
10.11.2021
Справа № 331/4461/21
Провадження № 2/331/2417/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2021 року м.Запоріжжя Жовтневий районний суд м. Запоріжжя в складі
головуючого судді Солодовнікова Р.С.,
при секретарі судового засідання Чуйко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж» до ОСОБА_1 , про стягнення вартості не облікованої електроенергії,
за участі представника позивача Глазунова В.С. ,
відповідача ОСОБА_1 ,
встановив:
Позивач звернувся 16.08.2021 до суду із вказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача вартість не облікованої електроенергії. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.03.2021 працівниками позивача проведена перевірка дотримання Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі Правила) за місцем проживання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , в результаті якої встановлено відсутність пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго». По даному факту порушення споживачем Правил на підставі п.8.2.6 складено акт №10004974 від 19.03.2021. Відповідно до п.п.8.4.2, 8.4.8, 8.4.11 Правил визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил і виписаний рахунок у сумі 2475,83 гривень. Також на підставі п.5.5.10 Правил просить стягнути витрати на проведення технічної перевірки у сумі 423,28 грн. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить стягнути з відповідача борг за не обліковану електричну енергію в сумі 2899,11 гривень, а також судові витрати.
Відповідач 30.08.2021 подав до суду лист прокурора за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 щодо можливих порушень з боку службових осіб ПАО «Запоріжжяобленерго» від 26.04.2021 №49р та лист Відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Запорізькій області від 26.05.2021 №36/316-21 щодо розгляду звернення ОСОБА_1 про необхідність скасування акту про порушення.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі за викладених у позовній заяві підстав.
Відповідач в суді проти позову заперечує. Зазначив, що у будинку за адресою: АДРЕСА_1 не проживає, електроенергією не користується про що позивача повідомив у відповідній заяві. Працівниками позивача проведена перевірка лічильника електроенергії, відповідно до якої встановлено відсутність пломби на виносній шафі, що не свідчить про розкрадання ним електроенергії, оскільки інші пломби були в наявності. Крім того, за листом Відділу НКРЕКП у Запорізькій області від 26.05.2021 №36/316-21 вважає акт про порушення №10004974 від 19.03.2021 недійсним. Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення учасників справи і дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, дав оцінку зібраним у справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясування обставин справи, суд прийшов до наступних висновків.
У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справ або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлені наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні було встановлено, що позивач ПАТ «Запоріжжяобленерго» зареєстрований у Єдиному державному реєстрі підприємств, установ, організацій і надає послуги з розподілу електроенергії споживачам.
Відповідач є споживачем послуг, які надаються позивачем за адресою: АДРЕСА_1 .
19.03.2021 працівниками позивача проведена технічна перевірка дотримання Правил за адресою: АДРЕСА_1. Перевіркою встановлено відсутність пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» № 20084579 встановленої на виносної шафі обліку.
По даному факту складений Акт про порушення №10004974 від 19.03.2021, відповідно до якого працівниками позивача встановлено порушення п.2.3.4, п.5.5.5 Правил.
Відповідно до протоколу засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 22.01.2021 №963 за результатами розгляду акту про порушення ПРРЕЕ комісія прийняла рішення виконати розрахунок не облікованої електроенергії по акту згідно Правил п.8.2.6, п.8.4.2 2), п. 8.4.8 1), п.8.4.11 за період з 17.02.2021 по 19.03.2021 на суму 2475,83 грн, загальна вартість послуг 423,28 грн.
Згідно із Розрахунком обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії проведено розрахунок за період з 17.02.2021 за 30 днів і встановлена вартість не облікованої електричної енергії в сумі 2475,83 грн.
Правовідносини між сторонами регулюються Цивільним Кодексом України (далі ЦК), Кодексом комерційного обліку електричної енергії, Правилами, які обов`язкові для виконання всіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідач з 2015 року споживає електричну енергію та здійснює оплату спожитої електричної енергії на підставі виставлених позивачем рахунків, отже відповідно до ст.202 ЦК сторони вчинили дії, спрямовані на набуття цивільних прав та обов`язків, тобто вчинили двосторонній правочин (договір) щодо купівлі-продажу електричної енергії.
Згідно із ст. 526 ЦК, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 ЦК, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтею 610 ЦК передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Згідно зі ст. 611 ЦК в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Судом встановлено, що Відділом НКРЕКП у Запорізькій області за зверненням відповідача ОСОБА_1 проводилась перевірка щодо можливих порушень з боку службових осіб ПАТ «Запоріжжяобленерго».
Листом Відділу НКРЕКП у Запорізькій області від 26.05.2021 №36/316-21 від 26.05.2021 №36/316-21 останнього повідомлено про наявність порушень Правил.
