організаційні основи діяльності в морських портах визначаються цим Кодексом та Законом України «Про морські порти України». До функціонування морських рибних портів застосовуються норми цього Кодексу щодо морських портів з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів». Перелік морських портів України, відкритих для знаходження іноземних суден, визначається Кабінетом Міністрів України та оприлюднюється в Повідомленнях мореплавцям України.
Статтею 74 КТМУ передбачено, що організація та забезпечення безпеки мореплавства у морському порту покладаються на адміністрацію морських портів України. Власники (користувачі) морських терміналів, судновласники, інші суб`єкти господарювання, що здійснюють свою діяльність у межах території та акваторії морського порту, забезпечують безпеку мореплавства відповідно до правил, визначених обов`язковими постановами по порту.
Згідно ст. 75 КТМУ державний нагляд за безпекою мореплавства у морському порту, на підходах до нього та в суміжних акваторіях здійснюється капітаном морського порту. Межі зони нагляду, на яку поширюються повноваження капітана морського порту щодо здійснення ним державного нагляду за безпекою мореплавства, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському і річковому транспорті. Державний нагляд за безпекою мореплавства у морських терміналах, розташованих у межах територій та акваторій, відокремлених від основної території та акваторії відповідного морського порту, здійснює окремий підрозділ служби капітана морського порту. Капітан морського порту та служба капітана морського порту діють на підставі положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.
Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про морські порти України» передбачено, що фінансування діяльності ДП «АМПУ» здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються нею відповідно до Закону, плати за надання послуг та орендної плати, інших незаборонених законодавством джерел.
Згідно із частиною 1 статті 21 Закону України «Про морські порти України» тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів, підлягають державному регулюванню національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту.
Отже, визначення ставок портових зборів та послуг, які сплачуються у складі портових зборів, є виключною компетенцією держави. Портові збори установлюються по єдиних тарифах, носять цільовий характер і не можуть використовуватися з іншою метою.
Статтею 22 Закону України «Про морські порти України» передбачено, що у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний.
Розмір портових зборів та порядок їх сплати встановлені Порядком справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерством інфраструктури України від 27.05.2013 року №316 «Про портові збори» та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 за № 930/23462 (надалі - Порядок справляння).
Згідно пункту 1.15 Порядку справляння, цей Порядок є обов`язковим для застосування усіма суб`єктами господарювання незалежно від підпорядкованості та форми власності, які відповідно до чинного законодавства України є учасниками у справлянні із суден портових зборів.
Відповідно до пункту 1.2 Порядку справляння згідно із частинами третьою - п`ятою статті 22 Закону України «Про портові збори» портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом, а саме:
причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача;
канальний збір справляється на користь власника каналу;
корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України «Про морські порти України»;
маяковий збір справляється на користь державної установи, що організовує та здійснює навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства.
Згідно пункту 1.3 Порядку справляння, портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 1.4 Порядку справляння, сплата портових зборів у морських портах здійснюється до виходу судна з морського порту, а за транзитний прохід каналами - шляхом попередньої оплати або безпосередньо на вході у канал.
Згідно пункту 1.5 Порядку справляння, нарахування портових зборів здійснюється з умовного об`єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює. При цьому умовний об`єм судна підлягає округленню у такому порядку: до 0,5 кубічного метра округлюється до цілого числа в меншу сторону, а 0,5 кубічного метра і більше округлюється до цілого числа в більшу сторону.
Пунктом 5.2 порядку справляння передбачено: Для суден груп А, Б, В (буксири), Г, Д (крім військових суден ВМС ЗС України) і Е (спортивні судна, приватні яхти, парусні судна та риболовні судна, що заходять у морські порти без виконання вантажних операцій, а також судна портового флоту, що не належать або не орендуються власником(ами) (балансоутримувачами) причалів) застосовуються ставки, наведені у додатку 5 до цього Порядку. Для нафтоналивних суден у закордонному плаванні, які здійснюють перевезення (транспортування) транзитних нафтопродуктів за варіантом «море - берег - море» (завезення/вивезення вантажів виключно водним транспортом, вивантаження/навантаження з використанням причалів, розташованих у межах морських портів Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний), причальний збір у морських портах Чорноморськ, Миколаїв, Одеса, Южний справляється за ставкою 0,0061 долара США за 1 куб. м об`єму судна за суднозаходження.
Таким чином, за стоянку судна біля причалу без виконання вантажних операцій, справляння причального збору здійснюється у відповідності до пункту 5.2 Порядку справляння за ставками передбаченими Додатком 5 до Порядку справляння «Інші випадки», яким передбачено що збір справляється з розрахунку куб.м, за добу простою судна.
Відповідно до ст. 85 КТМУ під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов`язане дотримувати чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов`язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.
