Рішення № 101060154, 01.10.2021, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.10.2021
Номер справи
755/10621/21
Номер документу
101060154
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 755/10621/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Гончарука В.П., з секретарем Гриценко О.І. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачених надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 грошову допомогу, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями в сумі 1 869,67 грн. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та понесені судові витрати в сумі 2 270,00 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одинокій матері. Рішенням Управління від 31.05.2005 заяву задоволено.

Рішенням Управління від 09.04.2003 року заяву задоволено та призначено допомогу н дітей одиноким матерям на кожні півроку з 01.03.2003 р. щомісячно. В черговий раз Відповідач звернулась до Управління за отриманням державне допомоги на дітей одиноким матерям із заявою та декларацією про доходи 27.11.2019 р зазначивши в декларації, що вона одружена, ні вона ні її чоловік ОСОБА_3 не працюють та доходу окрім державної допомоги не має.

Рішенням Управління від 02.12.2019 р. Відповідачу було призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.11.2019 р. по 30.11.2019 р у розмірі 1769,67 грн. та на період, з 01.12.2019 р. по 30.04.2020 р. у розмірі 1869.67 грн.

Розпорядження Управління від 22.06.2020 р. на підставі нижче зазначеного рішення КМУ Відповідачу було призначено та перераховано допомогу на період з 01.05.2020 р. п 31.07.2020 р. у розмірі 1869,67 грн.

Керуючись зазначеним рішенням Уряду України, Управлінням, згідн Розпорядження на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям на діте від 22.06.2020 р. було подовжено та здійснено виплату допомоги Відповідачу на період 01.07.2020 р. по 31.07.2020 р. у розмірі 1869,67 грн.

Відповідно поданої заяви, встановлено, що Відповідач сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, не працює та відповідно з 01.07.2020 року втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям

Відповідачу Управлінням направлено рекомендованою кореспонденцією л №37/18-14516 від 19.11.2020 р з проханням в добровільному порядку повернути держ кошти, який повернуто у зв`язку із закінченням терміну зберігання.

Станом на червень місяць 2021 р. неправомірно отримані кошти у 1869,67 грн. (одна тисяча вісімсот шістдесят дев`ять гривень 67 копійок) не повернут рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

На запит Управління від 07.06.2021 р. №37/07-7058, Київський міський центр нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надіслав до Управління лист №051-044-513 від 14.06.2021 р. з Випискою за 07.07.2020 р. про підтвердження виплати Відпові, державної соціальної допомоги на дитину одинокій матері у сумі 1869,67 грн. (одна ти вісімсот шістдесят дев`ять гривень 67 копійок) в липні 2020 року.

02 липня 2021 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін.

Відповідачем копію ухвали, копію позовної заяви з доданими до неї документами не було отримано, конверт разом з вказаними документами повернувся до суду із відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».

Позивачем до суду додаткових заяв, пояснень подано не було, відповідачем не використано право подання відзиву на позовну заяву.

04 серпня 2021 року третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, направив на адресу Дніпровського районного суду міста Києва пояснення по суті справи, відповідно до яких позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За наведених обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» Громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям. (ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»)

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одинокій матері. Рішенням Управління від 31.05.2005 заяву задоволено.

Рішенням Управління від 09.04.2003 року заяву задоволено та призначено допомогу н дітей одиноким матерям на кожні півроку з 01.03.2003 р. щомісячно. В черговий раз Відповідач звернулась до Управління за отриманням державне допомоги на дітей одиноким матерям із заявою та декларацією про доходи 27.11.2019 р зазначивши в декларації, що вона одружена, ні вона ні її чоловік ОСОБА_3 не працюють та доходу окрім державної допомоги не має.

Рішенням Управління від 02.12.2019 р. Відповідачу було призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.11.2019 р. по 30.11.2019 р у розмірі 1769,67 грн. та на період, з 01.12.2019 р. по 30.04.2020 р. у розмірі 1869.67 грн.

Розпорядження Управління від 22.06.2020 р. на підставі нижче зазначеного рішення КМУ Відповідачу було призначено та перераховано допомогу на період з 01.05.2020 р. п 31.07.2020 р. у розмірі 1869,67 грн.

Керуючись зазначеним рішенням Уряду України, Управлінням, згідн Розпорядження на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям на діте від 22.06.2020 р. було подовжено та здійснено виплату допомоги Відповідачу на період 01.07.2020 р. по 31.07.2020 р. у розмірі 1869,67 грн.

Відповідно поданої заяви, встановлено, що Відповідач сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, не працює та відповідно з 01.07.2020 року втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям

Згідно п. 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.07.2020 року № 632 (який має дію з 01.07.2020 року), допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).

Відповідно до п. 8 р. 8 Положення про Управління, саме Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.

Згідно п. 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2017 № 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)

Відповідно частин 1, 3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачених надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Крім того, суд встановив наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої державної соціальної допомоги як одинокій матері за період з 01.07.2020 року по 31.10.2020 року у розмірі 1 869,67 грн., з огляду на положення п. 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.07.2020 року № 632 (який має дію з 01.07.2020 року), яким не передбачено виплату допомоги на дітей одиноким матерям, які не працювали та не зареєстровані в центрі зайнятості сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, - що встановлено Управлінням відносно відповідача та, відповідно, виключає право останньої на отримання соціальної допомоги.

В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 280-281, 354, 355 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачених надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, суму коштів грошової допомоги, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями у розмірі 1 869, 67 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270, 00 грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 01 жовтня 2021 року.

Учасники справи:

Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (02125, м. Київ. вул. Курнатовського, буд. 7а, корп. 1, код ЄДРПОУ 37397200);

Відповідач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр.-т Л. Гузара, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300).

Суддя: