Рішення № 101092291, 11.11.2021, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
11.11.2021
Номер справи
308/6861/21
Номер документу
101092291
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/6861/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

11 листопада 2021 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суду Закарпатської області:

під головуванням судді Іванова А.П.,

при секретарі судового засідання Боті О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Ужгород цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,,

встановив:

31.05.2021 представник позивача директор Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради Келемец А. звернулася до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з вищевказаним позовом до відповідачки ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з останньої надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 10327, 72 грн.

В обґрунтування позовних вимог сторона позивача посилається на те, що відповідачка 16.06.2017 звернулася до позивача із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яку задоволено з огляду на подані відповідачкою документи, шляхом прийняття відповідного рішення. Однак довідкою із центру зайнятості було підтверджено, що статус відповідачки як безробітної припинено 17.07.2017, що є підставою для припинення відповідних виплат. У зв`язку з виявленим порушенням, позивач здійснив перерахунок виплаченої відповідачеві допомоги, й встановлено, що така за період серпень-липень 2017 року становить 10327, 72 грн. Зауважує, що позивач заявою та листом повідомив відповідачку про наявну заборгованість та необхідність її погашення, однак така залишена без задоволення останньою.

В судове засідання представник позивача не з`явився, 06.10.2021 до суду подано заяву про розгляд справи за відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримує.

Відповідачка у судове засідання не з`явилася, про причину своєї неявки суд не повідомила, про дату, місце та час слухання справи повідомлялася належним чином, зокрема шляхом виклику через вебпортал Судова влада України. Заяви про розгляд справи за її відсутністю та відзив до суду від неї не надходив.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи те, що у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.

Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон № 1768-IIІ) визначаються затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок).

Згідно зі ст. 1 Закону № 1768-IIІ малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї; середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

16.06.2017 відповідачка звернулася до Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг малозабезпеченим сім`ям, зазначивши у розписці, що вона не працює, трудова книжка без змін, як приватний підприємець не зареєстрована, проживає з дітьми, на старшу доньку отримує аліменти у 385 грн.

У декларації про доходи від 16.06.2017, а саме в розділі II «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти) за період з 01.12.2016 по 31.05.2017 позивачкою зазначено як дохід аліменти на ОСОБА_2 та одноразова допомога на ОСОБА_3 . Інших видів доходу відповідачкою не задекларовано.

На підставі поданих відповідачкою документів позивачем прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 27.02.2017, яким відповідачці призначено соціальну допомогу у сумі 2581, 93 грн. щомісячно на період з 01.06.2017 по 30.11.2017.

З листа Ужгородського місцевого центру зайнятості від 11.08.2020 №1008 вбачається, що відповідачці за її заявою про припинення реєстрації як безробітної припинено реєстрацію 17.07.2017.

Відповідно до п. 16 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев`ятнадцятим-двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб , які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

Відповідно до п. 25 Порядку якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Довідкою Департаменту праці та соціального захисту населення від 20.02.2020 стверджується, що за період з серпня 2017 року по листопад 2017 року включно останній виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у сумі 10327, 72 грн.

Відповідно до п. 25 Порядку суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються серед іншого отримувачем державної соціальної допомоги самостійно . У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Заявою відповідачки від 23.01.2018 інформовано позивача про те, що вона зобов`язується повернути протягом 12-ти місяців кошти в сумі 10327, 72 грн.

18.02.2020 позивачем скеровано відповідачці вимогу про необхідність повернення вищевказаної суми надмірно виплачених коштів, однак вказаний лист залишено нею без відповідного реагування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно з ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, з врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачка не повідомила позивача про припинення реєстрації як безробітної, що призвело до виплати їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям надміру, а відтак позовні вимоги підлягають до задоволення, шляхом стягнення з відповідачки на користь позивача надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 10327, 72 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Керуючись ст.4,5,13,81,247 ч.2,263-265,280-289 ЦПК України, суд

ухвалив:

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, місцезнаходження за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, ідентифікаційний код юридичної особи 03192997 суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у 10327 (десять тисяч триста двадцять сім) гривень 72 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, місцезнаходження за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, ідентифікаційний код юридичної особи 03192997 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, в порядку ст. 284 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду А.П. Іванов