Рішення № 101073548, 15.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
560/10049/21
Номер документу
101073548
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Справа № 560/10049/21

РІШЕННЯ

іменем України

15 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в якому просить визнати протиправними дії Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки код ЄДРПОУ 08202826, по відмові у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення першого контракту відповідно до п.п.8 п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08 2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу МОУ №260 від 07.06.2018; стягнути з Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки код ЄДРПОУ 08202826, на користь ОСОБА_1 , одноразову грошову допомогу військовослужбовцям після укладення першого контракту відповідно до п.п.8 п.6 Постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу МОУ №260 від 07.06.2018р. у розмірі - 22700 грн.; стягнути з Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки код ЄДРПОУ 08202826, на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу у розмірі 5000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі-відповідач) з рапортом про призначення та виплату одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту, яка передбачена наказом МОУ № 260 від 07.06.2018. Однак, відповідь на рапорт від 01.03.2021 відповідач не надав.

Позивачем повторно було подано рапорт на ім`я військового комісара Хмельницького ОТЦК та СП з питання повідомлення, щодо призначення одноразової допомоги при укладанні першого контракту, передбаченого наказом МОУ № 260 від 07.06.2018, однак відповідь на рапорт від 09.07.2021 відповідач не надав. А тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 17.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній зазначає, що Позивач в своїй позовній заяві помилково дійшов висновку, що умовами отримання виплати одноразової грошової допомоги після укладення ним першого контракту є підписання контракту після того як норма набрала чинності і підписання контакту вперше, адже в пункті 3 розділу XXII Порядку № 260 визначено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом (а не норми Постанови №704), призначення на посаду та вступу до виконання обов`язків за посадою на підставі наказу командира.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій останній просить задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що згідно наказу №62 від 26.02.2021 Командувача військ оперативного командування "Захід" ОСОБА_1 , капітана запасу, призначено на посаду начальника відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Хмельницького об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України та зараховано позивача до списків особового складу Збройних Сил України.

Між рядовим ОСОБА_1 та Міністерством оборони України в особі начальника Військового інституту артилерії (при Сумському державному університеті) укладено Контракту про проходження військової служби у Збройних силах України від 01.12.2001.

Згідно Витягу із послужного списку майора ОСОБА_1 про проходження військової служби у Збройних Силах України встановлено, що позивач в період з 01.08.1998 по 21.06.2002 був курсантом у Військовому інституті артилерії при Сумському державному університеті. З 21.06.2002 по 25.11.2002 згідно Наказу МОУ №276 від 21.06.2002 перебував у вч А1392 на посаді командира взводу протитанкових керованих ракет батареї протитанкових керованих ракет протитанкового артилерійського дивізіону ВОС-0306003. З 25.11.2002 по 26.08.2003 перебував у 263 протитанковій артилерійській бригаді 55 артилерійської дивізії Південного ОК на посаді командира протитанкового артилерійського взводу протитанкової артилерійської батареї протитанкового артилерійського дивізіону ВОС-0304003. З 26.08.2003 по 17.05.2004 перебував у 22 протитанковому артилерійському полку 2 тактичної групи артилерії Піденного ОК. З 17.05.2004 по 01.07.2004 проходив військову службу у 22 протитанковому артилерійському полку 2 тактичної групи артилерії Південного ОК. З 01.07.2004 по 07.11.2005 перебував на службі у 22 протитанковому артилерійському полку 2 тактичної групи артилерії Південного ОК.

Відповідно до Положення "Про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) ЗСУ, звільнений з військової служби у запас за п.63 пп. "г" (у зв`язку із скороченням штатів).

Позивач виключений із списків особового складу частини з 07.11.2005.

З 01.03.2021 ОСОБА_1 відповідно до ст.20, 23 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" прийнятий на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

Також, позивач в період з 01.03.2021 по 30.06.2021 проходив службу у Хмельницькому об`єднаному міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області ОК "Захід" СВ ЗСУ згідно Наказу №62 від 26.06.2021.

Позивач звернувся до відповідача з рапортом від 01.03.2021 в якому просив призначити йому одноразову грошову допомогу після укладення першого контракту.

Також, позивач повторно звернувся з рапортом від 09.07.2021 в якому також просив призначити йому одноразову грошову допомогу після укладення першого контракту.

Однак, як зазначає позивач, що жодної відповіді на подані рапорти він не отримував, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі. визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011).

Згідно п.1 ч.1 ст.3 Закону №2011, дія цього Закону поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов`язок за межами України, та членів їх сімей.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно ч.4 ст.9 Закону №2011, грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пп.8 п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту в таких розмірах: особам рядового складу - вісім розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; особам сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу - дев`ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначає Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затверджений Наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260 (далі - Порядок №260).

Розділ ХХІІ Порядку №260 регулює зокрема порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення ними першого контракту.

Згідно пункту 3 розділу XXII Порядку №260, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, призначення на посаду та вступу до виконання обов`язків за посадою на підставі наказу командира.

При цьому військовослужбовцям, що уклали перший контракт про проходження військової служби під час навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, військових коледжах або навчальних частинах (центрах), одноразова грошова допомога виплачується після закінчення навчання у цих навчальних закладах у військових частинах, до яких їх призначено для подальшого проходження військової служби.

Згідно ч.4 роз. ХХІІ Порядку №260, одноразова грошова допомога не виплачується:

особам рядового складу, які в період проходження військової служби за контрактом уклали контракт про проходження військової служби на посадах сержантського та старшинського складу; особам сержантського та старшинського складу, яких у період проходження військової служби за контрактом прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу; особам офіцерського складу, які в період проходження кадрової військової служби в добровільному порядку виявили бажання проходити військову службу за контрактом; у разі продовження військової служби за новим контрактом; у разі повторного прийняття на військову службу за контрактом осіб, звільнених з військової служби за контрактом; у разі підписання контракту для проходження військової служби у Збройних Силах України особами, звільненими з військової служби за контрактом, з інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також зі служби в правоохоронних органах.

Суд зазначає, що позивач дійшов помилкового висновку, що умовами отримання виплати одноразової грошової допомоги після укладення ним першого контракту є підписання контракту після того як норма набрала чинності і підписання контакту вперше, адже в пункті 3 розділу XXII Порядку № 260 визначено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, а не норми Постанови №704, призначення на посаду та вступу до виконання обов`язків за посадою на підставі наказу командира.

Крім того, як було встановлено з послужного списку проходження військової служби, який був наданий на вимогу ухвали суду, що позивач не має права на виплату одноразової грошової допомоги після укладення ним першого контракту, оскільки він вже проходив військову службу за контрактом у Збройних Силах України, що в свою чергу суперечить підпунктам 5,6 пункту 4 розділу XXII Порядку № 260, оскільки що одноразова грошова допомога не виплачується у разі повторного прийняття на військову службу за контрактом осіб, звільнених з військової служби за контрактом та у разі підписання контракту для проходження військової служби у Збройних Силах України особами, звільненими з військової служби за контрактом, з інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також зі служби в правоохоронних органах.

А тому, суд вважає, що у відповідача відсутні підстави для виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю після укладення ним першого контракту оскільки такий контракт укладений позивачем не вперше, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, а тому підстави для стягнення з Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки код ЄДРПОУ 08202826, на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу у розмірі 5000 грн., відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та стягнення коштів - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 08202826)

Головуючий суддя О.П. Шевчук