У відповідності до статті 20 Кодексу торговельного мореплавства України, Судновласником у цьому Кодексі визнається юридична або фізична особа, яка експлуатує судно від свого імені, незалежно від того, чи є вона власником судна, чи використовує на інших законних підставах.
Згідно заявок на постановку судна СЧС «Вера» до причалу Бердянського морського порту представником судновласників (Приватного підприємства «Група науково-промислових досліджень», Bark CG Fishing, ТОВ «Почерк») зазначеного судна виступав капітан ОСОБА_1.
З огляду на викладене, враховуючи факт виставлення позивачем відповідачу рахунків на сплату портових зборів (стоянка біля причалів без виконання вантажних операцій, причальний збір, корабельний збір, адміністративний збір, санітарний збір) та їх несплату в повному обсязі в сумі 11005,76 грн. (2019 рік - 6988,30 грн. та 2020 рік -4017,46 грн.), суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Крім того позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача 1253,89 грн. 3% річних та інфляційних втрат за 2019 рік, 515,51 грн. 3% річних та інфляційних втрат за 2020 рік.
Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
На особу, яка допустила неналежне виконання зобов`язання, покладаються додаткові юридичні обов`язки, в тому числі передбачені статтями 611, 625 ЦК України.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
При перевірці розрахунку позивача за вимогою про стягнення втрат від інфляції суд виходив з наступного:
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому, в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
У застосуванні індексації можуть враховуватися рекомендації щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ, викладені в листі Верховного Суду України від 03.04.1997 № 62-97р, в якому зазначено, що при застосуванні індексу інфляції потрібно мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць, тому умовно необхідно вважати, що сума, внесена за період з 1 по 15 число відповідного місяця, наприклад, травня, індексується за період з врахуванням травня, а якщо з 16 по 31 число, то розрахунок починається з наступного місяця - червня.
Суд звертає увагу, що позивачем заявлені вимоги про стягнення сукупно 3% річних та інфляційних втрат за неоплаченими рахунками у 2019 році та сукупно 3% річних та інфляційних втрат за неоплаченими рахунками у 2020 році, що є його правом.
Перевіривши надані позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат за допомогою юридичної інформаційно-пошукової системи "Законодавство" за неоплаченими рахунками у 2019 році (кожним окремо) за визначений позивачем загальний період з 18.02.2019 по 26.07.2021, суд встановив, що до стягнення за цей період підлягає стягненню 403,13 грн. 3% річних та 744,83 грн. інфляційних втрат, що разом складає 1147,96 грн. В іншій частині (105,93 грн.) суд відмовляє через необґрунтованість.
Перевіривши надані позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат за допомогою юридичної інформаційно-пошукової системи "Законодавство" за неоплаченими рахунками у 2020 році (кожним окремо) за визначений позивачем загальний період з 18.02.2020 по 26.07.2021, суд визнав розрахунок правильним. Вимога про стягнення 3% річних та інфляційних втрат за 2020 рік задовольняються судом у заявленій позивачем сумі 515,51 грн.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
Відповідач не скористався наданим йому законом правом відповідно до ст.ст. 73, 74 ГПК України, не надав до суду доказів, які могли б свідчити про належне виконання обов`язку із сплати портових зборів згідно виставлених позивачем рахунків.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме: в частині стягнення з відповідача 11005,76 грн. заборгованості за надані послуги СВЧ «Вера» із портових зборів та стоянки, 1147,96 грн. 3% річних та інфляційних втрат (403,13 грн. та 744,83 грн. відповідно) за 2019 рік та 515,51 грн. 3% річних та інфляційних втрат за 2020 рік (124,98 грн. та 390,53 грн. відповідно). В іншій частині (105,93 грн. 3% річних та інфляційних втрат за 2019 рік) суд відмовляє через необґрунтованість.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру визнаних судом обґрунтованими позовних вимог шляхом стягнення з відповідача на користь позивача 2247,30 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 46, 74, 76-80, 129, 233, 236-242, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з ОСОБА_1, як представника судновласників ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) на користь державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (01135, м. Київ, вул. Перемоги, буд. 14; ідентифікаційний код 38727770) в особі Бердянської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (БФ ДП «АМПУ») (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. М.Горького, буд. 6) 11005,76 грн. (одинадцять тисяч п`ять грн. 76 коп.) заборгованості за надані послуги СВЧ «Вера» із портових зборів та стоянки, 1147,96 грн. (одну тисячу сто сорок сім грн. 96 коп.) 3% річних та інфляційних втрат за 2019 рік, 515,51 грн. (п`ятсот п`ятнадцять грн. 51 коп.) 3% річних та інфляційних втрат за 2020 рік та 2247,30 грн. (дві тисячі двісті сорок сім грн. 30 коп.) судового збору. Видати наказ.
3. В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 15.11.2021.
Суддя В.В. Левкут