Постанова № 101059465, 15.11.2021, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
382/1331/21
Номер документу
101059465
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Яготинський районний суд Київської області

Cправа №: 382/1331/21

3/382/634/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2021 року суддя Яготинського районного суду Київської області Кисіль О.А., за участю секретяра судових засідань Твердохліб Г.М. прокурора Шишов О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Яготин Київської області, мешканки АДРЕСА_1 , на час складення протоколу про адмінстратвине правопорушення головним спеціалістом відділу з питань юридичного забезпечення та земельних відносин Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області, паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Яготинським РВ ГУ МВС України в Київській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Яготинського районного суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 716 від 20.10.2021 року та матеріали до нього про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в якому зазначено, що будучи головним спеціалістом відділу з питань містобудування та архітектури апарату Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області, являючись посадовою особою місцевого самоврядування 7-ої категорії 15 рангу ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 даного Закону, несвоєчасно (14.04.2021 року), без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр).

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала в повному обсязі та зазначила, що із січня місяця не працювали на роботі відповідні реєстри та бухгалтер не надавав відповідної довідки. Має на руках малолітню дитину та на той час ближче до 1 квітня 2021 року хворіли батьки. Після 14 квітня їй повідомили, що таку довідку можливо отримати звернувсясь до відповідної податкової служби. На протязі часу з січня по квітень не звернулась до відповідної податкової служби, бо не знала, що можливо було отримати довідку саме в цій службі.

Під час розгляду справи встановлено, що згідно з розпорядженням Яготинської міської ради Київської області від 01.02.2019 № 11-к/тр громадянку ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу з питань юридичного забезпечення та земельних відносин апарату цієї ж ради та присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування. У відповідності до розпорядження Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області від 31.12.2020 №214-к/тр «Про переведення ОСОБА_1 » останню з 01.01.2021 переведено на посаду головного спеціаліста відділу з питань містобудування та архітектури апарату зазначеної міської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посада головного спеціаліста відділу з питань юридичного забезпечення та земельних відносин апарату міської ради відноситься до 7-ї категорії посад місцевого самоврядування.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» - посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно- дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Отже, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу з питань містобудування та архітектури апарату Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області, є посадовою особою місцевого самоврядування.

01.02.2019 ОСОБА_1 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування.

01.02.2019 ОСОБА_1 письмово попереджено про встановлені Законом обмеження.

Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, була належним чином попереджена про встановлені Законом обмеження.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються обмеження, передбачені Законом.

Згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У відповідності до абзацу 15 ч. 1 ст. 1 Закону суб`єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і пп. «в» п. 2, п. 4 і п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону та є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 45 Закону визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» , п. 2, ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 декларацію за 2020 рік мала подати в період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2021 до 00 год. 00 хв. 01.04.2021.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП установлено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, -тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб`єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).

Виходячи із диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванняє адміністративним правопорушенням, пов`язаним з корупцією, що вчиняється суб`єктом правопорушення, який усвідомив, що його бездіяльність у неподанні (без поважних причин) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в строки встановлені Законом,призвела до порушення Закону (тобто є протиправною) і подальше свідоме неподання декларації може призвести до кримінальній відповідальності за статтею 366-3 Кримінального кодексу України, суб`єкт правопорушення, з метою припинення такого порушення і небажання бути притягнутим до кримінальної відповідальності, вже після пропуску строків подання декларації умисно подає деклараціюі бажає так чинити, при цьому розуміє, що тим самим фактично визнає свою провину і викриває себе у вчиненні адміністративного правопорушення за несвоєчасне її подання.

Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення за несвоєчасне неподання деклараціїбуде відсутня у разі об`єктивної неможливості вчасного її подання, тобто поважних причин (неналежна робота Реєстру, хвороба, інша непереборна сила, що унеможливлює вчасне подання декларації), і її подальше несвоєчасне подання деклараціїне утворює склад адміністративного правопорушення, окрім випадків, коли суб`єкт правопорушення вже після усунення таких причин, свідомо бездіє тривалий час і не подає декларацію.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Встановлено, що свій кваліфікований електронний підпис (далі - КЕП), ОСОБА_1 отримала акредитованому центрі сертифікації ключів «ПриватБанк» 14.04.2021 строком дії по 14.04.2022, тобто вже після відведеного Законом проміжку часу (з 01.01.2021 до 01.04.2021) на подачу щорічних декларацій за 2020 рік.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті, щорічну декларацію за 2020 рік ОСОБА_1 подала лише 14.04.2021 о 12 год. 48 хв., тобто несвоєчасно, без поважних причин.

Про обізнаність із вимогами Закону та наявність досвіду роботи з Реєстром свідчить попередньо подані ОСОБА_1 щорічні декларації за 2018 та 2019 роки.

Обов`язком суб`єкта декларування є знання і безумовне виконання вимог Закону.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є дата закінчення етапу подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 00 год. 00 хв. 01.04.2021.

Фактичним моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є дата зібрання усіх матеріалів перевірки та подання рапорту про виявлення всіх необхідних ознак складу правопорушення.

Місце вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним, оскільки ОСОБА_1 мала можливість подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, через мережу Інтернет у будь-якому місці. Але оскільки остання є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, будучи головним спеціалістом відділу з питань містобудування та архітектури апарату Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області, то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу зазначеної ради, а саме: АДРЕСА_2 .

Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов`язаним із корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі.

Склад указаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.

Вказані обставини також підтверджуються доказами доданими до протоколу про адмінстративне правопорушення, поясненнями ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 будучи обізнаною щодо встановленого Законом обов`язку подачі щорічних декларацій, маючи реальну можливість не допускати порушень Закону, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, подавши несвоєчасно, без поважних причин, декларацію за 2020 рік.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6Кодексу України про адміністративне правопорушення, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності.

При накладенні адміністративного стягнення з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, яка вину визнала, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, має на утриманні неповнолітніх дітей, враховуючи обтяжуючі та пом`якшуючі обставини, вважаю, що стягнення у вигляді штрафу, відповідає вимогам ст.ст. 23,33 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 пКпАП України.

Керуючись ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп. (отримувач коштів: ГУК у Київ.обл./Яготинська міс./22030101, код ЄДРПОУ 37955989, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (ІВАN) UA 788999980313101206000010860, код класифікаціїбюджету 22030101, Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); Відомча ознака: «00» без деталізації за відомчою ознакою).

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 294 КУпАП і може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду.

Суддя Кисіль О. А.