Рішення № 101065943, 27.10.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
27.10.2021
Номер справи
522/23926/20
Номер документу
101065943
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

27.10.21

Справа № 522/23926/20

Провадження 2-а/522/134/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2021 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Свяченої Ю.Б.,

при секретарі Шеян І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), Державного інспектора Державної екологічної інспекції в Одеській області Корольової Наталі Миколаївни про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності № 000602 від 17 грудня 2020, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Приморського районного суду м. Одеси з позовом в якому просить постанову державної екологічної інспекції в Одеській області №000602 від 17 грудня 2020 року державної екологічної інспекції в Одеській області винесену державним інспектором навколишнього середовища Одеської області Корольовою Наталією Миколаївною, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 78 Кодексу України про адміністративне правопорушення - скасувати, а провадження по справі про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 78 Кодексу України про адміністративне правопорушення закрити у зв`язку з відсутністю у діях позивача складу адміністративного правопорушення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час перевірки готельного комплексу ТОВ «Клуб готель М-1» (Код ЄДРПОУ 39730124) на предмет дотримання вимог природного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря; охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами за адресою: м.Одеса, Лідересовський бульвар 1, було складено акт від 15 грудня 2020 року № 119/14, на підставі якого та протоколу про адміністративне правопорушення №000602 від 14 грудня 2020 року, винесено спірну Постанову №000602 від 17 грудня 2020 року. Однак, як зазначає позивач інспектором не було враховано того факту, що орендодавець ТОВ «Клуб готель М-1» - ТОВ ««Підводний Мисливець» (код ЄДРПОУ 30817217) отримало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелами №51100137500-374 від 14.04.2016 року, який виданий Департаментом екології та природних ресурсів Одеської облдержадміністрацією, а отже, підстави для притягнення позивача до адміністративної відповідальності були відсутні.

Ухвалою суду від 20 січня 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк на усунення недоліків.

Після усунення недоліків, ухвалою суду від 15 лютого 2021 року по справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін з призначенням судового засідання на 04 березня 2021 року.

Ухвалою суд від 04 березня 2021 року замінено первісного відповідача - Державну екологічну інспекцію в Одеській області, у зв`язку з правонаступництвом на належного відповідача - Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області). Розгляд справи відкладено на 03 червня 2021 року.

16 березня 2021 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) просила відмовити у задоволення позову, посилаючись на те, що діяльність ТОВ «Клуб Готель М-1» в частині використання об`єктів забруднення атмосферного повітря є правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 КУпАП.

24 травня 2021 року до суду від Державного інспектора Державної екологічної інспекції в Одеській області Корольової Наталі Миколаївни до суду надійшли пояснення, в яких відповідач просила відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на ті ж самі обставини, які викладені у відзиві.

У судове засідання 03 червня 2021 року з`явилися представники сторін, роз`яснено права та обов`язки, представники надали пояснення по суті позовних вимог. По справі оголошено перерву до 17 серпня 2021 року.

У судове засідання 17 серпня 2021 року з`явилися позивач та представник відповідача, за клопотання представника відповідача розгляд справи відкладено на 27 жовтня 2021 року.

З 30 серпня 2021 року суддя Свячена Ю.Б. знаходилася у щорічній відпустці.

У судове засідання 27 жовтня 2021 року сторони не з`явилися, про час, дату і місце судового розгляду сповіщені належним чином. Матеріали справи містять заяви сторін про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка в судове засідання будь-якого учасник справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, дійшов наступного висновку.

Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/15357/20, яке залишено без змін ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13.09.2021 року, встановлені обставини перевірки готельного комплексу ТОВ «Клуб готель М-1» (Код ЄДРПОУ 39730124) на предмет дотримання вимог природного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря; охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів; використання та охорони земель; поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами за адресою: м.Одеса, Лідересовський бульвар 1, що є преюдиційним фактом відповідно до положень ч.4 ст.78 КАС України.

Отже, на підставі звернення гр. ОСОБА_2 від 20.11.2020 року, погодження Державної екологічної інспекції України від 26.11.2020 року № 2.1/1692ПГ, наказу Державної екологічної інспекції в Одеській області від 01.12.2020 року № 750, направлення від 01.12.2020 року № 452пр, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Кісе І.Ф., державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Грабовик М.М., Корольовою Н.М. з 11:00 год 02.12.2020 року по 15:30 год. 15.12.2020 року проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ «Клуб Готель М-1» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якого складено акт від 15.12.2020 року № 119/14.

Перевіркою, серед іншого, встановлено порушення ч. 5, ч. 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», зокрема ТОВ «Клуб Готель М-1» під час перевірки надано довідку про балансову вартість основних засобів групи «Машини та обладнання (104) ТОВ «Клуб Готель М-1», згідно якої у своїй господарській діяльності підприємство використовує плиту електричної Bertos E7PQ4; плити електричної Bertos E7PQ6M - 2 од; поверхню для смаження електричну Bertos E7FM8M-2; фритюрниці електричної Bertos E7F18-4M - в кількості 2 одиниці, які є стаціонарними джерелами утворення викидів в атмосферне повітря наступних забруднюючих речовин: акролеїну, етилового спирту, кислоти оцтової, ацетальдегіду; машину для формування та випікання тарталеток Pavoni, яка є стаціонарним джерелом утворення викидів в атмосферне повітря етилового спирту, кислоти оцтової і ацетальдегіду.

