Рішення № 101087907, 15.11.2021, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
750/11932/21
Номер документу
101087907
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/11932/21

Провадження № 2/750/2613/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2021 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

судді - Рахманкулової І.П.,

секретаря - Левченко А.С.,

за участю представника позивача - Городник Т.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому середовищу внаслідок засмічення земельних ресурсів,

в с т а н о в и в :

25 жовтня 2021 року до суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому середовищу внаслідок засмічення земельних ресурсів в розмірі 6737 грн. 10 коп.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 28 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.

Відповідач відзив на позов не подав.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, причин неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань до суду не подав.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Державна екологічна інспекція у Чернігівській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України та забезпечує реалізацію державної політики із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно на території області відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області № 249 від 22.11.2018.

Згідно ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції Держекоінспекції належить організація і здійснення в межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і господарювання, громадянами України законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень тощо.

Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, відповідно до вищевказаного Положення в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів.

Так, відповідно до наказу Державної екологічної інспекції в Чернігівській області № 85 від 27.01.2020 здійснювався державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території Чернігівської області в період з 27 по 31 січня 2020 (а.с. 6).

В результаті здійснення заходів державного нагляду (контролю) державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Сподаренком А.П. було виявлено факт засмічення земель побутовими відходами та відходами старих меблів по вул. Кошового, 27 (біля ЖЕК № 7) із мікроавтобуса Форд, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , на землях загального користування Чернігівської міської ради загальною площею 0,8 кв.м (довжиною 1 м, шириною 0,8 м, висотою 0,6 м), об`ємом 0,48 куб.м, про що складено акт про результати заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства № 12/12 від 27 січня 2020 року (а.с. 7).

На підставі вказаного акту, 06 лютого 2020 року на відповідача був складений протокол № 000193 за ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 20/12 від 06.02.2020 у виді штрафу в розмірі 340 грн. (а.с. 8, 9).

Штраф відповідачем сплачений 06.02.2020, що підтверджується копією квитанції (а.с. 10).

З урахуванням даних, зазначених в акті перевірки, Державною екологічною інспекцією в Чернігівській здійснений розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі в результаті засмічення земельних ресурсів побутовими відходами через порушення ОСОБА_1 природоохоронного законодавства. Згідно розрахунку розмір шкоди складає 6737 грн. 10 коп. (а.с. 16).

У розрахунку розміру шкоди зазначено складові частини її нарахування та наведено відповідну формулу, яка передбачена Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 № 149. Також при розрахунку шкоди позивач використав значення нормативно-грошової оцінки земельних ділянок на території Чернігівської міської ради, що наведені в листі відділу у м. Чернігові Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області № 8-25-0.36-27/109-20 від 10.02.2020 (а.с. 13, 14).

14.02.2020 відповідачу було направлено листа про можливість добровільного відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому середовищу та повторно 25.05.2020. Проте, листи поверталися не врученими з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 17, 18).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до ст. 56 Закону України «Про охорону земель» юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Частиною першою статті 69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про відходи» забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням норм і правил, передбачених законодавством України.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. При цьому дані докази повинні бути належними та достовірними, як це передбачено ст.ст. 77-79 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 89 ЦПК України суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.1, 2 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо відшкодування відповідачем шкоди, заподіяної навколишньому середовищу внаслідок засмічення земельних ресурсів, у зв`язку із чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Також, відповідно до статті 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 273, 278, 354 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

позов Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому середовищу внаслідок засмічення земельних ресурсів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт - НОМЕР_2 ) на користь Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (місцезнаходження юридичної особи: вул. Малясова, 12, м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи - 38053846) 6737 грн. 10 коп. (шість тисяч сімсот тридцять сім грн. 10 коп.) у відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому середовищу внаслідок засмічення земельних ресурсів.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Чернігівській області 2270 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя