Рішення № 101070811, 15.11.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
480/9282/21
Номер документу
101070811
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2021 року Справа № 480/9282/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 10.08.2021 №183450017215 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати подання заяви про призначення пенсії - 02.02.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення йому пенсії, але відповідач відмовив у такому призначенні, мотивуючи це тим, що у матеріалах пенсійної справи відсутні документи, що підтверджують населений пункт чи об`єкт, де виконувались роботи з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЄС, що передбачено пунктом 2.1 Порядку №22-1.

Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки порушує його гарантоване Конституцією право на пенсію за віком зі зменшення пенсійного віку.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 17).

02.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком. На час подання вказаної заяви позивач мав вік 54 роки, та страховий стаж 33 роки 8 місяців 17 днів, що підтверджується листом відповідача (а.с.24).

Рішенням №9564 від 08.02.2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з тим, що в наданих документах, а саме в довідці архіву штабу Південного оперативного командування в/ч 07048 та виписці з наказу №86 від 13.05.1986 відсутні дані виїзду в зону відчуження та місце дислокації військової частини, також в зазначеному періоді з 08.05 по 11.05 відсутній рік. Враховуючи викладене відповідач зазначив, що наданих документів недостатньо для призначення пенсії.

Не погодившись з висновками, зазначеними у вказаному рішенні, позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом (справа №480/2724/21).

Сумський окружний адміністративний суд розглянувши вказану справу своїм рішенням від 10.06.2021 позовні вимоги задовольнив частково, а саме:

- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.02.2021 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.02.2021 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- в задоволенні інших вимог було відмовлено.

Відповідно до мотивувальної частини вказаного рішення суд зазначив наступне: «Матеріалами справи підтверджується, що позивач у період з 1985 по 1987 р.р. проходив строкову службу у в/ч 07048, що підтверджується військовим квитком (а.с. 25). Крім того, за змістом виписки із наказу командира в/ч 07048 від 13.05.1986 №86 (а.с. 61) та довідкою архівного штабу Південного оперативного командування (а.с. 61, зворот. стор) позивач, який проходив строкову службу у 1986 році у військовій частині 07048, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується.

Зазначені копії первинних документів відповідачем були отримані від Управління соціального захисту населення Сумської РДА , які зберігаються у статусній справі учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 №260369, були надані відповідачу на його запит.

Стосовно посилання відповідача щодо не зазначення у витягу із наказу командира в/ч 07048 від 13.05.1986 №86 року перебування позивача на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд зазначає, що аварія на Чорнобильській АЕС відбулася у 1986 році під час перебування позивача на військовій строковій службі і згідно виданого 13.05.1986 наказу вже був затверджений список осіб військової частини, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто в період з дня аварії 26.04.1986 по день винесення наказу 13.05.1986 №86. Таким чином, посилання відповідача у спірному рішенні про те, що неможливо встановити рік перебування позивача на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є необґрунтованим.

Крім того, суд зазначає, що відповідачем взагалі не досліджено та не відображено в спірному рішенні факт видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серія НОМЕР_1 .

Так, в матеріалах справи наявна копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорії 2) серія НОМЕР_1 , яке видано позивачу у встановленому порядку Сумською обласною державною адміністрацією, яке містить відмітку про перереєстрацію. Доказів того, що таке посвідчення видано незаконно чи безпідставно відповідачем не надано, і матеріали справи не містять.

Таким чином, відповідачем безпідставно не було взято до уваги наявність виданого 14.10.1994 позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорії 2) серія НОМЕР_1 , яке видано позивачу у встановленому порядку Сумською обласною державною адміністрацією, така інформація не досліджувалася, взагалі не бралася до уваги».

Вказане рішення суду набрало законної сили 13.07.2021.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання вище вказаного рішення суду повторно розглянуло заяву позивача та прийняло рішення №183450017215 від 10.08.2021, яким позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У обґрунтуванні зазначеного рішення зазначено, що у матеріалах пенсійної справи відсутні документи, що підтверджують населений пункт чи об`єкт, де виконувались роботи з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЄС, що передбачено пунктом 2.1 Порядку №22-1, окрім того зазначено, що вище вказаним рішенням суду не зобов`язано відповідача призначити пенсію позивачу.

Не погодившись з висновками, зазначеними у вказаному рішенні, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Судом у ході розгляду даної справи (№480/9282/21) було досліджено матеріали справи №480/2724/21, копії документів з якої були долучені судом до даної справи, а саме: копія військового квитка, копія зави про призначення пенсії, копія рішення №9564, копія виписки з наказу №86 та копія довідки архіву штабу Південного оперативного командування.

Суд, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-XII (далі - Закон №796-XII) передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до ст. 55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років, а учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Згідно статті 65 Закону №796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

В свою чергу довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1 (далі - Порядок №22-1) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122.

Відповідно до Порядку №22-1 документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону №796-XII). Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах.

Як матеріалами даної справи, так і судом у справі №480/2724/21, підтверджується, що позивач у період з 1985 по 1987 р.р. проходив строкову службу у в/ч 07048, що підтверджується військовим квитком. Крім того, за змістом виписки із наказу командира в/ч 07048 від 13.05.1986 №86 та довідкою архівного штабу Південного оперативного командування позивач, який проходив строкову службу у 1986 році у військовій частині 07048, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 06.05.1986 по 07.05.1986 та с 08.05.1986 по 11.05.1986 (а.с.18-19).

Зазначені копії первинних документів відповідачем були отримані від Управління соціального захисту населення Сумської РДА , які зберігаються у статусній справі учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 №260369, були надані відповідачу на його запит.

Стосовно посилання відповідача на відсутність інформації, визначеної п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, суд зазначає наступне.

Відповідно до вказаного пункту до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Відповідно до структури вказаного пункту Порядку, він передбачає альтернативу подання документів, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд зазначає, що вище зазначенні матеріали справи у достатньому обсязі підтверджують право позивача на призначення відповідної пенсії.

Відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не надав належної оцінки посвідченню учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серія НОМЕР_1 та іншим документа про що у своєму рішенні вказував Сумський окружний адміністративний суд у справі №480/9282/21.

Судом враховується правова позиція Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного, викладена в постанові від 24 липня 2018 року по справі №524/2062/17, в якій Верховний Суд зазначає, що законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки, такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.

Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796-XII, є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також Верховний Суд зазначив, що дислокація військової частини не в зоні відчуження не позбавляє особу можливості брати участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а така участь підтверджується рештою доказів.

Враховуючи вище викладене, рішення відповідача прийнято без врахування всіх обставин справи, висновки є безпідставними, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Стосовно позовної вимоги зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати подання заяви про призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

Як встановлено судом, позивач на момент звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії (02.02.2021) мав відповідний стаж 33 роки 8 місяців та 17 днів, а також досягнув відповідного пенсійного віку 50 років з врахуванням ст. 55 Закону №796.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що позовна вимога, щодо зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати подання заяви про призначення пенсії - 02.02.2021, підлягає задоволенню.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн., сплачену позивачем при зверненні до суду, що підтверджується квитанцією від 01.04.2021, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с. 11).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 10.08.2021 №183450017215 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_2 ) пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати подання заяви про призначення пенсії - 02.02.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_2 ) суму судового збору в розмірі 908,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько