
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/10897/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1815 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Військової частини А 1815, в якому просить:
- визнати протиправними дії Військової частини А 1815 щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 14.02.2017 по 28.02.2018 із встановленням для обчислення місяця підвищення (базового місяця) січень 2008 року та з одночасною щомісячною виплатою фіксованої (встановленою раніше) суми індексації;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 14.02.2017 по 28.02.2018 із встановленням для обчислення місяця підвищення (базового місяця) січень 2008 року та з одночасною щомісячною виплатою фіксованої (встановленою раніше) суми індексації.
В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що в період з 14.02.2017 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась у повному розмірі.
Суд ухвалою від 14.09.2021 відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений судом строк, відповідач подав відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення здійснюється індивідуально для кожного працівника (військовослужбовця) та залежить, в тому числі, від обставин проходження ним служби (підвищення або переміщення по службі, присвоєння чергових звань з підвищенням окладів тощо). Просив позовну заяву залишити без розгляду.
Ухвалою суду від 02.11.2021 у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду відмовлено. Також повернуто без розгляду заяву про збільшення позовних вимог, у зв`язку з тим, що вона подана позивачем після початку розгляду справи по суті.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Відповідно до наказу командира Військової частини польова пошта В1688 (А1815) від 12.06.2017 №129 зараховано до списків особового складу військової частини. При цьому, наказом командира Військової частини А0932, яка перебуває на грошовому забезпеченні в військовій частині А1815, від 29.07.2021 №128 звільнено зі служби у запас. Станом на день звернення до суду, позивачу за період з 14.02.2017 по 28.02.2018 не була виплачена сума індексації грошового забезпечення. Позивач вважає дії посадових осіб Військової частини А1815 такими, що обмежують конституційні права, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зважає на наступне.
Згідно статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
В силу вимог статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами першою та п`ятою статті 2 Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
В силу вимог частини першої статті 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Приписами частини другої статті 5 Закону передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно із частиною шостою статті 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру, зокрема, посадового окладу.
Докази, які б підтверджували нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 12.06.2017 по 28.02.2018 відсутні, що свідчить про бездіяльність відповідача.
Враховуючи наведене суд вважає, що відповідачем протиправно не нараховувалась та не виплачувалась за період з 12.06.2017 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення, а отже позовні вимоги мають бути задоволені в цій частині.
Щодо вимог про нарахування індексації грошового забезпечення за період з 14.02.2017 по 11.06.2017, суд вважає їх безпідставними та необґрунтованими, оскільки жодним доказом не підтверджується проходження позивачем служби у відповідача у зазначений період. Водночас, наказом командира Військової частини польова пошта В1688 (А1815) від 12.06.2017 №129 підтверджується зарахування позивача до списків особового складу військової частини.
При цьому, суд зазначає, що на момент виникнення оскаржуваних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова №1294), якою було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до пункту 13 Постанови №1294 вона набрала чинності з 01.01.2008.
Тобто, за умови підвищення посадового окладу в січні 2008 року, останній виступає базовим, а з лютого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018.
Відтак, саме січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до березня 2018 року.
Проте, оскільки індексація грошового забезпечення позивачу за період з 12.06.2017 по 28.02.2018 не проводилась, вимоги щодо встановленням для обчислення місяця підвищення (базового місяця) січень 2008 року та одночасною щомісячною виплатою фіксованої (встановленою раніше) суми індексації, є передчасними, оскільки право позивача на момент звернення до суду в частині визначення базового місяця у зазначений вище період не порушене. А отже в задоволенні цієї частини позовних вимог належить відмовити.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 72-74, 77, 132, 134,139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Військової частини А 1815 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 1815 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 12.06.2017 по 28.02.2018.
Зобов`язати Військову частину А 1815 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 12.06.2017 по 28.02.2018, з урахуванням висновків суду.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Військова частина А 1815 (вул. Танкістів, смт. Гончарівське, Чернігівський район, 15558, код 07880688).
Повне рішення суду складено 15.11.2021.
Суддя Л.О. Житняк