Із зазначеного листу встановлено, що за інформацією ПАТ «Запоріжжяобленерго» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тургенєва 14, л/2, 10.09.2015 укладено договір про користування електричною енергію, публічний договір про надання послуг з розподілу зі споживачем на паперовому носії не укладався.
Як повідомило ПАТ «Запоріжжяобленерго», останній, перед складенням акту від 19.03.2021, технічний огляд був проведений - 08.10.2019, а контрольний огляд засобу обліку проведений - 17.02.2021.
За інформацією ПАТ «Запоріжжяобленерго», 19.03.2021 представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення ПРРЕЕ та, відповідно до п. 8.2.5 Правил, складено Акт від 19.03.2021 № 10004974 (далі - Акт), з наступним формулюванням: «Порушив п. 2.3.4 п. 5.5.5, відсутність пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» (20034579) встановленої на виносній шафі обліку. Порушення виявлено під час технічної перевірки, продемонстровано споживачу».
Відповідно до акту встановлення /заміни/технічної перевірки /контрольного огляду/збереження пломб вузла обліку, встановлено на об`єкті Споживача від 08.10.2019, у якому міститься підпис гр. ОСОБА_1 , виносна шафа обліку була опломбована пломбами № 20084579 та 20084580, а у Акті про порушення зазначено про відсутність пломби № 20034579, яка не вказана у акті встановлення /заміни/технічної перевірки /контрольного огляду/збереження пломб вузла обліку, встановлено на об`єкті Споживача від 08.10.2019.
Таким чином, Споживач не несе відповідальність за відсутність пломби № 20034579.
Також в листі зазначено, що Акт містить подвійне тлумачення, оскільки у Акті про порушення зазначено про відсутність пломби № 20034579, яка не вказана у акті встановлення /заміни/технічної перевірки /контрольного огляду/збереження пломб вузла обліку, встановлено на об`єкті Споживача від 08.10.2019, що є порушенням вимог складання акту про порушення (п. 8.2.5 Правил).
Під час дослідження доказів у справі судом встановлено, що копія Акту про порушення від 19.03.2021 №10004974, яка додана позивачем до позову в обґрунтування позовних вимог в графі «порушив» містить посилання на відсутність пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» №20084579 встановленої на виносній шафі обліку, в той час як перевіркою Відділу НКРЕКП у Запорізькій області вказується про відсутність пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» з іншим номером № 20034579 .
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 надав власний екземпляр копії Акту про порушення від 19.03.2021 № 10004974, який вручений йому працівниками позивача 19.03.2021 після проведення перевірки, відповідно до якої в графі «порушив» міститься посилання на відсутність пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» №20034579 (копія долучена до матеріалів справи), про що йдеться у листі Відділу НКРЕКП у Запорізькій області від 26.05.2021 №36/316-21 від 26.05.2021 №36/316-21 .
На вимогу суду позивачем наданий оригінал Акту про порушення від 19.03.2021 № 10004974.
Під час огляду судом оригіналу Акту встановлено наявність виправлення номеру пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» №20034579 на №20084579, відсутність якої, на думку позивача, вказує на наявність порушення Правил.
Відповідно до статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3)показаннями свідків.
Згідно статті 77 ЦПК України,належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до статті 78 ЦПК України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно статті 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оцінюючи наданий позивачем Акт про порушення від 19.03.2021 № 10004974 як доказ суд вважає цей доказ недостовірним, оскільки позивачем здійснено вплив на зміст цього доказу, спрямований на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Щодо дійсних обставин справи суд приймає як доказ Акт про порушення від 19.03.2021 №10004974, наданий в судовому засіданні відповідачем ОСОБА_1 .
Цим актом встановлено наявність пломб: на клемній кришці № 20084578 (в наявності), ВШУ № 20084580 ( в наявності), № 20034579 (відсутня).
Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по Акту виконаний у відповідності до пункту 8.4.10 Правил, за порушення зазначене у підпункті 2 пункту 8.4.2. Правил (пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).
Відповідно до п.п 1 пункту 8.4.8 Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Вартість не облікованої електроенергії складає - 2 475,83 грн., кількість не облікованої електроенергії складає - 720 кВт.г, розрахунок зроблено за 30 днів.
При перевірці факту наявності порушення Правил відповідачем ОСОБА_1 судом зазначається наступне.
Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5 Правил, споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, задані оператору систем та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Кодекс комерційного обліку електричної енергії, який затверджено Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, далі - Кодекс, з відповідними змінами, визначає принципи організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії України, процеси та процедури для забезпечення формування даних щодо обсягу виробленої, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії з метою використання таких даних на ринку електричної енергії, права та обов`язки сторін стосовно організації комерційного обліку електричної енергії та отримання точних і достовірних даних комерційного обліку для здійснення комерційних розрахунків із дотриманням рівних прав і без дискримінації учасників ринку електричної енергії. Дія цього Кодексу поширюються на всіх учасників ринку електричної енергії та постачальників послуг комерційного обліку, що ними залучаються.