Також згідно довідки, у своїй діяльності підприємство використовує стаціонарні джерела утворення викидів в атмосферне повітря фреону: шафа морозильна; вітрина морозильна Tecfrigo Carapina 6+4RI; вітрина морозильна Tecfrigo Carapina 8+6RI; вітрина морозильна Tecfrigo Ice Point 3; вітрина холодильна DGD VR4180VD; льодогенератор Brema GB 1555 А; льодогенератор Hoshizaki im 240DNE32; охолоджувач для вина Tecfrigo Sommelier 43/1 - в кількості 2 одиниці; шафа холодильна DGD AF07ISOMTN - в кількості 2 одиниці; шафа холодильна DGD AF14ISOMTN; шафа холодильна Tecfrigo Pub 250PS; шафа холодильна Tecfrigo Pub 315PS - в кількості 4 одиниці; шафа холодильна Полаір DM110Sd-S - в кількості 2 одиниці.

Використання переліченого вище обладнання зафіксовано під час візуального обстеження території готельно-ресторанного комплексу ТОВ «Клуб Готель М-1» за адресою: м. Одеса, вул. Лідерсовський бульвар, 1.

Разом з тим, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря вищеперерахованими стаціонарними джерелами (26 од.) здійснюються без дозволу, виданого ТОВ «Клуб Готель М-1», що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Крім того, перевіркою встановлено порушення ТОВ «Клуб Готель М-1» законодавства про поводження з відходами, а саме ст. 17 Закону України «Про відходи», п. 3 Порядку подання декларації про відходи та її форми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 118, п. 5 Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 1999 р. N 2034.

14 грудня 2020 року посадовою особою Інспекції складено протокол про адміністративне правопорушення №000602 про те, що директором ТОВ «Клуб Готель М-1» ОСОБА_1 допущено здійснення; викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 КУпАП. Посадовою особою Інспекції 17 грудня 2020 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000602, якою директора ТОВ «Клуб Готель М-1» ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 272 грн.

Копію постанови від 17 грудня 2020 року №000602 директор ТОВ «Клуб Готель М- 1» ОСОБА_1 отримала 17 грудня 2020 року під розписку особисто, про що зроблена відмітка в постанові у спеціально відведеному місці.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, визначає Закон України від 25.06.1991 року № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі - Закон № 1264-XII).

Згідно з частиною першою статті 20-2 Закону №1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про охорону атмосферного повітря.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення № 454/2011).

Згідно з підпунктом «г» пункту 4 Положення № 454/2011 Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, законодавства про охорону атмосферного повітря щодо:

виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм;

наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин;

забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря;

додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання;

порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях;

надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

За правилами підпункту 9 пункту 6 Положення № 454/2011 Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право виконувати відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, грунтів, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих та морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об`єктах, що обстежуються, та вимірювання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання.

Також, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб`єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції (підпункт 15 пункту 6 Положення № 454/2011).

Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

За змістом статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

У преамбулі до Закону № 2707-ХІ зазначено, що атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.

Закон № 2707-XI спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище та визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

Згідно із статтею 5 Закону № 2707-XI у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються такі нормативи: нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря; нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел; технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин. Законодавством можуть встановлюватися й інші нормативи в галузі охорони атмосферного повітря.

Порядок розроблення та затвердження нормативів у галузі охорони атмосферного повітря встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.

Зокрема, для оцінки стану забруднення атмосферного повітря встановлюються нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря та нормативи гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, рівні шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів у межах населених пунктів, у рекреаційних зонах, в інших місцях проживання, постійного чи тимчасового перебування людей, об`єктах навколишнього природного середовища з метою забезпечення екологічної безпеки громадян і навколишнього природного середовища: нормативи якості атмосферного повітря; гранично допустимі рівні впливу акустичного, електромагнітного, іонізуючого та інших фізичних факторів і біологічного впливу на стан атмосферного повітря населених пунктів (частина перша статті 6 Закону № 2707-XI) .

Також, частиною першою статті 7 Закону № 2707-XI визначено, що нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.

Обов`язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря визначені у статті 10 Закону № 2707-XI, відповідно до якої вказані суб`єкти, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані, зокрема здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

За правилами статті 11 Закону № 2707-XI для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

При цьому статтею 12 Закону № 2707-XI передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі відповідного дозволу.

Водночас, необхідність отримання суб`єктом господарювання відповідного дозволу виникає за наявності певних умов: по-перше - це вставання факту, того, що певний об`єкт є джерелом викиду, тобто є об`єктом (підприємством, цехом, агрегатом, установкою, транспортним засобом тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин, а норматив якості атмосферного повітря не відповідає критеріям якості атмосферного повітря, який відображає гранично допустимий максимальний вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі і при якому відсутній негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; по друге - такий об`єкт має експлуатуватись.

