
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"10" листопада 2021 р. м. Київ Справа № 911/1348/19
Господарський суд Київської області у складі судді Колесника Р.М., за участю секретаря судового засідання Бойко О.Ю., розглянувши справу за позовом
Київської обласної прокуратури (01601, м. Київ, бульв. Л. Українки, 27/2) в інтересах держави в особі:
Державного агентства рибного господарства України (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 45-А, код 37472282)
Державного підприємства «Укрриба» (04050, м. Київ, вул. Тургенєвська, 82-А, код 25592421)
до
Северинівської сільської ради Таращанського району Київської області (09510, Київська область, Таращанський район, с. Северинівка, вул. Шевченка, буд. 5, код 04361031)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Міністерство юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код 00015622)
про визнання незаконними та скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
На розгляді Господарського суду Київської області перебуває справа № 911/1348/19 за позовом першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державного агентства рибного господарства України та Державного підприємства «Укрриба» до Северинівської сільської ради Таращанського району Київської області про визнання незаконними та скасування рішень.
Підготовче судове засідання у справі неодноразово відкладалося та остаточно ухвалою суду від 20.10.2021 підготовче засідання відкладено на 10.11.2021.
На адресу суду 02.11.2021 від Таращанської міської ради надійшла заява, в якій остання просить суд підготовче засідання призначене на 10.11.2021 здійснити за відсутності представника.
До суду 10.11.2021 від Київської обласної прокуратури надійшло клопотання, в якому прокурор просить суд на підставі ст. 52 Господарського процесуального кодексу України здійснити заміну відповідача – Северинівської сільської ради Таращанського району Київської області її процесуальним правонаступником – Таращанською міською радою.
Крім того, у вказаному клопотанні прокурор повідомляє суд про те, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2021 № 539 змінено найменування позивача – Державне агентство рибного господарства України на Державне агентство меліорації та рибного господарства України без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи.
В судове засідання 10.11.2021 з`явився прокурор. Представники сторін інших учасників справи у судове засідання не з`явилися, при цьому щодо дати, часу та місця проведення підготовчого засідання повідомлялися судом належним чином.
Розглянувши у судовому засіданні клопотання Київської обласної прокуратури про заміну відповідача 1 у справі його процесуальним правонаступником, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Так, подане прокуратурою клопотання обґрунтовано тим, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» затверджені нові територіальні громади та Северинівська сільська рада увійшла до складу території Таращанської територіальної громади.
З наявної у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Северинівської сільської ради Таращанського району Київської області перебуває в стані припинення, відомості про правонаступників у ЄДР відсутні.
Поряд з цим суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17.11.2020 внесено зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктами 6-1 і 6-2 такого змісту:
1) у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі -сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами. територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі -розформовані територіальні громади);
4) сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;
9) юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою;
Відповідно до ч. 8 ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад регулює Закон України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою (ч. 2 ст. 8 названого Закону).
Згідно з ч. ч. 3, 4 статті 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою. У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
Рішенням Таращанської міської ради від 11.12.2020 № 49-01-VIII «Про початок реорганізації Северинівської сільської ради шляхом приєднання до Таращанської міської ради Київської області» вирішено почати процедуру реорганізації Северинівської сільської ради Таращанського району (ЄДРПОУ 04361031), шляхом приєднання до Таращанської міської ради (ЄДРПОУ 04054955). Пунктом 2 цього ж рішення встановлено, що Таращанська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Северинівської сільської ради.
Отже, враховуючи встановлені вище обставини, наведені положення законодавства, суд вбачає підстави для заміни відповідача у справі – Северинівської сільської ради Таращанського району Київської області та залучення до участі у справі його процесуального правонаступника – Таращанської міської ради.
Щодо зміни найменування позивача у справі – Державного агентства рибного господарства України, то суд зазначає, що сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма такої особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2021 № 539 змінену найменування позивача – Державного агентства рибного господарства України на Державне агентство меліорації та рибного господарства України без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи.
Враховуючи наведене вище подальший розгляд справи № 911/1348/19 здійснюватиметься із врахуванням відповідних змін щодо найменування позивача.
Прокурор у судовому засіданні повідомив, що спір у справі не врегульовано, позов підтримав в межах заявлених предмету та підстав, всі особи, прав та обов`язків яких стосується, або може стосуватися рішення у справі, беруть участь в судовому процесі, та призначення судової експертизи не є необхідним.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Враховуючи те, що неявка представників позивачів, відповідачів та третьої особа не перешкоджає проведенню підготовчого засідання, суд вважає за можливе провести підготовче засідання за відсутності представників учасників справи.
Положеннями ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за результатами підготовчого провадження суд постановляє ухвалу, зокрема, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Приймаючи до уваги вчинення судом у підготовчому засіданні усіх дій, визначених ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання та оголошення у ньому перерви, суд вважає за необхідне закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
Керуючись ст. ст. 52, 177, 182, 185, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Київської обласної прокуратури про заміну сторони у справі № 911/1348/19 задовольнити.
2. Здійснити заміну відповідача у справі № 911/1348/19 Северинівську сільську раду Таращанського району Київської області (09510, Київська область, Таращанський район, с. Северинівка, вул. Шевченка, буд. 5, код 04361031) її процесуальним правонаступником Таращанською міською радою (09500, Київська обл., Таращанський р-н, місто Тараща, вул. Шевченка, будинок 7, код 04054955).
3. Роз`яснити Таращанській міській раді, що у відповідності до ч. 2 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
4. Підготовче провадження у справі № 911/1348/19 закрити.
5. Призначити справу до судового розгляду по суті на 08.12.2021 на 14:15. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Київської області: м. Київ, вул. Симона Петлюри, 16/108, зал судових засідань № 2.
6. Явка представників учасників справи обов`язковою не визнається.
Ухвала складена та підписана 15.11.2021, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя Р.М. Колесник