
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа №440/10514/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс" (надалі - позивач, ТОВ "Енергоресурс") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, у якому позивач просив:
визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 31.08.2021 №3045333/25162382, від 01.09.2021 №№ 3053852/25162382, 3053850/25162382, 3053851/25162382;
зобов`язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних виписані та подані на реєстрацію ТОВ "Енергоресурс" податкові накладні від 31.07.2021 №№ 1, 2, 4, 5.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невідповідність спірних рішень вимогам чинного законодавства. За твердженням позивача, на вимогу податкового органу, після зупинення реєстрації податкових накладних, ТОВ "Енергоресурс" були надані усі наявні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій. Проте, відповідні документи не були взяті відповідачем до уваги, з урахуванням чого прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних у ЄРПН.
2. Позиція відповідачів.
У наданому до суду відзиві на позов представник відповідачів просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /т. 2, а.с. 6-10/. Свою позицію мотивував посиланням на відповідність спірних рішень вимогам чинного законодавства, зокрема, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Зазначив, що реєстрацію складених ТОВ "Енергоресурс" податкових накладних у ЄРПН зупинено з огляду на їх відповідність пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за цим позовом, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у порядку письмового провадження).
Ухвалою суду від 30.09.2021 заперечення представника відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишені без задоволення.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
При цьому суд звертає увагу на те, що зазначення представником відповідачів у прохальній частині відзиву про розгляд справи за його участю не є клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, оскільки відповідне клопотання не відповідає вимогам статті 167, частин п`ятої, сьомої статті 262 КАС України.
Обставини справи
ТОВ "Енергоресурс" у визначеному законом порядку зареєстроване як юридична особа, як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Полтавській області (Кременчуцька ДПІ) /т. 1, а.с. 242-243/, є платником податку на додану вартість.
1. 01.06.2021 між ТОВ "Енергоресурс" (орендодавець) та ТОВ "Авіо Оіл" (орендар) укладено договір №23 оренди частини нежитлового приміщення для розміщення офісу, за умовами якого позивач передав орендарю у тимчасове платне користування приміщення площею 8,00 кв.м. за орендну плату у розмірі 250,00 грн з 1 кв.м. /т. 1, а.с. 46-47/.
31.07.2021 сторонами підписано акт №21 про надання послуг, яким засвідчено факт надання орендодавцем орендарю послуг з оренди приміщень за липень 2021 року вартістю 2000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 333,33 грн /т. 1, а.с. 50/, а позивачем складена податкова накладна №1 про надання ТОВ "Авіо Оіл" послуг з оренди приміщень за липень 2021 року вартістю 2000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 333,33 грн /т. 1, а.с. 16-17/.
10.08.2021 податкову накладну від 31.07.2021 №1 позивачем надіслано для реєстрації у ЄРПН та того ж дня отримано квитанцію, у якій платника податку повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки платник податків відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку /т. 1, а.с. 18/. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації.
28.08.2021 позивачем через Кременчуцьку ДПІ надані податковому органу пояснення разом з копіями документів /т. 1, а.с. 20-45, т. 2, а.с. 159-186/.
31.08.2021 Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №3045333/25162382 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 №1 у ЄРПН з огляду на ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування /т. 2, а.с. 142/.
Зі змісту витягу з протоколу від 31.08.2021 №166 засідання Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області судом встановлено, що підставою для ухвалення зазначеного рішення відповідач визначив ненадання позивачем разом з письмовими поясненнями документів щодо права власності / користування нежитловим приміщенням, що передано в оренду /т. 2, а.с. 16/.
2. 01.11.2020 між ТОВ "Стандарт Оіл Компані" (замовник) та ТОВ "Енергоресурс" (виконавець) укладено договір №18 надання послуг, за умовами якого позивач зобов`язувався за завданням замовника надавати йому послуги зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 /т. 1, а.с. 141-142/.
31.07.2021 сторонами підписано акт №24 про надання послуг, яким засвідчено факт надання виконавцем замовнику послуг зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 за липень 2021 року вартістю 6000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 1000,00 грн /т. 1, а.с. 142/, а позивачем складена податкова накладна №4 про надання ТОВ "Стандарт Оіл Компані" послуг зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 за липень 2021 року вартістю 6000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 1000,00 грн /т. 1, а.с. 109/.
10.08.2021 податкову накладну від 31.07.2021 №4 позивачем надіслано для реєстрації у ЄРПН та того ж дня отримано квитанцію, у якій платника податку повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки платник податків відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку /т. 1, а.с. 111/. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації.
