Рішення № 101066871, 12.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
200/10183/21
Номер документу
101066871
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2021 р. Справа№200/10183/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 8) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо розрахунку стажу та розміру пенсії та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 02.04.2021 року відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи з повним робочим днем під землею за Списком №1 з 01.07.1977 року по 08.09.1983 року, з 04.01.1984 року по 10.03.1985 року, з 06.04.1985 року по 05.09.1985 року з 20.11.1985 року по 27.01.1986 року, з 20.06.1986 року по 23.01.1988 року, з 20.04.1988 року по 24.03.1989 року, з 20.11.1991 року по 23.12.1991 року, з 27.09.1995 року по 16.07.1996 року, з 11.03.1997 року по 09.04.1997 року, з 12.01.2004 року по 22.05.2006 року, з 01.06.2007 року по 06.01.2008 року на підставі роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівника, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при перерахунку пенсії відповідачем не було враховано ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як відповідачем невірно розраховано пільговий стаж позивача за Списком №1.

07.05.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою через Веб-портал про перерахунок пенсії «зміна виду розрахунку» та у додатках до неї додав додаткову заяву, в якій просив усунути виявлене порушення та зарахувати періоди роботи позивача до пільгового стажу за Списком №1 відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівника, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах», передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсій не страхування».

Відповідачем на адвокатський запит було повідомлено, що у перерахунку пенсії позивачу відмовлено з підстав не відповідності заяви Порядку 22-1.

Позивач вважає дії відповідача, які полягають у не проведенні розрахунку пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними, та вимушений звернутись до суду із зазначеним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач до суду надав відзив на адміністративний позов. У відзиві відповідач зазначив, що з 04.12.2008 року позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.

07.05.2021 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішенням від 12.05.2021 року №914280160945 управління відмовило позивачу в перерахунку пенсії через відсутність підстав, оскільки позивачем не надано жодної пільгової довідки.

Стаж враховано по 31.03.2012 і складає 20 років 01 місяців 23 дні, в тому числі пільговий стаж - 13 років 03 місяці 24 дні.

Відповідачем зазначено, що до розрахунку стажу позивача періоди роботи з 01.07.1977 року по 08.09.1983 року, з 04.01.1984 року по 10.03.1985 року, з 06.04.1985 року по 05.09.1985, з 20.11.1988 року по 27.01.1986 року, з 20.04.1998 року по 24.03.1989 року, з 20.11.1991 року по 23.12.1991 року, з 27.09.1995 року по 16.07.1996 року, з 12.01.2004 року по 22.05.2006 року, з 01.06.2007 року по 06.01.2008 року зараховані управлінням до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Крім того, управлінням зазначено, що позивач перебуває в управлінні як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах, призначеної згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та обчисленої відповідно до Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058, а роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 01.01.1992 року №8 стосується працівників, зайнятих на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом Серії НОМЕР_2 .

З 04.12.2008 року позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року.

Пенсію позивачу обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

02.04.2021 року позивач звернувся до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою через Веб-портал, в якій просив зарахувати до його пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи: з 01.07.1977 року по 08.09.1983 року, з 04.01.1984 року по 10.03.1985 року, з 06.04.1985 року по 05.09.1985 року з 20.11.1985 року по 27.01.1986 року, з 20.06.1986 року по 23.01.1988 року, з 20.04.1988 року по 24.03.1989 року, з 20.11.1991 року по 23.12.1991 року, з 27.09.1995 року по 16.07.1996 року, з 11.03.1997 року по 09.04.1997 року, з 12.01.2004 року по 22.05.2006 року, з 01.06.2007 року по 06.01.2008 року відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівника, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

18.04.2021 року позивач звернувся з повторною заявою щодо зарахування відповідних період роботи до пільгового стажу за Списком № 1 з тих же підстав.

Листом від 26.04.2021 року №306-305/Н-02/8-0572/21 Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що звернення ВЕБ-05725-Ф-С-21-036865 від 18.04.2021 року, не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тому було розглянуто відповідно до ст. 5, ст. 15 Закону України «Про звернення громадян».

07.05.2021 року позивач звернувся до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою через веб-портал про заміну виду розрахунку, додатково надавши паспорт, ІНН та окрему заяву щодо перерахунку пенсії.

21.06.2021 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з адвокатським запитом з метою отримання рішення про відмову в перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за його заявою №1672 від 07.05.2021 року та розрахунку пільгового і страхового стажу роботи.

Листом від 01.07.2021 року №0500-1502-8/26486 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на адвокатський запит повідомило, що заява ОСОБА_1 від 07.05.2021 року про перерахунок пенсії, яка надійшла через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, не відповідає вимогам Порядку 22-1.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, у зв`язку з тим, що до заяви були додані лише паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного коду та особисте звернення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що пільговий стаж позивача за списком № 1 складає 20 років 01 місяців 23 дні, в тому числі пільговий стаж - 13 років 03 місяці 24 дні.

Крім того, відповідачем у відзиві зазначено, що періоди роботи позивача відповідно до розрахунку стажу з 01.07.1977 року по 08.09.1983 року, з 04.01.1984 року по 10.03.1985 року, з 06.04.1985 року по 05.09.1985, з 20.11.1988 року по 27.01.1986 року, з 20.04.1998 року по 24.03.1989 року, з 20.11.1991 року по 23.12.1991 року, з 27.09.1995 року по 16.07.1996 року, з 12.01.2004 року по 22.05.2006 року, з 01.06.2007 року по 06.01.2008 року зараховані управлінням до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Разом з тим, суд зазначає наступне.

В листі від 26.04.2021 року №306-305/Н-02/8-0572/21 Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду вказало на те, що звернення позивача розглянуто у відповідності до Закону України «Про звернення громадян», оскільки воно не відповідає вимогам Порядку № 22-1. Вказані обставини позивач не заперечив.

Відповідно до статті 44 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1.

Відповідно до 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Згідно з пунктом 4.3. Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а.

Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи, позивач в порядку, встановленому Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, до органу Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії не звертався, а на подану ним у довільній формі заяву відповідач надав відповідь листом в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян".

Як вбачається з матеріалів справі, відповідачем не приймалось рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії. При розгляді заяв позивача та звернення його адвоката пенсійний орган не вчиняв дій щодо розрахунку стажу та розміру пенсії позивача, про визнання протиправними яких просить в позові ОСОБА_1 і які можуть бути перевірені судом на виконання завдань адміністративного судочинства, визначених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити будь-які дії на користь позивача суд може за умови порушення таким суб`єктом приписів законодавства.

Проте, як встановлено вище, у відповідача не виникло обов`язку щодо прийняття рішення про перерахунок пенсії позивачу, оскільки самим позивачем не дотриманий порядок звернення з цього питання до пенсійного фонду.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш