
УХВАЛА
про залишення без руху
12 листопада 2021 року Справа № 608/2498/21
Номер провадження2-а/608/60/2021
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Парфенюк В. І. , ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України (в порядку ст. 286 КАС України), -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2021 року представник позивача ОСОБА_1 – адвокат Книш С. І. звернувся в суд з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України (в порядку ст. 286 КАС України).
У відповідності до п. 3, 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, позивачем при зверненні до суду з вищезазначеним позовом не було сплачено судовий збір.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір» у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII, який набрав чинності з 01.09.2015 року, норми якого є спеціальними, і він є пріоритетним відносно інших законів.
Частиною 4 ст. 288 КУпАП передбачено звільнення особи, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, від сплати державного мита, проте Закон України «Про судовий збір» таких пільг вказаним особам не надає.
При розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному.
Оскільки першорядним нормативно-правовим актом національного законодавства, який регулює порядок справляння судового збору, є Закон України «Про судовий збір», то саме правові приписи, закріплені в наведеному Законі, застосовуються при обчисленні судового збору, його сплаті, а також звільненні осіб від його сплати у випадках, визначених у ст. 5 цього Закону. За змістом змін до ст. 5 Закону, які прийняті пізніше, ніж КУпАП, вбачається, що з 1 вересня 2015 року особи, які оскаржили постанову у справі про адміністративне правопорушення, не відносяться до суб`єктів, які звільняються від сплати судового збору.
В Постанові, прийнятій Великою Палатою Верховного Суду, від 18.03.2020 року у справі № 543/775/17 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
У позовній заяві зазначено, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачено в повному обсязі.
Проте до матеріалів позовної заяви не додано документа про сплату судового збору у розмірі, визначеному Законом України «Про судовий збір» та позивачем до позовної заяви не були подані документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, а відтак суд зазначає, що відповідно до Постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року у справі № 543/775/17 судовий збір за подання позовної заяви складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік», який діє з 01 січня 2021 року, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2021 року становить 2 270 гривень.
Отже, позивач за подачу до суду позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення повинен сплатити судовий збір, що складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 454 гривні.
Крім того, прізвище позивача у позовній заяві зазначено ОСОБА_2 , а з додатків до позовної заяви вбачається, що його прізвище ОСОБА_3 .
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суддя приходить до висновку, що позов необхідно залишити без руху, надавши ОСОБА_1 строк в межах десяти днів з дня вручення ухвали для усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України (в порядку ст. 286 КАС України) залишити без руху, надавши йому строк до десяти днів з дня вручення ухвали суду, для усунення недоліків вказаних в ухвалі суду.
Роз`яснити позивачу, що у випадку виконання вимог ухвали у визначений судом термін, позовна заява буде вважатись поданою у день первісного подання її до суду. Інакше позовна заява буде вважатися неподаною і їй повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: В І Парфенюк