30.08.2021 позивачем через Кременчуцьку ДПІ надані податковому органу пояснення разом з копіями документів /т. 1, а.с. 114-146, т. 2, а.с. 62-100/.
01.09.2021 Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №3053850/25162382 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 №4 у ЄРПН з огляду на надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства /т. 2, а.с. 59/.
Зі змісту витягу з протоколу від 01.09.2021 №167 засідання Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області судом встановлено, що підставою для ухвалення зазначеного рішення відповідач визначив невідповідність актів надання послуг вимогам статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", оскільки неможливо ідентифікувати замовника послуг через відсутність інформації про власника підпису /т. 2, а.с. 17/.
3. 01.11.2020 між ТОВ "Аллюр Оіл" (замовник) та ТОВ "Енергоресурс" (виконавець) укладено договір №20 надання послуг, за умовами якого позивач зобов`язувався за завданням замовника надавати йому послуги зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 /т. 1, а.с. 101-102/.
31.07.2021 сторонами підписано акт №25 про надання послуг, яким засвідчено факт надання виконавцем замовнику послуг зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 за липень 2021 року вартістю 6000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 1000,00 грн /т. 1, а.с. 103/, а позивачем складена податкова накладна №5 про надання ТОВ "Аллюр Оіл" послуг зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 за липень 2021 року вартістю 6000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 1000,00 грн /т. 1, а.с. 70/.
10.08.2021 податкову накладну від 31.07.2021 №5 позивачем надіслано для реєстрації у ЄРПН та того ж дня отримано квитанцію, у якій платника податку повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки платник податків відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку /т. 1, а.с. 72/. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації.
30.08.2021 позивачем через Кременчуцьку ДПІ надані податковому органу пояснення разом з копіями документів /т. 1, а.с. 75-106, т. 2, а.с. 22-58/.
01.09.2021 Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №3053852/25162382 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 №5 у ЄРПН з огляду на надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства /т. 2, а.с. 18/.
Зі змісту витягу з протоколу від 01.09.2021 №167 засідання Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області судом встановлено, що підставою для ухвалення зазначеного рішення відповідач визначив невідповідність актів надання послуг вимогам статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", оскільки неможливо ідентифікувати замовника послуг через відсутність інформації про власника підпису /т. 2, а.с. 17/.
4. 01.06.2021 між ТОВ "Нафтогазоіл" (замовник) та ТОВ "Енергоресурс" (виконавець) укладено договір №22 надання послуг, за умовами якого позивач зобов`язувався за завданням замовника надавати йому послуги зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 /т. 1, а.с. 179-180/.
31.07.2021 сторонами підписано акт №22 про надання послуг, яким засвідчено факт надання виконавцем замовнику послуг зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 за липень 2021 року вартістю 6000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 1000,00 грн /т. 1, а.с. 181/, а позивачем складена податкова накладна №2 про надання ТОВ "Нафтогазоіл" послуг зі зважування вантажних автомобілів в статиці на автомобільних тензометричних вагах колійного типу УВК-А-СН 60 за липень 2021 року вартістю 6000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 1000,00 грн /т. 1, а.с. 149/.
10.08.2021 податкову накладну від 31.07.2021 №2 позивачем надіслано для реєстрації у ЄРПН та того ж дня отримано квитанцію, у якій платника податку повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки платник податків відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку /т. 1, а.с. 151/. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації.
30.08.2021 позивачем через Кременчуцьку ДПІ надані податковому органу пояснення разом з копіями документів /т. 1, а.с. 153-241, т. 2, а.с. 106-141/.
01.09.2021 Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №3053851/25162382 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 №2 у ЄРПН з огляду на надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства /т. 2, а.с. 101/.
Зі змісту витягу з протоколу від 01.09.2021 №167 засідання Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області судом встановлено, що підставою для ухвалення зазначеного рішення відповідач визначив невідповідність актів надання послуг вимогам статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", оскільки неможливо ідентифікувати замовника послуг через відсутність інформації про власника підпису /т. 2, а.с. 17/.
Рішення про відмову у реєстрації податкових накладних від 31.07.2021 №3045333/25162382, від 01.09.2021 №№ 3053850/25162382, 3053851/25162382, 3053852/25162382 позивач в адміністративному порядку не оскаржив.
Натомість, не погодившись із зазначеними рішеннями податкового органу, позивач оскаржив їх до суду.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
У силу положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: (...) б) для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Так, за змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
У силу абзацу першого пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Відповідно до абзацу першого пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до абзацу другого пункту 25 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, відповідно до пункту 8 яких: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування..