Згідно до п. 5.2.1 розділу 5.2 Кодексу, електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засіб вимірювальної техніки (далі ЗВТ) для контролю якості електричної енергії.
Відповідно до п. 5.5.1 розділу 5.5 Кодексу, власники (користувачі) електроустановок, об`єктів або окремих елементів об`єкта, території (приміщення), де встановлені засіб комерційного обліку ( далі ЗКО), пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
Згідно до п. 5.16.1 розділу 5.16 Кодексу, з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.
Відповідно до п. 5.16.2 розділу 5.16 Кодексу, ЗВТ мають бути опломбовані на затискній кришці пломбою оператора системи.
Як зазначено у п. 5.16.3 розділу 5.16 Кодексу, пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають: первинні і вторинні кола живлення ЗВТ; кришки важелів і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, встановлених у цих колах; двері комірок трансформаторів напруги; кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв`язку ЗВТ; всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ.
Таким чином, власник (користувач) електроустановки, об`єкта або окремих елементів об`єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання).
Також, оператор системи розподілу (ПАТ «Запоріжжяобленерго») має право встановлювати пломби у будь-якому місці, для унеможливлення доступу до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ (п. 5.16.3 розділу 5.16 Кодексу).
Згідно до п. 8.2.4. Правил, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до п. 8.2.5 Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію)- споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Згідно до п. 8.2.6. Правил, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист" прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню ЗО календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необліко- ваної електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Як зазначено у п. 8.2.7 Правил, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.
Згідно п. 6.4.1 Кодексу, учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов`язкове) або вплив на роботу ЗКО, пошкодження ЗКО, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу ЗКО.
В Акті про порушення відзначено, що пломби, які встановлені на клемній кришці лічильника, та друга пломба на виносній шафі обліку не пошкоджені та є у наявності, індикатори впливу постійного магнітного або електричного полів - не опрацьовані; самовільне підключення відсутнє, електролічильник сфазований вірно - тобто видимих пошкоджень лічильника немає. Про можливість експлуатації лічильника свідчить наявна пломба на ньому. Свідченням того, що лічильник пройшов повірку і здійснює облік енергоносіїв з відповідною точністю, є наявність на лічильнику відповідних пломб. Прилад обліку має пломбу з відбитком повірочного клейма територіального органу Держспоживстандарту та пломбу з відбитком або логотипом постачальника енергоносіїв.
Зазначені обставини також підтверджені фото-таблицею, наданою відповідачем в судовому засіданні із зображенням виносної шафи лічильника, відповідно до якої відсутність однієї пломби при наявності другої пломби на виносній шафі обліку не дає доступ до вторинних кіл та перешкоджає відкриттю шафи і доступу до контактів, таким чином відсутній факт розкрадання електричної енергії.
Судом також встановлено, що Акт про порушення від 19.03.2021 № 10004974 містить подвійне тлумачення, оскільки у Акті про порушення зазначено про відсутність пломби № 20034579, яка не вказана у акті встановлення /заміни/технічної перевірки /контрольного огляду/збереження пломб вузла обліку, встановлено на об`єкті Споживача від 08.10.2019, що є порушенням вимог складання акту про порушення (п. 8.2.5 Правил).
Відповідно до показань розрахункового лічильнику електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 починаючи з 22.10.2020 року по 19.03.2021 включно споживання електричної енергії за вказаною адресою споживачем не здійснюється, що підтверджується даними особового рахунку № НОМЕР_2 .
Оскільки Акт про порушення містить подвійне тлумачення щодо відсутності відповідної пломби, при наявності пломб (без пошкоджень) на лічильнику та іншої пломби на виносній шафі обліку, що вказує на не доведеність факту розкрадання електричної енергії, суд вважає Акт про порушення від 19.03.2021 № 10004974 таким, що складений з порушенням вимог п. 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII Правил.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем не доведений влив відповідача на роботу засобу обліку, в наслідок якого ОСОБА_1 здійснював безоблікове споживання електричної енергії, отже відповідно п. 6.4.1 Кодексу, відповідач у такому випадку, не несе відповідальності встановленої законом, а тому відсутні підстави для стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії і відшкодовування завданих збитків.
Витрати на проведення позачергової технічної перевірки у розмірі 423,28 грн також відшкодуванню не підлягають, оскільки не ґрунтуються на п.5.5.10 Правил.
З огляду на викладене, позовні вимоги не є законними і обґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК, суд, -
ухвалив:
Позовну заяву ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж» до ОСОБА_1 , про стягнення вартості не облікованої електроенергії, - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вступна та резолютивна частини рішення постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 10.11.2021.
Повний текст рішення складений 15.11.2021.
Позивач: ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж» (ЕДРПОУ 00130926, адреса: 69035, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25);
Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Суддя Р.С.Солодовніков