Справа № 2-110/10
РІШЕННЯ
І м е н е м У к р а ї н и
31 травня 2010 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області під головуванням судді Головенко О.С.
секретаря судового засідання Латик В.Є.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Юрків Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради “Про визнання дії неправомірними і виплаті державної допомоги”,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання неправомірними дій відповідача з приводу відмови у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років та вимогою зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому зробити перерахунок та виплату недоотриманої допомоги на дочку ОСОБА_3 за період липня по листопад 2007 року та на сина ОСОБА_4 за період з липня по грудень 2007 року.
Своїми вимоги мотивує тим, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» вона має право на отримання зазначеної допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, тоді як фактично отримувала від 121 до 133 гривень на місяць.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено такий розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня 434 грн., з 1 квітня 463 грн., з 1 жовтня 2007 року - 470 грн.
Виходячи з цього, розмір допомоги по догляду за дочкою ОСОБА_3 за період з липня по листопад 2007 року з врахуванням надбавки відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунків в Україні» повинен становити 2789,80 грн., позивачка ж отримала лише 612,08 грн., різниця становить 2182,72 грн.
Відповідно розмір допомоги по догляду за сином ОСОБА_4 за період з липня по грудень 2007 року повинен становити: 3358,80 грн., однак виплачено лише 759,46 грн., заборгованість склала 2599,34 грн.
У вимогах про виплату відповідачем недоплаченої допомоги ОСОБА_1 відмовлено з посиланням на відсутність в Державному бюджеті на 2007 рік бюджетних асигнувань.
Проте норми Закону «Про держбюджет України на 2007 рік» не можуть бути застосованими, оскільки вони суперечать положенням Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Вищевказані норми Закону про держбюджет були визнані неконституційними відповідно до рішення Конституційного Суду від 09.07.2007року.
Посилаючись на рішення Європейського суду про недопустимість посилання на відсутність бюджетних коштів як на причину невиконання зобов`язань, просить суд визнати такі дії відповідача неправомірними, зобов`язати здійснити перерахунок та виплату недоотриманої допомоги по догляду за дочною ОСОБА_3 за період з липня по листопад 2007 року, а за сином ОСОБА_4 з липня по грудень 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В судовому засіданні позивачка заявлені позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що виплата позивачу допомоги проведена у розмірі, передбаченому ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007рік», а тому підстав для перерахунку не вбачає.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, давши їм правову оцінку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка є матірю малолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, здійснює догляд за ними і відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку (а.с.7,8) а також має статус громадянки, яка проживає на території гірського населеного пункту (а.с.9).
Статтею 15 цього ж Закону ( в редакції станом на 01.01.2007р) передбачено, що така допомога надається в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В п.3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону «Про державну допомогу сімям з дітьми» ( в редакції Закону від 25.03.2005р.) зазначено, що розмір державної допомоги сімям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі Про державний бюджет на відповідний рік .
Статтею 56 Закону України « Про державний бюджет на 2007рік» встановлено, що така допомога по догляду за дитиною відповідно до Закону «Про державну допомогу сімям з дітьми» здійснюється за рахунок державної субвенції з державного бюджету у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб для застрахованих.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007року були визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007рік», якими зупинено дію ч.1 ст. 15, п.3 роздіду У111 «Прикінцеві положення» Закону України « Про державну допомогу сімям з дітьми».
В пункті 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України зазначено, що воно має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Отже, з цього часу (09.07.07р.) визнані неконституційними та втрачають чинність положення Закону «Про державний бюджет на 2007рік» та відновлено дію ч.1 ст.15 Закон «Про державну допомогу сімям з дітьми», а тому до задоволення підлягають вимоги позивачки саме з цього часу.
Окрім цього, встановлено, що допомогу по догляду за дочкою ОСОБА_3 позивачка отримувала до 21 листопада 2007 року, отже до задоволення підлягають вимоги за вказаний період.
В решті позовних вимог по догляду за двома дітьми за період з 01.01.2007 р. по 08.07.2007 р. та за період догляду за дочкою ОСОБА_3 з 22 листопада по 30 листопада 2007 року відмовити.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 отримала в 2007 році допомогу на дочку ОСОБА_3 в таких розмірах: за липень 1127,12 грн., за серпень 129,81 грн., за вересень 131,54 грн., за жовтень 131,54, за листопад 92,07 грн,. (а.с.5).
На сина ОСОБА_4: за липень 121,39 грн., за серпень 124,09 грн., за вересень 125,82 грн., за жовтень 125,82 грн., за листопад 129,28 грн., за грудень 133,06 грн. (а.с.6).
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів» встановлено, що розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.
Відповідно до ст..62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років складає з 1 квітня 463 грн., з 01 жовтня 470 грн., а тому позивачка повинна була отримувати допомогу на дітей саме в таких розмірах.
Заява з приводу здійснення перерахунку залишена без задоволення, що підтверджується відповідним листом від 12 лютого 2010 р. (а.с.3), а тому дії відповідача є неправомірними.
Судові витрати по справі покладаються на позивачку за її клопотанням.
На підставі викладеного, ст.ст. 19,22 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 ( справа про соціальні гарантії громадян), ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям із дітьми», ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», керуючись ст.ст.3,11,15 ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області з приводу відмови виплатити ОСОБА_1 допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до досягнення ними 3-річного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей у віці до 6 років неправомірними.
Зобов`язати Управління праці і соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дітьми:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років за період з 09 липня по 21 листопада 2007 року;
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ним трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року з урахуванням надбавки відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунків в Україні».
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 недоплачені нею витрати на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі 37 (тридцять сім) грн. на користь спеціального фонду державного бюджету ( код по КЕКД 2205000 розрахунковий рахунок 31210259700008 ЗКПО 20568642 МФО 325707 Банк ГУДК в Івано-Франківській області). Призначення платежу за інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ в Болехівському міському суді Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
У разі подачі заяви про апеляційне оскарження, або апеляційна скарга не подана в строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскраження через Болехівський міський суд.
Суддя Головенко О.С.