Рішення № 101086004, 20.10.2021, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
490/8144/17
Номер документу
101086004
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 490/8144/17

н\п 2-а/490/256/2021

Центральний районний суд м. Миколаєва

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2021 року м. Миколаїв

Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого судді Шолох Л.М.,

при секретарі Коптєвій Ю.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльністю протиправною та зобов`язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Центрального районного суду м. Миколаєва з позовом в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації, яка виразилась у відмові щодо видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату;

зобов`язати Департамент соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати у зв`язку з підвищенням посадових окладів державних службовців у грудні 2015 року, травні 2016 року, січні 2017 року державного службовця, що працює на аналогічній посаді , на якій працювала ОСОБА_1 до виходу на пенсію (16.02.2007 року), вказавши усі складові заробітної плати - посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років , почесне звання, суми матеріальної допомоги та індексації.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 20 лютого 2007 року вона була звільнена з державної служби за станом здоров`я (отримання 2 групи інвалідності) та їй було призначено пенсію відповідно до норм Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 року. Позивач вказує, що згідно норм зазначеного закону вона має право на перерахунок пенсії, а тому 04.07.2017 р. звернулась із заявою до відповідача про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. 17.07.2017 р. нею було отримано відповідь з відмовою видати довідку, у зв`язку з тим, що норми Закону України «Державну службу» від 16.12.93р. №3723-XII, якими передбачалось можливість перерахунку пенсії державними службовцям (стаття 37-1) втратили чинність у зв`язку з набранням чинності з 01 травня 2016 року Закону України «Державну службу» від 10.12.2015р. №889-VIII, а тому видача довідки, а отже і подальший перерахунок пенсії є неможливим.

Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 22.09.2017 року відкрито провадження по справі.

У період з вересня 2017 року по 10.02.2021 року справа перебувала у провадженні іншого складу суду.

27.02.2018 року відповідач надав відзив в якому просить в задоволенні позову відмовити з огляду на його безпідставність. А саме зазначив, що можливість перерахунку пенсій державних службовців не передбачена чинними нормами Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року. Крім того, вказав, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України, якими було встановлено форми довідок для перерахунку пенсій та порядок їх видачі, на час звернення позивача із заявою (04.07.2017 р.) втратили свою чинність, а тому підстав для видачі довідки для перерахунку пенсій немає.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.02.2021 року визначено головуючого суддю Шолох Л.М.

Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 09.03.2021 року справу прийнято до провадження суддею Шолох Л.М.

Представник позивача надав заяву, в якій просить розглядти справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Враховуючи думку представника позивача, який просить справу розглядати за його відсутності, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності учасників справи, які не з`явилися.

Дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що позивач ОСОБА_1 з 18.02.1991 року по 16.02.2007 року працювала на різних посадах державної служби Жовтневого районного відділу Миколаївського обласного управління статистики та Жовтневого районного центру зайнятості Миколаївської області.16.02.2007 року позивач була звільнена за станом здоров`я згідно наказу № 60-ос. Зазначене підтверджуються наявною в матеріалах справи копією трудової книжки.

04.07.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціального захисту населення Миколаївської міської ради із заявою про видачу довідки про розмір заробітної плати у зв`язку з підвищенням посадових окладів державних службовців у грудні 2015 року, травні 2016 року, січні 2017 року державного службовця, що працює на аналогічній посаді, на якій працювала ОСОБА_1 до виходу на пенсію (16.02.2007) року, зазначивши усі складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, почесне звання).

Листом Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від за вих. № 1124-28 від 17.07.2017 року №К-326/285/01-11 відмовив позивачу у видачі довідки відповідно до заяви від 04.07.2017 та повідомив, що відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям не передбачено. Крім цього, форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1) виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2.

Вирішуючи питання щодо обгрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1 Закону №3723-ХІІ «Про державну службу», передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), який набрав чинності 01.01.2015, ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ «Про державну службу» викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Тобто, починаючи з 01.01.2015 змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в ст.37-1 Закону №3723-ХІІ (в редакції Закону №76-VIII), а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

З позовної заяви вбачається, що вимоги позивача про надання довідки про складові заробітної плати заявлені з метою здійснення перерахунку її пенсії.

Правове регулювання цього питання у період з 1 січня по 1 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, згідно пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).

Отже, згідно з вказаними нормами перерахунок пенсії пенсіонерам, які на час перерахунку не працюють, здійснювався виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, та на підставі довідки, виданої державним органом за останнім місцем роботи за формою, затвердженою правлінням Пенсійного фонду України.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889, стаття 90 якого передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.п. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 Закон №3723 втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу Х1 Закону України «Про державну службу» №889.

Відтак, ст. 371 Закону № 3723 «Про державну службу», яка передбачала перерахунок призначених пенсій, втратила чинність з 01.05.2016.

П. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 «Про державну службу» передбачає, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

П. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889 передбачає, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, з 01.05.2016 згідно ст. 37 Закону України «Про держану службу» № 3723 здійснюється лише призначення пенсій особам, зазначеним у п. 10 та п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики". Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Також 14.09.2016 за № 622 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", якою затвердив Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.

Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 N 1-3 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року N889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII "Про державну службу", що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Отже, починаючи з 01 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Таким чином, позивач права на перерахунок пенсії не має, а відмова відповідача визначити відповідну групу оплати праці та розмір посадового окладу і видати довідку є такою, що здійснена на законних підставах.

Суд вважає доводи позивача необгрунтованими з наступних підстав.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України», в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 03.06.2014 у справі «Великода проти України», законодавчі акти можуть змінюватись, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними; механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Пунктом 2 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини 1 статті 58 Конституції України визначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 скасовано право позивача на перерахунок її пенсії, призначеної як державному службовцю. Цей закон не скасовано та неконституційним не визнано, тому підлягає застосуванню відповідно до вищенаведених норм.

Відтак, посилання позивача на Закон України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993, який втратив свою чинність, є необгрунтованим.

Доводи позивача про безумовне право на отримання інформації згідно Закону України «Про інформацію» про складові заробітної плати є необгрунтованими з огляду на наступне.

Позивач просить надати не створену інформацію в процесу діяльності відповідача, а інформацію про можливу заробітну плату, яку б позивач могла отримувати, якщо продовжувала б працювати на посаді в органі місцевого самоврядування. Тобто, позивач просить відповідача фактично створити нову інформацію, підстави та порядок створення якої нормами чинного законодавства не врегульовано, не закріплено механізму, за яким відповідач міг би визначити можливий розмір заробітної плати колишніх працівників у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів місцевого самоврядування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за відсутності законодавчих підстав для перерахунку пенсій державними службовцям у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, відсутні і підстави для зобов`язання відповідача видати довідку для перерахунку пенсії позивачеві.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльністю протиправною та зобов`язати вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Л.М.Шолох