З огляду на матеріали справи, 12.04.2019 між ТОВ «Підводний мисливець» (Орендодавець) та ТОВ «Клуб Готель М-1» (Орендар) укладено договір оренди готельного комплексу № 12/0419/2, за яким Орендодавець передав Орендарю в тимчасове платне користування без права викупу житлові приміщення укомплектовані майном (обладнання, речі та ін.) загальною площею 4595,79 кв.м (п.1.1).

Об`єкт розташований за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 1 та відображений в технічному паспорті від 24.12.2014, виготовленому ПП «Архмайстер».

Згідно з п. 1.2 договору об`єкт, який надається в оренду, належить Орендодавцю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 36975128 від 29.04.2015, видане Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції Одеської області.

Відповідно до п. 4.2 строк оренди з 12.04.2019 по 30.04.2021 включно і відраховується з моменту (дня) підписання сторонами акту приймання-передавання об`єкта оренди.

30.04.21 між ТОВ «Підводний мисливець» та ТОВ «Клуб Готель М-1» укладено додаткову угоду № 2 до договору оренди готельного комплексу № 12/0419/2 від 12.04.2019, якою внесено зміни в п. 4.2 договору та викладено його в наступній редакції «строк оренди з 12 квітня 2019 року по 31 березня 2022 року включно і відраховується з моменту (дня) підписання сторонами акту приймання-передавання об`єкта оренди.

У свою чергу, ТОВ «Підводний мисливець» отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 51100137500-374 від 14.04.2016, виданий Департаментом екології та природних ресурсів Одеської облдержадміністрації. Термін дозволу: необмежений.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, у п. 3.1 даного дозволу відсутні встановлені в ході перевірки стаціонарні джерела забруднення атмосферного повітря. Крім того, до перевірки не було надано повний пакет довільного документу № 5110137500-374 із розшифруванням усіх джерел викидів, на які отримано дозвіл.

Разом із тим, згідно положень ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо:

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об`єктів.

Згідно підпункту 6.4 договору оренди №12/04-19/2 від 12.04.2019, Орендар несе майнову відповідальність за спричинені збитки від неправильної експлуатації об`єкта оренди.

Підпунктом 6.6. вказаного договору встановлено, що Орендар зобов`язаний не використовувати Об`єкт оренди для діяльності, що є або може стати небезпечною, шкідливою, незаконною для Орендодавця або Об`єкта оренди.

Частина 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» зазначає, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, уповноваженим органом виконавчої влади.

Пунктами 2, 3 Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 13.03.2002, визначено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - є офіційним документом, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб`єкт господарювання) експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб`єкту господарювання за формою, встановленою Мінприроди, безоплатно на строк не менш як п`ять років: суб`єкту господарювання, об`єкт якого відповідно до законодавства належить до першої групи, - Мінприроди за погодженням з Держсанепідслужбою; суб`єкту господарювання, об`єкт якого відповідно до законодавства належить до другої або третьої групи, - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища через дозвільні центри за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби.

Відтак, суд вважає, що діяльність ТОВ «Клуб Готель М-1» в частині використання зазначених об`єктів забруднення атмосферного повітря є правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 КУпАП.

Відповідно до ст. 5, 7, 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються, зокрема, нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел: технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин.

Нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічнбї безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.

Для діючих і тих, що проектуються, окремих типів обладнання і споруд залежно від часу розроблення та введення у дію, наявності наукових і технічних розробок, економічної доцільності встановлюються: норматив гранично допустимого викиду забруднюючої речовини стаціонарного джерела; технологічні нормативи допустимих викидів забруднюючих речовин або їх суміші, які визначаються у місці їх виходу з устаткування.

До технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин належать: поточні технологічні нормативи - для діючих окремих типів обладнання, споруд на рівні підприємств з найкращою існуючою технологією виробництва аналогічних за потужністю технологічних процесів; перспективні технологічні нормативи - для нових і таких, що проектуються, будуються або модернізуються, окремих типів обладнання, споруд з урахуванням досягнень на рівні передових вітчизняних і світових технологій та обладнання.

Підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин, тощо.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу.

За таких обставин, суд доходить висновку, що Позивачем не надано належних доказів, що на визначені актом перевірки від 15.12.2020 №119/14 об`єкти було отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин, а отже, не доведено, що директором ТОВ «Клуб Готель М-1», як відповідальною та уповноваженою особою суб`єкта, не здійснено адміністративного правопорушення у вигляді допущення здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на вказані стаціонарні джерела забруднення.

З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 102, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), Державного інспектора Державної екологічної інспекції в Одеській області Корольової Наталі Миколаївни про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності № 000602 від 17 грудня 2020 - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Повний текст судового рішення складено 01 листопада 2021 року.

Суддя: Ю.Б. Свячена