
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2021 р. Справа № 400/5621/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії в розмірі 70% від посадового окладу;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 на 85% від суми грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління перерахувати посадовий оклад ОСОБА_1 з 07.06.2018 року відповідно «П. 27. Військовослужбовці, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден мають - коефіцієнт - 1,45» наказу Міністра Оборони України від 07.06.2018 року № 260 з липня 2018 року.
Ухвалою від 22.07.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно зменшив йому основний розмір пенсії під час її перерахунку на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року.
Крім того, відповідно до п. 27 Переліку окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важкості виконуваних обов`язків, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 26 (далі - Перелік № 260), військовослужбовці, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден мають - коефіцієнт - 1,45. Такий коефіцієнт позивачу не встановлений з 07.06.2018 року.
Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що па тепер редакція ст. 13 Закону України № 2262 передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Таким чином, у зв`язку з тим, що виникли зміни умови пенсійного забезпечення позивача, а саме здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із застосуванням відсотку грошового забезпечення, визначеного ст. 13 Закону України № 2262, вимога про перерахунок пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення не підлягає задоволенню.
Крім того, ГУ ПФУ не наділено правом самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення позивача, а може лише використовувати відомості, надані уповноваженим органом, з якого позивач був звільнений зі служби.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є військовим пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон України № 2262) була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 85% від сум грошового забезпечення.
ГУ ПФУ, здійснюючи у квітні 2018 року перерахунок пенсії позивача у зв`язку зі зміною грошового забезпечення зменшило основний розмір пенсії з 85% до 70% відмовідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 року у справі № 400/197/19 зобов`язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 у розмірі 85% відповідної суми грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Зазначене рішення набрало законної сили 23.04.2019 року.
22.01.2021 року Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, на виконання рішення Миколаївського окружного адмінісративного суду від 22.07.2020 року у справі № 400/2230/20, складено довідку № 9/1/588 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 року у справі № 400/1413/21 зобов`язано ГУ ПФУ перерахувати та виплатити з 01.04.2019 року пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 9/1/588 від 22.01.2021 року, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Зазначене рішення набрало законної сили 20.05.2021 року.
На виконання рішення суду у справі № 400/1413/21 ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2021 року на підставі довідки від 22.01.2021 року № 9/1/588, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. При цьому, під час перерахунку пенсії позивачу зменшено основний розмір його пенсії до 70% грошового забезпечення.
Крім того, позивачем встановлено, що у вищевказаній довідці не враховано коефіцієнт збільшення мінімального розміру надбавки 1,45, передбачений п. 27 Переліку № 260.
18.06.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою, у якій просив надати роз`яснення щодо підстав для зменшення його пенсії до 70%.
Листом від 02.07.2021 року № 6878-6719/П-02/8-1400/21 відповідач повідомив позивачу, що відповідно до ст. 13 Закону України № 2262 пенсія обчисляється в розмірі, який не повинен перевищувати 70% грошовго забезпечення, визначеного на підставі довідки, виданої державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.
Не погоджуючись зі зменшенням основного розміру пенсії та неврахуванням коефіцієнту у довідці, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України № 2262, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як вже зазначалось, позивачем призначено пенсію з основним її розміром 85% розміру відповідного грошового забезпечення.
У зв`язку зі зменшенням основного розміру пенсії до 70% під час її перерахунку з 01.01.2018 року, позивач вимушен буз звернутись до суду з відповідним позовом. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 року у справі № 400/197/19 зобов`язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 у розмірі 85% відповідної суми грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У зазначеному рішенні суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії позивача з 85% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Одночасно з цим, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 року по справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), відповідно до п. 30 якого, при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року відповідно до ст. 63 Закону України № 2262 на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої ст. 13 Закону України № 2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов`язати відповідача перерахувати посадовий оклад ОСОБА_1 з 07.06.2018 року відповідно «П. 27. Військовослужбовці, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден мають - коефіцієнт - 1,45» наказу Міністра Оборони України від 07.06.2018 року № 260 з липня 2018 року., суд зазначає наступне:
За змістом п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (у редакції від 24.02.2018 року, далі та раніше за текстом - Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положен п. 2 та 3 Порядку № 45 Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У випадку позивача таким органом є Миколаївський обласний териоріальний центр комплектування та соціальної підтримки.
ГУ ПФУ не наділено правом самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення позивача, а може лише використовувати відомості, надані уповноваженим органом, з якого позивач був звільнений зі служби.
Враховуючи зазначене, суд відмовляє позивачу у задоволенні даної частини вимог.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% розміру грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.04.2019 року на підставі довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року № 9/1/588.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївський області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.01.2021 року № 9/1/588 у розмірі 85% грошового забезпечення, із урахуванням раніше здійснених виплат.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 12.11.2021 року.
Суддя О.В. Малих