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520), що, відповідно до пункту 1, визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 9, 10 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
У силу абзацу третього пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції Постанови КМ від 21.04.2021 №378), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій - набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Як визначено пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За обставин цієї справи між сторонами виник спір щодо правомірності рішень Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 31.07.2021 №№ 1, 2, 4, 5,складених ТОВ "Енергоресурс".
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 КАС України).
Аналіз наведених вище положень Порядку №1165 свідчить, що контролюючий орган, після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Автоматизований моніторинг відповідності платника податку, яким складено податкову накладну, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку №1156).
У разі, якщо за результатами моніторингу визначено, що цей платник податку відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація податкової накладної зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилалася відповідна квитанція.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов`язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Зі змісту залучених до матеріалів справи квитанцій від 10.08.2021 судом встановлено, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність ТОВ "Енергоресурс" пункту 8 Критеріям ризиковості платника податку.
При цьому у надісланих платнику податку квитанціях відсутня будь яка інформація на обґрунтування такого висновку податкового органу.
Надаючи правову оцінку підставам для зупинення реєстрації складених ТОВ "Енергоресурс" податкових накладних від 31.07.2021 №№ 1, 2, 4, 5 в ЄРПН, суд звертає увагу на те, що Порядок №1165 не містить вимоги про прийняття контролюючим органом окремого рішення з питання зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Водночас, виходячи з наведених вище положень пунктів 10, 11 Порядку №1165, зміст такого рішення наводиться податковим органом у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
При цьому, пунктом 11 Порядку №11 передбачено вимоги до змісту такої квитанції, а саме - у ній обов`язково мають бути зазначені: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Дослідивши залучені до матеріалів справи копії квитанцій від 10.08.2021 суд встановив, що у них не зазначено ні інформації про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, ані вимог до платника податків в частині надання конкретних пояснень та документів з метою реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Наведене, на переконання суду, унеможливлює визначення платником порядку своїх дій, які він має вчинити з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН.
При цьому суд виходить з того, що Порядок №1165 не передбачає можливості проведення контролюючим органом консультацій, листування з платником податку на етапі прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН чи залучення платника податку до процесу прийняття цього рішення в інший спосіб. Тобто, у такому випадку платник податку фактично позбавлений можливості на участь у процесі прийняття суб`єктом владних повноважень відповідного рішення. Як наслідок, визначальне значення для дотримання законності цієї процедури і забезпечення прав платника податку під час її проведення має конкретизація контролюючим органом підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН та зазначення у квитанції про зупинення чітких і зрозумілих вказівок такому платнику щодо того, які саме пояснення та копії документів має надати цей платник задля розгляду питання про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Однак, у цій справі надіслані позивачу квитанції містили лише загальне посилання на наявність у нього права подати пояснення та копії документів без зазначення їх конкретного переліку.
Посилання представника відповідачів на те, що перелік документів, надання яких є необхідним для розгляду питання про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, визначений пунктом 5 Порядку №520, суд визнає безпідставними, оскільки зазначеною нормою передбачено орієнтовний перелік таких документів (застосовано словосполучення "може включати"), що не дає платнику податків можливість достовірно визначити обсяг необхідних документів, надання яких податковому органу буде достатнім для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН.
З цих підстав суд відхиляє як необґрунтовані посилання представника відповідачів на ненадання ТОВ "Енергоресурс" разом з поясненнями щодо податкової накладної від 31.07.2021 №5 документів про право власності чи користування нежитловим приміщенням.
У ході розгляду справи відповідачами не надано пояснень разом з їх документальним підтвердженням щодо підстав встановлення відповідності ТОВ "Енергоресурс" положенням пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Натомість, позивачем зазначено, що Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 09.08.2021 ухвалено рішення №39402 про відповідність ТОВ "Енергоресурс" критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків.
Однак, це рішення оскаржене позивачем до суду та рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 у справі №440/10617/21 визнане протиправним і скасоване /т. 2, а.с. 207/.
За наведених обставин, незважаючи на факт не набрання законної сили рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 у справі №440/10617/21, суд дійшов висновку, що відповідачами у ході розгляду цієї справи не доведено наявність визначених законом підстав для зупинення реєстрації податкових накладних від 31.07.2021 №№ 1, 2, 4, 5, складених ТОВ "Енергоресурс", у ЄРПН.
Окрім того, суд враховує, що позивачем після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних надіслані податковому органу письмові пояснення разом з копіями документів на підтвердження обґрунтованості їх складення.
Як слідує зі змісту витягу з протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.08.2021 №166, підставою для ухвалення рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.07.2021 №5 податковий орган визначив ненадання позивачем разом з письмовими поясненнями документів про право власності чи користування нежитловим приміщенням, переданим ТОВ "Авіо Оіл".
З цього приводу суд зауважує, що відповідні документи не є первинними документами у розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", адже вони безпосередньо жодним чином не підтверджують факт надання послуг.
Водночас суд враховує, що на підтвердження факту набуття права власності на будівлю прохідної та побутових приміщень на території підприємства (частина з яких передана у користування ТОВ "Авіо Оіл" за договором оренди від 01.06.2021 №23) позивачем разом з позовною заявою надано копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САА №775116 та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно /т. 1, а.с. 65-67/.
У свою чергу, стосовно доводів податкового органу про невідповідність актів надання послуг від 31.07.2021 №№ 22, 24, 25 вимогам статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", оскільки неможливо ідентифікувати замовника послуг через відсутність інформації про власника підпису, суд зауважує, що підпис уповноважених осіб замовників скріплено печатками підприємств.
Посилання відповідача на наявну податкову інформацію щодо відсутності у ТОВ "Нафтогазоіл", ТОВ "Стандарт Оіл Компані", ТОВ "Аллюр Оіл" власних та/або орендованих транспортних засобів не приймаються судом у якості обґрунтування правомірності спірних рішень, оскільки наведена обставина не відображена у витягу з протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.09.2021 №167 у якості підстави для ї ухвалення.
До того ж, відсутність у формі 20-ОПП інформації про наявні транспортні засоби не може достеменно свідчити про відсутність у зазначених вище контрагентів транспортних засобів, а неподання ними податковому органу інформації про усі наявні об`єкти оподаткування не є визначеною законом підставою для відмови у реєстрації податкової накладної у ЄРПН.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Головним управлінням ДПС у Полтавській області у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для зупинення та відмови у реєстрації складених ТОВ "Енергоресурс" податкових накладних від 31.07.2021 №№ 1, 2, 4, 5 в ЄРПН.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що контролюючий орган безпідставно застосував до позивача процедуру зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачену Порядком №1165, за відсутності об`єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з постачання послуг та ймовірності уникнення виконання свого податкового обов`язку. Зупинивши реєстрацію податкових накладних у ЄРПН, контролюючий орган не довів відповідність ТОВ "Енергоресурс" критеріям ризиковості платника податку на додану вартість та не вказав на необхідний перелік документів на підтвердження правомірності складення податкових накладних, які позивач мав надати на пропозицію контролюючого органу.
Враховуючи вищенаведене у своїй сукупності, суд дійшов висновку про протиправність рішень Комісії про відмову у реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 31.07.2021 №№ 1, 2, 4, 5, складених ТОВ "Енергоресурс", та як наслідок правомірність позовних вимог платника податку в цій частині.
Окрім того, зважаючи на те, що підставою для відмови в реєстрації згаданих вище податкових накладних контролюючим органом обрано лише відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а обґрунтованість такої підстави не знайшла свого підтвердження у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що з метою надання позивачу ефективного способу захисту порушеного права у спірних відносинах слід зобов`язати ДПС України зареєструвати відповідні податкові накладні у ЄРПН.
Стосовно посилання представника відповідачів, що саме на Комісію регіонального рівня покладено обов`язок прийняття рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної, суд зазначає, що зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою їх фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Аналогічні висновки щодо правозастосування у спірних відносинах викладені у постанові Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №360/2460/20.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову ТОВ "Енергоресурс" повністю.
Розподіл судових витрат
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 9080,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 07.09.2021 №162 /т. 1, а.с. 247/. Вказану суму судового збору зараховано до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджено випискою /т. 1, а.с. 248/.
Відповідач доказів понесення судових витрат до суду не надав.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Зважаючи на те, що передумовою для виникнення цього спору є прийняття Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області протиправних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних у ЄРПН, суд дійшов висновку, що понесені позивачем судові витрати у розмірі 9080,00 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області у повному розмірі.
Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 31.08.2021 №3045333/25162382, від 01.09.2021 №№ 3053852/25162382, 3053850/25162382, 3053851/25162382.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних виписані та подані на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс" податкові накладні від 31.07.2021 №№ 1, 2, 4, 5.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 9080,00 грн (дев`ять тисяч вісімдесят гривень).
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс" (код ЄДРПОУ 25162382; проїзд Галузевий, 66, м. Кременчук, Полтавська область, 39610).
Відповідачі:
1) Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014);
2) Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393; Львівська площа, 8, м. Київ, 04053).
Рішення набирає законної сили відповідно до положень статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, визначені частиною восьмою статті 18, частинами сьомою, восьмою статті 44, статтями 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.О. Кукоба